Jak kupować auto za granicą?
Większy wybór samochodów w dobrym stanie i niskie ceny powodują, że wielu z nas decyduje się nabyć samochód poza granicami kraju. Albo sami wyjeżdżamy, np. do Niemiec czy Holandii w poszukiwaniu odpowiedniego dla siebie pojazdu albo korzystamy z usług osób, które sprowadzaniem używanych pojazdów zajmują się w ramach działalności gospodarczej.
Gdy sprowadzasz auto do kraju z zagranicy, procedury formalne są nieco inne
Sprowadzając do kraju auto z zagranicy, musisz się liczyć jednak z tym, że obowiązują przy takich operacjach nieco inne zasady niż przy zakupie krajowym. Między innymi zapłacisz przy tym akcyzę za samochód, stanowiącą dodatkowy koszt całej transakcji.
Co to jest akcyza i podatek akcyzowy?
Chcesz wiedzieć, co to jest akcyza na samochody pochodzące z zagranicy? Jest ona podatkiem pośrednim, nakładanym na różne wybrane wyroby. Celem nałożenia akcyzy jest skłonienie konsumentów do obniżenia popytu na wybrane grupy towarów. Jednocześnie akcyza może wynikać z wysokiej akumulacji zysku związanego z niskimi kosztami produkcji danych dóbr. Na terenie całej Unii Europejskiej niektóre towary mają nałożony podatek akcyzowy zharmonizowany, czyli takim samym we wszystkich krajach członkowskich, jak ma to miejsce przy wyrobach tytoniowych czy napojach alkoholowych lub niezharmonizowanym. Do drugiej grupy zalicza się m.in. samochody. Opłata akcyzy za auto sprowadzone zza granicy określana jest przez polskie przepisy – dokładnie przez przepisy ustawy o podatku akcyzowym z 2008 roku.
Kiedy należy płacić akcyza za auto?
Akcyza na samochód jest naliczana w myśl art. 100 wspominanej ustawy o podatku akcyzowym w związku z różnymi pojazdami. Przedmiotem nałożenia podatku będzie:
- import pojazdu osobowego, który nie był wcześniej zarejestrowany na terytorium kraju;
- nabycie wewnątrzwspólnotowe (WNT) auta, które nie było wcześniej zarejestrowane na terytorium kraju;
- pierwsza sprzedaż na terenie kraju samochodu, który nie był wcześniej zarejestrowany, wyprodukowanego w kraju.
Upraszczając nieco postanowienia ustawowe, opłata akcyzy za samochód jest konieczna w przypadku wszystkich kupionych za granicą aut osobowych, które zostaną po raz pierwsze zarejestrowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Dotyczy ona więc nie tylko pojazdów używanych, ale i nowych.
Ile wynosi akcyza od samochodu?
Jeśli chcesz sprowadzić samochód zza granicy, będziesz zobowiązany do opłacenia podatku akcyzowego. W jakiej wysokości? Jak obliczyć akcyzę? Kwota nie jest ustalana zawsze na jednolitym poziomie, lecz zależy ona od wartości kupowanego auta oraz pojemności silnika. Znając te wartości, możesz nawet sam obliczyć, ile w twoim przypadku wyniesie akcyza. Samochód nie musi być już twoją własnością, byś mógł oszacować, ile mniej więcej zapłacisz fiskusowi z tytułu takiego podatku.
Ustawa w art. 105 wskazuje, jakie obowiązują procentowe stawki akcyzy za samochód. Będzie to:
- podatek w wysokości 3,1 proc. naliczany od wartości pojazdu – obowiązuje przy autach osobowych, których silnik ma pojemność do 2000 cm3;
- podatek w wysokości 18,6 proc. naliczany od wartości pojazdu – obowiązuje przy autach osobowych, których silnik ma pojemność powyżej 2000 cm3.
Jak obliczyć akcyzę?
Podstawą do obliczeń akcyzy będzie wartość pojazdu przeliczona z danej waluty, np. euro na złote. Oszacuj podatek akcyzowy przy pomocy aktualnego kursu walutowego podanego na stronie Narodowego Banku Polskiego z dnia, w którym samochód przekroczył granicę Rzeczypospolitej Polskiej.
Niższe cło na samochody ekologiczne
Możesz zaoszczędzić sporo na podatku akcyzowym w przypadku sprowadzenia do kraju pojazdu:
- używanego;
- hybrydowego lub elektrycznego;
- lub zarejestrowaniu takiego pojazdu w kraju po raz pierwszy.
Wszystko dlatego, że z dniem 1 stycznia 2020 roku weszła w życie specjalna zniżka na akcyzę za sprowadzone z zagranicy samochody wyposażone w napęd hybrydowy. Normalne stawki ulegają przy tym obniżeniu o połowę i wynoszą zatem:
- 1,55 proc. wartości pojazdu – to właściwa wysokość akcyzy za samochód tzw. pełnej hybrydy (w skrócie HEV) i miękkiej hybrydy (MHEV), w przypadku których pojemność silnika jest nie większa niż 2000 cm3;
- 9,3 proc. wartości pojazdu – to właściwa wartość akcyzy dla pełnych i miękkich hybrydowych samochodów, których pojemność silnika jest większa niż 2000 cm3.
Do końca 2020 roku w Polsce działało zwolnienie z akcyzy za samochód będący autem hybrydowym typu Plug-in (PHEV) lub będący autem elektrycznym o rozszerzonym zasięgu (REX).
Opłata akcyzy za samochód starszy
Rząd chciałby podnieść stawki akcyzy za sprowadzanie z zagranicy starych, mocno zużytych już aut, wszystko w celu zachęcenia Polaków do nabywania samochodów w kraju oraz tego, by sprowadzane pojazdy były młodsze, bardziej ekologiczne.
Jak dopełnić formalności związane z opłatą akcyzy samochód?
Przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy będziesz zobowiązany do załatwienia kilku formalności. Związane są one z rejestracją oraz z opłaceniem akcyzy za auto. Przede wszystkim wiedz, że od 2017 roku opłaty z tytułu akcyzy dokonuje się w urzędzie skarbowym, nie zaś w urzędzie celnym. Możesz udać się do skarbówki osobiście, ale łatwiej będzie ci skorzystać z pośrednictwa Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – na stronie https://puesc.gov.pl.
Opłata akcyzy za auto krok po kroku
Proces wyliczenia i opłacenia akcyzy za auto oraz złożenia stosownych dokumentów nie jest skomplikowany. Obejmuje kilka kroków:
- wypełniasz deklarację AKC-U/S – w przypadku deklaracji uproszczonej dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego musisz wpisać w ten dokument swoje dane, informacje o kupionym samochodzie i samodzielnie oszacowaną wysokość podatku akcyzowego;
- otrzymujesz Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, jeśli tylko deklaracja została złożona przez ciebie poprawnie;
- płacisz podatek akcyzowy na rachunek urzędu skarbowego;
- pobierasz potwierdzenie zapłaty akcyzy – podając numer VIN pojazdu, co potrzebne jest przy rejestracji samochodu.
Ile czasu na uiszczenie cła na samochody?
Na złożenie deklaracji AKC-U/S masz maksymalnie 14 dni liczone od chwili powstania obowiązku podatkowego, czyli od przekroczenia granicy państwa. Nie możesz tego zrobić później niż w dniu rejestracji samochodu. Na uiszczenie akcyzy za samochód masz 30 dni od powstania obowiązku podatkowego.