Niedoświadczonym kierowcom zazwyczaj podczas parkowania tyłem lub cofania towarzyszy stres, który jest naturalnym zjawiskiem. Aby poradzić sobie z nerwami, trzeba praktyki i długich godzin spędzonych za kierownicą. Manewr cofania to czynność, do której trzeba przywyknąć, bo dzięki niemu możemy zostawić samochód w dowolnym miejscu. Sprawdź, gdzie możesz cofać, a gdzie jest to zabronione.
Prawidłowe cofanie samochodem – krok po kroku
Co wpływa na skuteczne i bezstresowe cofanie? Praktyka i dużo ćwiczeń. Kurs na prawo jazdy pozwoli nam opanować podstawy, jednak to od czasu spędzonego za kierownicą zależy, jak płynna będzie nasza jazda. Aby ćwiczyć manewr cofania, nie należy tego robić w centrum miasta, mogłoby się to skończyć niechcianą stłuczką. Najlepiej wyjechać poza miasto.
Cofanie samochodu – na co musisz uważać?
Przy ograniczonej widoczności możesz poprosić o pomoc drugą osobę, która dokładnie wskaże, w którym kierunku jechać. Szczególną czujność trzeba zachować przy wyjeżdżaniu tyłem, aby nie spowodować wypadku. Trzeba pamiętać, że pieszy ma bezwzględne prawo pierwszeństwa. Aby nie uszkodzić auta podczas wyjazdu tyłem, musisz uważać na:
- krawężniki;
- murki;
- drzewa.
Niefortunne uderzenie może skończyć się uszkodzeniem zderzaka lub pokrywy bagażnika, a ty poniesiesz naprawy lakieru i blachy.
Manewr cofania na parkingu – o czym pamiętać
Zanim przystąpisz do cofania samochodem na parkingu, musisz najpierw ocenić sytuację, jaka jest wokół pojazdu. Rozejrzyj się, zanim wsiądziesz do auta. Powinieneś dokładnie sprawdzić, w jakiej odległości od naszego pojazdu są przeszkody. Mogą to być inne samochody, słupki czy barierki. Podczas wyjazdu nie warto się spieszyć. To może doprowadzić do stresujących i niebezpiecznych sytuacji. Pamiętaj, żeby upewnić się, czy żaden pieszy akurat nie przechodzi za pojazdem. Aby skupić się, można przyciszyć grającą muzykę i poprosić współpasażerów o chwilową ciszę.
Cofanie na moście – co zrobić w takiej sytuacji?
Przepisy dotyczące cofania samochodem zabraniają zawracania na moście. Grozi to poważnym wypadkiem. Zakazane jest także zawracanie:
- w tunelu;
- wiadukcie;
- na autostradzie i drodze ekspresowej.
Przy zawracaniu na moście lub wiadukcie można dostać mandat w wysokości 200 złotych oraz 2 punkty karne. Na autostradzie i drodze ekspresowego ruchu taki manewr to 300 złotych mandatu i 3 punkty karne. Miej na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu i pamiętaj, by stosować się do przepisów kodeksu drogowego.
Manewr cofania – kodeks, podstawowe przepisy
Często kierowcy zadają sobie pytanie, czy można cofać na drodze jednokierunkowej. Można, i mówi dokładnie o tym artykuł 23. ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W praktyce, gdy chcemy wykonać manewr, musimy się upewnić czy za naszym pojazdem nikt nie jedzie. W przeciwnym wypadku nie możemy się cofnąć. Manewr cofania samochodem na zakręcie jest zakazany przez kodeks, bo może zaskoczyć osobę jadącą za naszym pojazdem.
Cofanie samochodem wymaga praktyki i ćwiczeń
Manewr cofania to podstawa podczas jazdy samochodem i tę czynność należy opanować. Wymaga to ćwiczeń, a najlepszym miejscem do tego będą drogi poza miastem. Jeśli będziesz ćwiczył cofanie samochodem, unikniesz stłuczek i zadbasz o bezpieczeństwo swoje oraz innych osób. Przy cofaniu w mieście i na parkingu najważniejsze jest, byś rozejrzał się wokół samochodu i sprawdził, czy nie zbliża się żaden przechodzień. Kiedy zabronione jest cofanie? Przypominamy raz jeszcze, że kodeks drogowy zabrania tego manewru w tunelu, na moście czy na drodze szybkiego ruchu i autostradzie.
Powinieneś przykładać się za każdym razem do manewru cofania samochodem. Przepisy przez ciebie przestrzegane, a także rozsądek oraz wzmożona uwaga pozwolą na bezpieczną jazdę do tyłu. Nie sposób uniknąć tej drogowej konieczności, więc mamy nadzieję, że będziesz ćwiczyć i weźmiesz sobie do serca nasze porady!