Jeszcze do niedawna hulajnogi były kojarzone z dziećmi lub młodymi ludźmi, jako środek transportu i forma zabawy jednocześnie. Jednak dzięki temu, że wersje z napędem zdobywają coraz większą popularność, hulajnogi zaczynają być też celem starszych osób. Są wygodnym środkiem transportu w mieście. Niestety, prawo ich jeszcze nie dogoniło i brakuje przepisów, które dotyczą tych szczególnych hulajnóg. Czy hulajnoga spalinowa ma jakieś ograniczenia wiekowe bądź prędkościowe? Co musisz o niej wiedzieć, zanim postanowisz taką zrobić? Gdzie kupisz odpowiednie części, aby wykonać ją samodzielnie w domu? Odpowiadamy!
Hulajnoga spalinowa – przepisy prawne z nią związane
Przepisy jeszcze nie określają dokładnie, jak na drodze może zachowywać się hulajnoga spalinowa. Można je traktować jak motorowery, jednak zgodnie z prawem mogą one poruszać się po chodniku tak, jak zwykłe urządzenia tego typu, które są napędzane jedynie siłą mięśni. Skoro sądy traktują te urządzenia jako motorowery, to jeżdżąc na nich, nie masz prawa wjechać na pasy dla pieszych. Koniecznie musisz zejść z pojazdu i przeprowadzić go na drugą stronę. W innym wypadku możesz dostać mandat! Pamiętaj też, że w przypadku hulajnóg elektrycznych maksymalna dopuszczalna prędkość to 30 km/h.
Hulajnoga spalinowa a nowe definicje w prawie o ruchu drogowym
W pierwszej połowie 2021 roku pojawiły się nowe przepisy regulujące poruszanie się na drogach. Zawierają one trzy nowe definicje. Jedna z nich obejmuje hulajnogę spalinową. Pierwszy opisywany pojazd to hulajnoga elektryczna, druga definicja dotyczy zaś urządzenia wspomagającego ruch (są to np. rolki czy wrotki). Ostatnia mówi o urządzeniu transportu osobistego. Czym one są? To urządzenia napędzane czymś innym niż siłą mięśni, które jednak nie mają siedzenia czy pedałów. Należy więc do nich deskorolka elektryczna, ale także hulajnoga spalinowa.
Kto może jeździć urządzeniem transportu osobistego (UTO)?
Kto i jak może jeździć spalinową hulajnogą? Według przepisów prawnych:
- może się nią poruszać osoba, która ukończyła 18 lat. Młodsze osoby powinny posiadać odpowiednie uprawnienia, np. kartę rowerową lub odpowiednie prawo jazdy (np. AM);
- nowe przepisy zabraniają poruszania się nimi pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających;
- nie wolno takim urządzeniem przewozić innych osób ani zwierząt.
Spalinowa hulajnoga – jak działa w porównaniu z hulajnogą elektryczną?
O ile silnik elektryczny nie wymaga rejestracji, o tyle na hulajnodze z silnikiem spalinowym już nie możesz tak po prostu wyjechać na drogę. Będziesz mógł nią jeździć tylko po prywatnym terenie. Dlatego też często lepszym rozwiązaniem jest elektryczna wersja. Nie dość, że jej status prawny jest jasny, to na dodatek jest ekologiczna. Elektryczną hulajnogę bez najmniejszego problemu znajdziesz w wielu sklepach, a hulajnogę spalinową będziesz musiał zrobić sam. To niestety jest znacznie trudniejsze, dlatego naprawdę niewiele osób decyduje się na rozpoczęcie prac.
Jak zrobić hulajnogę spalinową?
Da się jednak wszystko wykonać samodzielnie. Nawet bez profesjonalnego warsztatu prawdopodobnie będziesz w stanie ją zrobić. Jednak aby hulajnoga spalinowa działała poprawnie i była w pełni bezpieczna, trzeba zadbać o kilka rzeczy.
- Musisz zacząć od znalezienia odpowiednio wytrzymałej ramy, która będzie pasować do wzrostu i ciężaru użytkownika. Nie musi być nowa, ale nie powinna być zardzewiała. Jeśli masz stary rower, być może przynajmniej częściowo będziesz mógł wykorzystać jego ramę. Teraz pora na trudniejsze etapy.
- Kolejny z nich to dopasowanie silnika.
- Następna rzecz to odpowiednie umieszczenie go na pojeździe.
- Ostatni etap to podpięcie napędu do tylnego koła.
Takie zadanie będzie więc wymagało pewnej wiedzy technicznej, którą lepiej najpierw zdobyć w praktyce pod okiem profesjonalisty.
Hulajnoga spalinowa – części mogą być używane
Jeśli szybka hulajnoga spalinowa ma być twoim amatorskim projektem, możesz wykorzystać do jej stworzenia używane części. Czasem warto więc rozejrzeć się np. na skupie złomu lub poszukać ich na portalach aukcyjnych. Jednak kluczowy będzie ich dobry stan. Chcesz szukać dalej? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na okoliczny targ staroci lub pchli targ. Tam możesz znaleźć prawdziwe perełki! Jeśli ci się uda kupić elementy w dobrej cenie, prawdopodobnie bez najmniejszego problemu zamkniesz się w 1000 zł, a być może tę kwotę zmniejszysz nawet o połowę!
Hulajnoga spalinowa to bardzo specyficzny środek transportu, który dopiero niedawno został ujęty w przepisach. Ten sprzęt możesz stworzyć samodzielnie z nowych lub używanych części. Jeśli masz smykałkę do takich prac, postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami i stwórz od A do Z ciekawe urządzenie jeżdżące!