Klasycznym dylematem wszystkich (przyszłych) kierowców, gdy decydują się na zakup samochodu, jest wybór jednostki napędowej. Bez względu na to, czy chodzi o pojazdy używane, czy te prosto z salonu, zawsze musisz sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie – diesel czy benzyna? Na które rozwiązanie postawić? Jaka technologia gwarantuje bardziej oszczędną jazdę i który silnik będzie spędzał mniej czasu na naprawach i przeglądach?
Jak się pewnie domyślasz, oba rodzaje silników mają swoje wady i zalety. Poza tym funkcjonuje cała masa rozmaitych przekonań i mitów, o których możesz przeczytać w internecie. Użytkownicy benzyniaków i diesli często wygłaszają swoje opinie całkowicie subiektywnie. Zwróć również uwagę, że obie technologie są ciągle rozwijane przez koncerny motoryzacyjne. Silniki stale przechodzą rozmaite przeobrażenia. Nie tak łatwo będzie można od razu odpowiedzieć sobie na pytanie – benzyna czy diesel?
Diesel czy benzyna w samochodzie: nie spiesz się z wyborem paliwa
Musisz się uzbroić w cierpliwość, jeżeli chcesz kupić samochód, który cię w pełni zadowoli. Powinieneś zapoznać się z opiniami kierowców, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach z codziennej eksploatacji danego auta. Dobrze jest też poznać zdanie mechaników, którzy będą wiedzieli bardzo dużo na temat przebiegu, napędu, awaryjności i wydajności samochodów napędzanych olejem napędowym.
Warto, żebyś sobie wszystko przekalkulował. Możesz na przykład przeliczyć, ile wydasz miesięcznie na tankowanie benzyny, w zależności od tego, jak często jeździsz. Jeżeli obserwujesz wahania na rynku cen za litr paliwa, zauważyłeś na pewno, że zdarzało się, iż ropa kosztowała niemal tyle samo, co benzyna.
Czy auto na benzynę się sprawdzi?
Kupując pojazd, będziesz musiał przeanalizować, które paliwo będzie się w lepiej sprawdzać w praktyce. Zwróć uwagę na to, że samochód z silnikiem benzynowym będzie oznaczał większe spalanie paliwa i produkowanie spalin. To oczywiście poskutkuje większą kwotą pieniędzy przeznaczoną na regularne tankowanie. Powszechną opinią jest, że te jednostki napędowe są mniej awaryjne. W branży motoryzacyjnej pojawia się wiele różnych przekonań, które będą dotyczyły silników spalinowych z różnymi rodzajami paliwa. Wiedz, że nie wszystkie z nich będą zgodne z prawdą. Świadomy wybór jest bardzo ważny.
Rozwiązanie dylematu „diesel czy benzyna” to uprzednia analiza obydwu rodzajów jednostki napędowej. Silnik benzynowy to jednostka z zapłonem iskrowym. Spalanie ładunku będzie występować, gdy elektrody świecy zapłonowej wytworzą iskrę. W takim silniku spalana będzie mieszanka powietrza i paliwa. Naturalnie paliwo wcale nie musi występować w formie płynnej. Tego rodzaju silniki mogą również z powodzeniem funkcjonować zasilane sprężonym gazem ziemnym. Spalana mieszanina musi mieć właściwe proporcje. Tylko w takiej sytuacji będzie zachodzić spalanie efektywne.
Atrybuty aut benzynowych, czyli tzw. benzyniaków
W zestawieniu „diesel vs benzyna” benzyniaki mają kilka zalet, którym trudno zaprzeczyć. Przede wszystkim gwarantują szybki rozruch nawet w niskich temperaturach. Taki silnik może szybko wchodzić na wyższe obroty. Prezentuje niższe obciążenie, co będzie się wiązało z niedużą awaryjnością. Łatwo uzyskiwana jest również wysoka moc, a układ zasilania nie ma zbyt złożonej konstrukcji.
Takie jednostki napędowe mają też pewne wady. Silniki benzynowe mają mniejszą trwałość i w porównaniu do innych prezentują mniejszą sprawność energetyczną. Niski jest też moment obrotowy i występuje większe ryzyko niekontrolowanego samozapłonu paliwa. Jak widzisz, taki rodzaj silnika prezentuje się całkiem dobrze, ale pamiętaj, że silniki Diesla wciąż są dla nich sporą konkurencją.
Pojazdy z napędem Diesla – jakie mają zużycie paliwa?
Zanim zdecydujesz się, czy wybrać silnik benzynowy, czy diesel, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzuje się ten drugi. Posiada on tzw. zapłon samoczynny. Często takie silniki określa się jako wysokoprężne. Do powstania zapłonu paliwa nie potrzeba zewnętrznego źródła energii. Będzie ono samoczynnie przekraczać temperaturę zapłonową wewnątrz komory spalania. Na początku takie silniki były awaryjne, ale obecnie wielu kierowców preferuje diesle i ceni sobie ich użytkowanie. Paliwem jest olej napędowy, który w przypadku zapłonu samoczynnego pełni także rolę smaru w układzie wtrysku paliwa.
Zaletą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest na pewno mniejsze zużycie paliwa w porównaniu z silnikami benzynowymi. To także bardzo często wyższa niezawodność, a w warunkach wilgoci łatwiejsza praca. W tego typu silnikach jest mniejsze prawdopodobieństwo samozapłonu paliwa. Diesle mają dobre osiągi i charakteryzują się ekonomiczną pracą. To widać szczególnie w nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie silnikach.
O tym pamiętaj przed zakupem diesla
Gdy zastanawiasz się, co lepsze: diesel czy benzyna, musisz poznać wady tego pierwszego. Przede wszystkim pamiętaj o większych kosztach wyprodukowania silnika i dłuższym czasie osiągania temperatury roboczej. Taki silnik po prostu dłużej będzie się rozgrzewać, szczególnie gdy na zewnątrz panują niskie temperatury. Gdy jest mróz, to trudniej o zapłon, zwłaszcza w przypadku starszych modeli. Być może wiesz również, że diesle pracują trochę głośniej.
Wielu kierowców narzeka, że zimą i latem muszą używać innego oleju. Poza tym, duże obciążenie w trakcie pracy silnika, to szybsze jego zużycie. W przypadku silników Diesla ma miejsce większa emisja tlenków azotu i cząstek stałych, które są trujące. Osoby zainteresowane ekologią raczej nie będą wybierać takich silników. Diesle znacznie bardziej zanieczyszczają środowisko, a niestosowanie odpowiednich filtrów może się skończyć wysokimi karami.
Silnik benzynowy czy diesel – który oszczędniejszy? Różnice
Gdy już wiesz, jaka jest różnica między dieslem a benzyną, na pewno o wiele łatwiej będzie ci wyrobić swoje zdanie i podjąć decyzję. W tym momencie powinieneś się zastanowić nad tym, do jakich celów potrzebujesz samochodu i w jaki sposób będzie on przez ciebie używany. Bierz pod uwagę, czy zamierzasz poruszać się głównie po mieście, a może znacznie częściej będziesz wyruszał w długie trasy. Zastanów się, ile przeciętnie kilometrów planujesz przejeżdżać w ciągu miesiąca.
Wielu specjalistów i doświadczonych kierowców powie ci, że w zestawieniu benzyna vs diesel olej napędowy pozwoli zdecydowanie więcej zaoszczędzić na długich trasach. Taki silnik będzie mniej spalać, a mimo wahań na rynku ropa jest niezmiennie tańsza od benzyny. Jeżeli każdego dnia pokonujesz kilkadziesiąt kilometrów w drodze do pracy, diesel będzie wyborem bardziej rozsądnym ekonomicznie. Ponadto taka jednostka napędowa jest bardziej dynamiczna. Część kierowców narzeka na awaryjność silników Diesla, ale pamiętaj, że poważne awarie dotyczą zwykle starszych modeli.
Oczywiście dylemat benzyna a diesel wypada też często na korzyść tego pierwszego wariantu. Kupując benzyniaka, zapewniasz sobie jednostkę o wiele mniej awaryjną. Silnik podczas eksploatacji jest mniej obciążony, a jeżeli już wystąpi awaria, to naprawa będzie prostsza i szybsza. Zastanawiając się, czy lepszy będzie diesel, czy benzyna pamiętaj też, że ten drugi generować będzie mniej hałasu. Spali jednak trochę więcej paliwa szczególnie w mieście. Ze względu na wysokie ceny benzyny, zwłaszcza wysokiej jakości, koszty eksploatacji takiego samochodu mogą się okazać wysokie.
Benzyna czy diesel? Podsumowanie
Kierowcy, zastanawiając się nad kupnem nowego samochodu często stają przed dylematem diesel czy benzyna. Oba typy silników mają swoich zwolenników i przeciwników. Samochody benzynowe cenione są niezawodność, cichą pracę i bezawaryjność. Ich wadą są wysokie koszty eksploatacji. Diesle pracują głośno i często odwiedzają mechanika, ale za to lepiej radzą sobie w dłuższych trasach i są bardziej ekonomiczne. Wybierając samochód dla siebie, każdy kierowca powinien rozważyć wady i zalety danej jednostki napędowej.