Podstawowe zasady parkowania auta
W teorii parkowanie samochodu wydaje się bardzo proste, jednak w praktyce dla wielu osób okazuje się dość skomplikowaną czynnością. W Polsce nieprawidłowe parkowanie aut jest niestety sporym problemem, zwłaszcza w dużych miastach. Podstawę prawidłowego parkowania pojazdów stanowi znajomość przepisów. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym samochodów nie wolno zatrzymywać, m.in.:
- na wiaduktach;
- na mostach;
- w tunelach;
- na drogach i pasach dla rowerzystów;
- na pasie między jezdniami;
- na przejściach dla pieszych.
Parkowanie na chodniku jest dozwolone, pod warunkiem, że w pobliżu nie ma znaku informującego o zakazie. Poza tym pojazd musi zostać ustawiony w taki sposób, aby nie utrudniał ruchu pieszym.
Parkowanie prostopadłe – co to takiego?
Parkowanie prostopadłe to prosty manewr, wykonywany często przez osoby zmotoryzowane. Polega na odpowiednim ustawieniu samochodu. Parkowanie prostopadle przodem do krawędzi, czyli też przeważnie do osi drogi, dozwolone jest tylko w przeznaczonych do tego miejscach. Kierowca musi pamiętać o tym, aby po obu stronach auta zostawić na tyle dużo miejsca, aby osoby poruszające się sąsiednimi pojazdami nie miały utrudnionego dostępu do nich. Trzeba też brać poprawkę na obecność krawężnika oraz na jego wysokość. Największym wyzwaniem w przypadku parkowania prostopadłego jest dokonanie trafnej oceny szerokości własnego samochodu w odniesieniu do rozmiarów miejsca, jakie zostawiły wcześniej zaparkowane pojazdy.
Parkowanie prostopadłe przodem – technika i porady
Chcesz się dowiedzieć jak parkować tyłem? Zacznij od opanowania techniki parkowania prostopadłego przodem, gdyż to właśnie ten rodzaj parkowania prostopadłego będziesz wykonywać najczęściej.
Aby wykonać ten manewr, skręć kierownicę do oporu w momencie przekroczenia lusterkiem – prawym lub lewym, w zależności od strony parkowania – obrysu sąsiedniego auta, a odkręć, gdy pojazd zacznie się równo ustawiać ze stojącymi po bokach autami. Położenie pojazdu czasem trzeba tak skorygować, aby pomiędzy samochodami był odstęp umożliwiający otworzenie drzwi.
W jakich sytuacjach przeważnie wykonuje się parkowanie prostopadłe przodem?
Ten typ manewru wykonuje się na co dzień:
- na parkingach na osiedlach mieszkaniowych;
- przed galeriami handlowymi
- przed sklepami;
- przed biurami.
Parkowanie prostopadłe tyłem – przydatny sposób parkowania
Umiejętność sprawnego parkowania prostopadłego tyłem najbardziej przyda ci się podczas parkowania przy ruchliwej ulicy oraz w innych sytuacjach, kiedy możliwość zaparkowania szerokim łukiem nie wchodzi w rachubę. Kluczowe jest uzyskanie jak największej przestrzeni do skrętu. Omawiany manewr powinieneś rozpocząć w momencie, gdy przy cofaniu auta w krańcu szyby pasażera zobaczysz znaczek marki sąsiedniego pojazdu. Skręć kierownicę do oporu, a koła wyprostuj wtedy, gdy auto zacznie ustawiać się równo z sąsiednimi samochodami. W razie potrzeby dokonaj ostrożnej korekty ustawienia samochodu.
Wykonując parkowanie prostopadłe, pamiętaj o włączeniu biegu wstecznego i kierunkowskazu, a po zaparkowaniu o zaciągnięciu hamulca ręcznego. Zachowaj czujność, aby nie stwarzać zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu. Kierowcy mający dużą wprawę potrafią w taki sposób zaparkować auto, że jego ustawienie nie wymaga żadnych poprawek. Mamy nadzieję, że do tego grona dołączysz i ty!