Zawracanie, czyli jeden z częstszych manewrów na drodze
Jeżeli od dłuższego czasu jeździsz samochodem, na pewno spotkałeś się sytuacją, w której nagle musisz zacząć jechać w przeciwnym kierunku. Kluczową wiedzą w takiej sytuacji będzie, to kiedy można zawracać, a kiedy nie można wykonać takiego manewru. Kodeks drogowy bardzo ściśle określa takie zasady. Ważna będzie wiedza, kiedy możesz zawrócić, bez złamania przepisów ruchu drogowego. Wszystko będzie zależało od tego czy chodzi o zawracanie na skrzyżowaniu czy na drodze krajowej,a może szybkiego ruchu. Na drodze najważniejsze jest bezpieczeństwo twoje i pozostałych użytkowników. Dlatego to ważne, abyś zapamiętał, gdzie można zawracać, a gdzie absolutnie nie wolno ci wykonać manewru zawracania. Podczas kursu na prawo jazdy na pewno uczyłeś się tych zasad, ale warto je sobie co jakiś czas odświeżyć w pamięci.
Gdzie nie możesz wykonać manewru zawracania?
Najważniejsze, abyś zapamiętał, w których miejscach zawracanie jest niedopuszczalne. Kategoryczny zakaz zawracania obowiązuje w kilku miejscach. Nie możesz zawracać:
- jeśli znajdujesz się na wiadukcie albo moście;
- gdy poruszasz się drogą jednokierunkową;
- jeżeli jedziesz w podziemnym tunelu;
- gdy poruszasz się na autostradzie;
- jeżeli jedziesz drogą ekspresową.
Wyjątkiem jest skrzyżowanie albo miejsce przeznaczone do zawracania, jeżeli są ku temu warunki. To wykluczone, gdy zawracanie mogłoby stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu na drodze albo je utrudnić. Jest jeszcze wiele innych zasad dotyczących tego, kiedy można zawracać na skrzyżowaniu. Powyższe zalecenia stanowią podstawę dla każdego kierowcy, który chce jeździć bezpiecznie.
Zwróć uwagę na znak zakaz zawracania
To gdzie i kiedy można zawracać, określają również znaki drogowe. Czasami sytuacja będzie na tyle problematyczna, że nie od razu będziesz w stanie się zorientować, czy można wykonać manewr zawracania. Z całą pewnością będzie to możliwe, gdy zobaczysz znak zawracania. Bądź uważny i zwracaj szczególną uwagę na znak „zakaz zawracania”. Zakazuje on zawracania na najbliższym skrzyżowaniu, ale także na odcinku od znaku do tego skrzyżowania. Pamiętaj, że nie dotyczy to skrętu w lewo. Możesz więc skręcić za znakiem i na skrzyżowaniu.
Jak wygląda znak zakazu zawracania?
Znak zakazu zawracania ma kształt koła z czerwoną obwódką i białym tłem. Będzie na nim widnieć znak zawracania, który jest przekreślony grubą czarną linią. Znaki „koniec zakazu zawracania” albo „koniec zakazu” odwołują ten znak.
Kiedy nie można skręcić w lewo?
Innym ważnym znakiem będzie „zakaz skrętu w lewo”, który jak sama nazwa wskazuje, zakazuje skrętu w lewo, ale także zawracania na najbliższym skrzyżowaniu. Jeżeli chcesz wykonać skręt w lewo albo zawrócić, to zgodnie z przepisami możesz to uczynić pomiędzy tym znakiem a skrzyżowaniem. Obydwa znaki mają swoją moc prawną właśnie od miejsca, w którym się znajdują do najbliższego skrzyżowania. Jeżeli przepisy nie wskazują żadnych konkretnych zakazów, to możesz zawrócić albo skręcić w lewo, gdy już znajdziesz się za skrzyżowaniem. Najlepiej uważnie zapoznać się z kodeksem, gdzie opisane są bardziej skomplikowane sytuacje z dużą ilością znaków albo wtedy, gdy można wykonać zawracanie na światłach.
Gdzie i kiedy można zawracać?
Problemów może przysporzyć ci nie tylko zawracanie na skrzyżowaniu z sygnalizacją, ale i sam temat legalności wykonywania takich manewrów. Jeżeli nie widzisz znaków, takich jak znak zakaz zawracania albo dotyczących skrętu w lewo, to jest to dozwolone. Warunkiem jest to, aby zawracając, nie stwarzać niebezpieczeństwa w ruchu. Oczywiście manewr zawracania musisz wykonać niezwykle ostrożnie. Nie możesz bowiem zmuszać kierowców do nagłego hamowania z tego powodu, że chcesz wykonać manewr zawracania.
Kiedy można zawracać na skrzyżowaniu?
Przepisy ściśle określają zawracanie na skrzyżowaniu z wysepką albo na zwykłym. Nie złamiesz prawa, jeżeli zawrócisz w miejscu, gdzie na pasach ruchu są umieszczone strzałki. Możesz też zawrócić, jeżeli przed skrzyżowaniem zauważysz znak z pasami ruchu i strzałkami kierunkowymi. Możesz wykonać manewr zawracania na skrzyżowaniu jedynie w sytuacji, gdy przynajmniej jedna strzałka będzie wskazywać skręt w lewą stronę.
Zawracanie na światłach – kiedy jest dopuszczalne?
To, na jakich światłach można zawracać, również może być problematyczne dla wielu kierowców. Przy klasycznym oznakowaniu świetlnym, które posiada dodatkową tabliczkę ilustrującą zasady ruchu i znaki poziome określające kierunki jazdy, możesz zawrócić ze skrajnego prawego pasa. Możesz też wykonać manewr zawracania, jeśli sygnalizator nie posiada dodatkowych strzałek. Będzie to więc zwykła świetlna sygnalizacja z trzema światłami – czerwonym, żółtym i zielonym. Masz możliwość, żeby zawrócić na światłach, ale tylko wtedy, jeżeli nie zakazują tego znaki. Pamiętaj też, że jeśli na zielonym świetle sygnalizatora S-3 jest strzałka w lewo, to możesz skręcać tylko w tę stronę.