Znak zakazu wjazdu B-2 jest bardzo pomocnym oznaczeniem dla pojazdów, pieszych i innych uczestników ruchu drogowego. Jego obecność zawsze informuje, że dana osoba nie może przemieszczać się konkretną drogą. Chociaż zwykle dotyczy kierowców, nie zawsze ustawia się go jedynie dla nich. Kogo jeszcze obowiązuje zakaz wjazdu? Sprawdź!
Znak drogowy zakaz wjazdu – co oznacza i gdzie się pojawia?
Gdy zobaczysz przed sobą znak zakazu wjazdu, powinieneś się zatrzymać i zawrócić, o ile jest to możliwe na danej drodze lub jezdni. Oznaczenie to bowiem wskazuje, że dalsze poruszanie się do przodu nie jest możliwe. Zakaz wjazdu ustawiany jest najczęściej przy:
- drogach jednokierunkowych;
- drogach wielojezdniowych;
- parkingach i stacjach benzynowych – dla porządku ruchu;
- skrzyżowaniach, celem zabronienia wjazdu w konkretną drogę.
Znaki drogowe zakazu wjazdu dotyczą nie tylko kierujących pojazdami. Muszą się do nich stosować również:
- piesi;
- kolumny pojazdów;
- jeźdźcy;
- rowerzyści;
- poganiacze.
Kluczowe znaczenie ma dodatkowe oznaczenie w formie tabliczki pod znakiem. Wskazuje, że dany zakaz nie obejmuje konkretnej grupy uczestników ruchu.
Zakaz wjazdu a zakaz ruchu – czy oznaczają to samo?
Znak B-1, oznaczający zakaz ruchu, nakłada na uczestników drogi większe ograniczenia. Oznacza bowiem, że zablokowane jest poruszanie się po konkretnym odcinku w obu kierunkach. Znak zakazu wjazdu dotyczy tylko jednego kierunku jazdy, zakaz ruchu natomiast blokuje zupełnie poruszanie się po drodze, bez względu na wybrany kierunek.
Najczęściej stosuje się go w sytuacjach kompletnego wyłączenia odcinka z ruchu np. podczas szczególnych wydarzeń w miastach czy w trakcie budowy lub remontu drogi. Zakaz obowiązuje czasowo lub może dotyczyć tylko wybranych typów pojazdów.
Zakaz wjazdu pojazdów a mandat – jak duży?
W taryfikatorze możesz sprawdzić wysokość kary za wjazd za zakaz wjazdu. Mandat wynosi 250 zł, a dodatkowo dostaniesz 5 punktów karnych. Oczywiście, może się zdarzyć, że kierowca nie otrzyma takiej grzywny, co uzależnione jest od wielu czynników.
Czasem jednak mandat może być większy. Dotyczy to sytuacji, gdy kierowca umyślnie zignoruje znak zakazu wjazdu i wywoła dodatkowe niebezpieczeństwo wśród innych uczestników ruchu lub dopuści się innego wykroczenia.
Najpopularniejsze znaki zakazu wjazdu dla uczestników ruchu
Znaki zakazu występują w wielu wariantach. Poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych z nich.
Zakaz wjazdu rowerów
Znak zakazu wjazdu rowerów to oznaczenie B-9. Ustawiany jest szczególnie w miejscach, gdzie dopuszczalna prędkość poruszania się pojazdów jest znacząco większa od możliwości przemieszczania się rowerzystów. Zakaz wjazdu rowerów umieszcza się też w pobliżu dróg rowerowych, celem wyeliminowania ruchu rowerzystów po ulicy.
Zakaz wjazdu samochodów ciężarowych
Zakaz wjazdu samochodów ciężarowych ma symbol B-6. Dzięki niemu wiadomo, że pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony nie mogą wjechać w dane miejsce lub poruszać się konkretną drogą. Znak zakazu wjazdu w takiej sytuacji dotyczy:
- pojazdów ciężarowych;
- ciągników wolnobieżnych;
- pojazdów wolnobieżnych;
- ciągników samochodowych;
- pojazdów specjalnych o DMC powyżej 3,5 tony.
Odmianą znaku zakazu wjazdu dla samochodów ciężarowych jest oznaczenie z dodatkową wartością tonażu. Może się zdarzyć, że w daną drogę nie może wjechać samochód o DMC powyżej 6 ton.
Zakaz wjazdu dla diesli
To jeden z nowszych znaków, które pojawiają się na drogach. Stosowany jest najczęściej w zachodniej Europie np. w niemieckich miastach takich jak Stuttgart czy Hamburg. Znak zakazu wjazdu diesli zawiera symbol typu pojazdu – osobowy lub ciężarowy – którego dotyczy ograniczenie.
Często pod nim znajduje się też podpowiedź, w jakich godzinach obowiązuje zakaz i do jakiej normy emisji obowiązuje. Inną odmianą są znaki wskazujące na strefę wolną od diesli, w charakterystycznym, zielonym kolorze.
Zakaz wjazdu do lasu
W przypadku dróg leśnych nieudostępnianych dla ruchu pojazdów stawia się znak zakazu wjazdu B-1. Często towarzyszą mu graficzne tablice w postaci przekreślonego auta i podpisu o zakazie wjazdu do lasu.
Zakaz wjazdu do lasu może być ograniczony jedynie dla konkretnego typu pojazdu, np. aut osobowych. W takim przypadku pod oznaczeniem znajduje się szczegółowy opis, kogo nie dotyczy takie oznakowanie.
Warto pamiętać, że w wielu przypadkach drogi leśne dopuszczone są tylko do ruchu turystycznego pojazdów. Najczęściej prowadzą do miejsc wypoczynku lub przyleśnych parkingów.
Znak zakaz wjazdu – podsumowanie
Gdy zbagatelizujesz znak zakazu wjazdu B-2, grozi ci mandat w wysokości 250 zł. Dlatego lepiej znać oznakowania widoczne przy drogach i, przede wszystkim, stosować się do nich.