Tuleje, znane również jako silentblocki, to nieduże elementy zawieszenia. Produkowane są z gumy oraz metalu, a w samochodach mocuje się je do wahaczy. Ich podstawowym zadaniem jest tłumienie wszelkich drgań w trakcie jazdy. Niestety, bardzo często ulegają one zniszczeniu, dlatego wymiana tulei wahacza to coś, czym co jakiś czas musi zająć się każdy kierowca. Jak często? Wszystko zależy od stylu twojej jazdy, ale nie tylko. Przekonaj się, jak wymienić tuleje wahacza z powodzeniem.
Wymiana tulei wahacza w aucie – na czym polega ich uszkodzenie?
W rzeczywistości uszkodzenie tulei wahacza jest równoznaczne z ich zużyciem. Większość powierzchni tej części pokrywa guma, która z czasem ulega przetarciu. Efektem tego jest utrata odpowiedniej grubości. Jedynym rozwiązaniem jest w takim przypadku wymiana tulei wahacza.
Czasem elementy te zostają uszkodzone mechanicznie poprzez uderzenie w coś twardego. Ich umiejscowienie sprawia, że są narażone na takie usterki. W czasie jazdy musisz uważać, aby nie doprowadzić do ich zniszczenia.
Wymiana tulei wahacza w samochodzie – jak sprawdzić, czy jest konieczna?
Zanim dowiesz się, jak wymienić tuleje wahacza, musisz umieć ocenić, kiedy jest to konieczne. Na szczęście, sprawdzenie, czy wymiana tulei wahacza w aucie jest potrzebna, to nic trudnego. Musisz pamiętać, że sam wahacz to niezwykle trwała część. W związku z tym, w większości przypadków wszelkie awarie w tym obszarze samochodu będą odnosiły się do tulei.
Podstawowym objawem, który powinien sprawić, że zapali ci się czerwona lampka, jest stukanie, które słychać w zawieszeniu. Najczęściej będzie ono szło w parze z odczuwalnym szarpaniem w czasie ruszania. Co jeszcze może wskazywać na konieczność wymiany tulei wahacza w samochodzie? Na przykład niestabilność odczuwana w czasie jazdy. Jest to skrajnie niebezpieczne, dlatego należy możliwie szybko wyeliminować ten problem.
Jeśli którakolwiek z tych sytuacji dotknęła cię w ostatnim czasie, wymiana tulei wahacza może okazać się niezbędna. Nie powinno cię to jednak martwić. Elementy te nie są zbyt drogie, a jak już wiesz, ich awaria może stwarzać niebezpieczne sytuacje na drodze.
Samodzielna wymiana wahaczy – kiedy należy ją przeprowadzić?
Już wiesz, kiedy stan wahaczy może budzić wątpliwości. Teraz czas dowiedzieć się, jak wymienić tuleje wahacza, ale też, jak zapobiegać poważnym problemom z tymi elementami.
Niezwykle ważne jest to, aby stan tulei był sprawdzany w czasie każdego przeglądu. Na tym jednak nie koniec. Wymiana tulei wahacza to czynność, która nie powinna być wykonywana rzadziej niż raz na 30 tysięcy przejechanych kilometrów. Oczywiście, jeśli części te wykażą objawy zużycia wcześniej, trzeba będzie zastąpić je nowymi.
Przekonaj się, jak wymienić tuleje wahacza samodzielnie i z pomocą specjalisty!
Wymiana tulei wahacza – etapy pracy
Sprawdź, jak wymienić tuleje wahacza krok po kroku! Czynność ta jest dość skomplikowana i wymaga odpowiedniego sprzętu, dlatego większość osób woli zlecić ją mechanikowi. Musisz mieć prasę hydrauliczną, bez której nie będziesz w stanie zamontować nowych elementów. Jeśli znajduje się ona na wyposażeniu twojego przydomowego warsztatu, możesz spróbować przeprowadzić wymianę tulei wahacza samodzielnie.
Oto etapy wymiany tulei wahacza.
- Zdemontuj wahacz oraz włóż go do prasy hydraulicznej.
- Wypchnij zniszczone tuleje za pomocą specjalnych stempli.
- Nasmaruj nowe tuleje silikonem w sprayu, dzięki czemu znacznie prościej będzie ci je wbić.
- Kiedy umieścisz nowe części oraz zamontujesz wahacz, praca dobiegnie końca. Pamiętaj o tym, aby po zakończeniu pracy wyrównać geometrię kół. W przeciwnym razie wymiana tulei wahacza nie przyniesie oczekiwanych efektów.
Ile kosztuje wymiana tulei wahacza u profesjonalisty?
Odpowiedź na pytanie, jak wymienić tuleje wahacza, jest dość skomplikowana. Do tej czynności potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na pomoc profesjonalisty. Z jakim kosztem się to wiąże? Wymiana tulei wahacza u mechanika kosztuje od 80 do 120 złotych. Nie jest to zbyt wygórowana cena, a będziesz mógł mieć pewność co do jakości przeprowadzenia samej usługi.
Wymiana tulei wahacza to niedroga czynność konserwacyjna, z którą nie należy zwlekać. Zniszczone elementy negatywnie wpływają na samą jazdę, jak i pozostałe części zawieszenia. Stwarzają też zagrożenie podczas jazdy, zarówno dla ciebie, twoich pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Zadbaj o swój samochód i nie odwlekaj tego działania w nieskończoność! Jeśli chcesz oszczędzić, samodzielnie przeprowadź wymianę tulei wahacza albo porównaj ceny w lokalnych warsztatach.