Kontrolka silnika uparcie migająca na desce rozdzielczej może doprowadzić do szału. Z drugiej strony, kiedy zaczyna świecić na czerwono, oznacza poważne kłopoty. Sprawdź, co świecąca ikona silnika oznacza w różnych przypadkach.
Na desce rozdzielczej twojego samochodu możesz zobaczyć różnego kształtu i koloru znaczki. Część z nich powinieneś dobrze znać — ich wygląd regulowany jest prawnie. W innych przypadkach decyduje o nim producent samochodu. Check engine należy do tych pierwszych. Przypomnij sobie, co oznacza.
Kontrolki w samochodach
Wszystkie samochody nowej produkcji, które są sprzedawane od 2001 roku na terenie Europy, muszą mieć na swoim wyposażeniu układy samodiagnozujące, czyli systemy elektroniczne. Pozwalają one zlokalizować ewentualne usterki. Kontrolki wykorzystywane w samochodzie mogą mieć charakter informujący, ostrzegający i alarmujący. Nie zawsze ich zapalenie się musi od razu sygnalizować awarię i nie w każdym przypadku muszą skłonić cię do natychmiastowego działania.
Zapaliła się kontrolka silnika – co to oznacza? Jakie awarie może zwiastować?
Jedną z ważniejszych kontrolek jest kontrolka silnika. Co oznacza? Kontrolka check engine informuje głównie o usterkach dotyczących samego silnika, czyli jednostki napędowej. Znajdziesz ją niemal zawsze w samochodach, które posiadają gniazdo diagnostyczne OBD-II i odpowiadają za właściwą emisję spalin, czyli we wszystkich pojaz z rynku europejskiego z datą produkcji po 2000 roku. Najczęściej, zapalenie się kontrolki oznacza, że elektroniczny sterownik wykrył awarię mechaniki. Check engine informuje kierowcę, by sprawdził działanie jednostki napędowej, w której sterownik mógł zdiagnozować nieprawidłowe sygnały z układów bądź przekroczenie parametrów, jakie zostały fabrycznie ustalone.
Kiedy zaświeci się ikona silnika? Najczęstsze przyczyny
Chwilowe odchylenie od norm dotyczących tego, jak funkcjonuje silnik, nie powodują trwałego zapalenia się znaczka silnika w obrębie deski rozdzielczej. Dopiero wtedy, gdy owe odchylenia utrzymują się dłużej, zobaczysz na monitorze pojazdu kontrolkę check engine z charakterystycznym obramowaniem silnika. Krótkie wahania mogą być nawet całkowicie ignorowane przez sterownik elektroniczny i nie będą powodowały zapalenia kontrolki. Nie są więc dla ciebie powodem do martwienia się.
Kontrolka raczej nie zapali się, gdy zauważysz, że spada moc samochodu i rośnie zużycie paliwa. Może być to oznaką mechanicznego uszkodzenia silnika. O ile nie mają one wpływu na sygnał z czujników znajdujących się w układzie wtryskowo-zapłonowym, system samodiagnostyki nic nie wykaże. Mniej istotne parametry jednostki napędowej są ignorowane przez komputer pokładowy.
Jeśli znaczek silnika pojawi się na desce rozdzielczej, trzeba zwrócić na nią szczególną uwagę i podjąć właściwe działania diagnozujące.
Kontrolka check engine zapala się i gaśnie, co to oznacza?
Gdy system auto diagnostyki pokładowej pojazdu wykryje poważną usterkę silnika, wówczas pojawi się od razu komunikat informujący o awarii i nie zgaśnie. Jeśli kontrolka check engine włącza się i gaśnie, najczęściej sterownik identyfikuje tylko chwilowe odchylenia od normy.
Żółta i czerwona kontrolka silnika
Kontrolka może palić się w trybie ciągłym na pomarańczowo lub żółto, ale też na czerwono. Czerwona kontrolka typu check engine oznacza poważną awarię, na którą powinieneś zareagować jednoznacznie – wstrzymać się od kontynuowania jazdy. Żółta lub pomarańczowa kontrolka po uruchomieniu silnika oznacza sytuację, w której pojawiły się nieprawidłowości w jakimś układzie. Jeśli jednak nie wiąże się to z zaburzeniem pracy pojazdu, najprawdopodobniej bez obaw możesz dokończyć jazdę. W możliwie krótkim czasie powinieneś jednak zaplanować wizytę u mechanika, aby zdiagnozować, co dzieje się z silnikiem pojazdu.
Dlaczego wyświetla się kontrolka check engine?
W momencie gdy zobaczysz kontrolkę check na desce rozdzielczej, zaczniesz zastanawiać się, co też mogło stać się z twoim pojazdem? Czy coś poważnego spowodowało uruchomienie się sygnału ostrzegawczego? Czy to, na przykład usterka wtrysku? Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być naprawdę bardzo różne.
Najczęstsze przyczyny check engine
Jeśli kontrolka zapala się i gaśnie, to może oznaczać to:
- niepoprawny sygnał płynący z sondy lambda – często wykrywany w silnikach benzynowych;
- wykrycie przez sondę lambda zużycia katalizatora lub uszkodzenia w obrębie filtra cząstek stałych, co związane jest ze wzrostem poziomu spalania paliwa oraz z utratą mocy;
- zepsucie się świec zapłonowych lub przewodów;
- awarię systemu wtrysku;
- przepalenie cewki zapłonu;
- uszkodzenie przepływomierza;
- zablokowanie zmiennej geometrii turbosprężarki, przez co samochód może wejść w tryb awaryjny;
- niesprawność zaworu recyrkulacji spalin EGR.
Co spowoduje ignorowanie kontrolki silnika check engine?
Efekty bagatelizowania wyświetlania się czerwonej lub żółtej kontrolki, bywają różne:
- możesz obserwować rosnący poziom spalania paliwa;
- twój samochód może emitować więcej spalin;
- odczujesz zmniejszone osiągi jednostki napędowej;
- praca silnika może być poważnie zakłócona.
Czasem ikona ta zapala się w odpowiedzi na zatankowanie złej jakości paliwa lub złym doborem mieszanki paliwowo-powietrznej. W autach z zainstalowanym gazem LPG ikona ta pojawia się, gdy instalacja została wykonana niepoprawnie i często problem znika po regulacji LPG. Czasem też niezbędna jest wymiana niewłaściwie użytych do montażu komponentów.
Jak ustalić przyczynę wyświetlenia błędu silnika?
Ikona check engine zwykle nie pojawia się bez przyczyny, a jeśli samodzielnie nie możesz jej zdiagnozować, jedź do warsztatu mechanicznego. Mechanicy mają odpowiedni sprzętem, m.in. komputer i oprogramowanie diagnostyczne, które pomogą w dokładnym sprecyzowaniu zaistniałych w przypadku twojego auta usterek. Czasem nawet jej usunięcie nie spowoduje skasowania błędu z systemu. Można temu zaradzić, czyszcząc pamięć komputera. Nie powinno wykonuj tej operacji, jeśli nie usuniesz przyczyny wyświetlenia się kontrolki silnika w samochodzie.