Wymijanie – na czym polega ten manewr? Definicja
Kierując się definicją, wymijanie jest to przejeżdżanie lub przechodzenie obok pojazdu albo uczestnika ruchu drogowego, który porusza się w przeciwnym kierunku. W ogromnej większości przypadków jezdnia jest na tyle dostosowana do gabarytów pojazdów, że manewr wymijania nie sprawia większych trudności. Sytuacja może się komplikować w momencie zwężenia jezdni lub pojawienia się na niej przeszkody. Jak wówczas wykonać manewr wymijania?
Jak bezpiecznie wykonać manewr wymijania? Jakie znaki i przepisy kodeksu drogowego należy znać?
Dużo zależy od znaków pionowych. Oznakowanie D-5 informuje kierowcę, że ma pierwszeństwo przejazdu przed uczestnikiem ruchu jadącym z naprzeciwka. Jednocześnie po drugiej stronie umiejscowiony jest znak zakazu B-31. Wymijanie może nastręczać ci trudności, gdy na jednym pasie pojawi się przeszkoda. Wtedy pojazd, który wykonuje manewr omijania nieruchomego elementu, zawsze musi przepuścić kierowcę jadącego po przeciwnej stronie. Często kierowcy nie są skłonni ustępować myśląc, że na ich pasie jest wystarczająco miejsca, by nie wjechać pod prąd. Należy unikać takich sytuacji, gdyż nie są one zgodne z przepisami ruchu drogowego i mogą doprowadzić do przykrych incydentów.
Manewr wymijania a inne zasady ruchu drogowego
W sytuacji, gdy nie ma na drodze ustawionych pionowych znaków regulujących pierwszeństwo, pojazd mniejszy zawsze ustępuje większemu. Gabaryty nie mają jednak znaczenia podczas jazdy na wzniesieniu. Jeśli jeden z kierowców musi ustąpić, robi to ten jadący z górki. Podczas wymijania ważne jest też stosowanie prawidłowego oświetlenia. Widząc w oddali światła pojazdu jadącego z naprzeciwka, powinieneś jak najszybciej zmienić je z drogowych na mijania. Drugi kierowca zobowiązany jest do tego samego.
Jaki odstęp należy zachować podczas wymijania?
Wiele osób zastanawia się, jaki odstęp należy zachować podczas wymijania samochodem osobowym innego pojazdu. Prawidłowa odpowiedź to – bezpieczny, dostosowany do warunków panujących na drodze, a także szerokości jezdni.
Wymijanie a omijanie
Skoro wiesz już, czym jest wymijanie, warto zastanowić się, co to jest omijanie. Manewr omijania to przejeżdżanie lub przechodzenie obok pojazdu albo przeszkody, które znajdują się na pasie ruchu kierującego pojazdem. Omijanie a wymijanie mogą mylić się ze względu na podobne nazewnictwo, jednak związane są z zupełnie innymi manewrami. Omijanie wymaga zachowania szczególnej ostrożności, gdyż bardzo często przy tym manewrze dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, o których piszemy poniżej. Najważniejsze, byś zapamiętał i utrwalił w swojej świadomości, że wykonując manewr omijania należy bacznie obserwować pojazdy lub uczestników ruchu, zwolnić, a niekiedy nawet zatrzymać pojazd!
Manewr omijania – niebezpieczny manewr drogowy
Manewr omijania (wykonywany nieprawidłowo) jest przyczyną wielu wypadków i kolizji drogowych. Bardzo często dochodzi do nich w momencie, gdy kierowca omija pojazd, który zatrzymał się, by ustąpić pieszemu. Kierowca, który decyduje się na omijanie w takim momencie, bez zweryfikowania dlaczego samochód jadący przed nim zwolnił bądź zatrzymał się, często wjeżdża wprost w pieszego przechodzącego przez przejście. Taka niebezpieczna sytuacja ma także miejsce wtedy, gdy kierujący bez zastanowienia i zachowania należytej ostrożności, wykonuje manewr omijania pojazdu oczekujący na przejeździe kolejowym. Zdecydowanie warto powstrzymać się od omijania aut, które zatrzymały się przed przejściem lub torami, gdyż takie brawurowe akcje mogą skończyć się tragicznie.
Wyprzedzanie – jeden z najtrudniejszych manewrów! Kiedy wyprzedzanie jest zabronione?
Wyprzedzanie nazywane jest najbardziej skomplikowanym manewrem. Dlaczego? Trudność wyprzedzania polega na tym, że podczas manewru kierujący pojazdem musi wjechać na przeciwległy pas. Prawo o ruchu drogowym podaje, że prawidłowo wykonany manewr wyprzedzania składa się z trzech faz:
- faza I – dojeżdżanie;
- faza II – przejeżdżanie obok;
- faza III – powrót na lewy pas.
Manewr wyprzedzania regulują oznakowania drogowe, szczególnie B-25 zakazujący wyprzedzania, B-26 zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe i B-27 koniec zakazu wyprzedzania.
Manewr wyprzedzania – o czym należy pamiętać?
Jak już wspomnieliśmy, ale chcemy również podkreślić, manewr wyprzedzania jest jednym z najtrudniejszych. To właśnie podczas wyprzedzania zdarza się największa liczba wypadków, często tragicznych w swych skutkach. Aby wyprzedzić jadący przed nami pojazd należy przyspieszyć, a także jechać przez pewien czas pod prąd. Nieprawidłowo wykonany manewr może doprowadzić do zderzenia czołowego. Zanim zdecydujemy się na wyprzedzania auta, warto najpierw:
- upewnić się w lusterku, że pojazd z tyłu nie sygnalizuje chęci bądź nie rozpoczął już manewru wyprzedzania przed nami;
- sprawdzić widoczność;
- zweryfikować czy przed pojazdem, który chcemy wyprzedzić jest dostateczna ilość miejsca.
Jak widać, wymijanie a omijanie i wyprzedzanie znacznie się od siebie różnią. Wszystkie wymagają jednak zachowania ostrożności. Pamiętaj, że prawidłowe wykonywanie manewru wyprzedzania, omijania czy wymijania ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo twoje, pasażerów i każdego uczestnika ruchu drogowego.