W trakcie kolizji nie musisz wzywać policji ani innych służb porządkowych. Ubezpieczyciel musi jednak wiedzieć, co dokładnie się stało, aby mógł wypłacić ci odszkodowanie. To wtedy tworzy się szkic zdarzenia drogowego. Nie jest to jednak żadna praca artystyczna, ale schemat, który ma wyjaśnić, co stało się na drodze. Powinien być prosty i klarowny. Dowiedz się więc, jak należy poprawnie wykonać szkic sytuacyjny, gdy dojdzie do stłuczki. Wiedza, którą nabędziesz, może ci pomóc, gdy zdarzy się kolizja. Przeczytaj i sprawdź, co powinien zawierać taki szkic!
Zanim zrobisz szkic kolizji, upewnij się, że to nie wypadek
Jeśli doszło do zdarzenia drogowego, w pierwszej chwili musisz upewnić się, czy to na pewno kolizja. To nie czas, aby zastanawiać się nad tym, jak wykonać szkic sytuacyjny. Upewnij się, że wszystkim uczestnikom zdarzenia nic się nie stało. Wypadek ma miejsce wtedy, gdy lekarz stwierdzi u któregokolwiek uczestnika obrażenia utrzymujące się dłużej niż 7 dni. Czasem może być to trudne do określenia, dlatego przyjmuje się, że jeśli uczestnik zdarzenia musi trafić do szpitala, był to wypadek. Niektóre obrażenia mogą pojawić się nieco później, dlatego zwróć uwagę na to, jak mocne było uderzenie i czy wszyscy uczestnicy zdarzenia wyglądają na zdrowych. Dopiero potem możesz myśleć o szkicu wypadku.
Szkic sytuacyjny nie jest obowiązkowy
Szkic sytuacyjny nie jest obowiązkowy, jeśli doszło do kolizji. Nie musisz go załączać, jednak może od niego zależeć, czy koszty naprawy samochodu zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Dlatego jeśli tylko masz taką możliwość, postaraj się go dołączyć. Jednak nie zapominaj, że znacznie ważniejsze może okazać się zebranie dowodów. Większość osób ma przy sobie telefony z aparatami, dlatego to najłatwiejszy sposób, by udowodnić ubezpieczalni czyjąś winę. Wykonaj jak najwięcej dokładnych fotografii. Zanim zabierzesz się do pracy, nie zapomnij o przetarciu soczewki aparatu i pamiętaj, by nie kierować obiektywu w stronę słońca.
Szkic sytuacyjny – jak narysować?
W sieci czasem pojawiają się fantazyjne ilustracje kierowców, na których przedstawili zdarzenie drogowe. Stworzenie komiksu czy zawarcie w całości drobnego żartu nie pomoże, ale też nie będzie przeszkodą. Szkic sytuacyjny ma za zadanie przede wszystkim przedstawić, co wydarzyło się na drodze. Najważniejsze, by całość była czytelna. Jak o to zadbać? Użyj długopisu lub innego narzędzia do pisania, które da trwałe efekty. Ołówek nie sprawdzi się tak dobrze, ponieważ jest niezbyt wyraźny i zapis może się rozmazywać.
Szkic sytuacyjny kolizji drogowej – zawrzyj najważniejsze informacje
Tworząc szkic sytuacyjny, nie zapomnij o tym, aby na dokumencie umieścić najważniejsze informacje dotyczące zdarzenia. Powinny się tam znaleźć m.in.:
- imiona i nazwiska kierowców;
- marki i modele samochodów;
- numery rejestracyjne.
Do kluczowych danych można zaliczyć także datę zdarzenia i jego miejsce. Aby mieć pewność, że wszystko będzie wyglądało poprawnie, możesz skorzystać ze wzoru szkicu sytuacyjnego. Wypełnienie go będzie wówczas znacznie łatwiejsze. Takie dokumenty warto przygotować wcześniej i trzymać w samochodzie. Dzięki temu w razie jakiegokolwiek zdarzenia będziesz miał więcej czasu na zebranie wszystkich dowodów i danych.
Szkic sytuacyjny zdarzenia drogowego – pamiętaj o znakach drogowych
Nie musisz mieć umiejętności plastycznych, ale pamiętaj, by na szkic sytuacyjny nanieść wszystkie znaki drogowe. Tak naprawdę nie musisz ich nawet rysować. Wystarczy, że umieścisz nazwę znaku znajdującego się przy konkretnej drodze. To sprawi, że cały szkic będzie znacznie bardziej czytelny. Jeśli chcesz, możesz wykonać go z rzutu górnego. W ten sposób stworzysz plan, który będzie naprawdę prosty do odczytania, co bez wątpienia pomoże twojemu ubezpieczycielowi. Nie musi to być bardzo dokładny rysunek, bo najważniejsze jest, by przedstawiał klarowny obraz sytuacji.
Szkic sytuacyjny tworzony także przy policji
Szkic sytuacyjny może zostać stworzony także wtedy, gdy na miejscu zdarzenia pojawiła się policja. Jednak w takiej sytuacji właśnie przedstawiciel służb prawdopodobnie przejmie to zadanie. Dlatego pamiętaj, aby możliwie klarownie i spokojnie wyjaśnić funkcjonariuszom, co dokładnie się stało. Taki szkic tworzy się zwykle wtedy, gdy kierowcy wspólnie tworzą oświadczenie. Może się jednak okazać ważne również po wypadku. Jeśli masz taką możliwość, zadbaj o to, by rysunek pojawił się w protokole. Po zdarzeniu drogowym twój ubezpieczyciel będzie miał 30 dni na to, aby wypłacić ci kwotę ubezpieczenia OC lub AC, jeśli to ty spowodowałeś kolizję.
Szkic sytuacyjny nie jest wymagany do udokumentowania stłuczki lub wypadku, ale może się przydać. Szczególnie wówczas, gdy chcesz uzyskać wypłatę z ubezpieczenia. Pamiętaj, że nie musisz rysować arcydzieła. Przedstaw zdarzenie jasno i czytelnie. To powinno wystarczyć.