Przyciemnianie szyb w samochodzie – ile kosztuje? Jak przyciemnić szyby w aucie?

Przyciemnianie szyb samochodowych – metoda piecowa. Jaki to wydatek?

Przyciemnianie szyb samochodowych – metoda piecowa
 

W zasadzie na rynku istnieją dwa sposoby przyciemniania szyb w samochodzie. Jedną z nich jest technika piecowa. Wykorzystuje się ją na etapie produkcji pojazdu i pokrywa szkło tlenkami tytanu. W ten sposób uzyskuje się bardzo trwały efekt przyciemnienia. Jednak dla niektórych kierowców może się okazać niewystarczający. Tutaj z pomocą przychodzi możliwość dopłaty do techniki piecowej i zamówienie modyfikacji o mniejszej przezroczystości i przepuszczalności światła. Nie jest to jednak tania przyjemność i jej koszt oscyluje w granicy kilku tysięcy złotych. Cena przyciemniania szyb w samochodzie tym sposobem uzależniona jest od modelu i klasy pojazdu. Niewątpliwą zaletą jest odebranie auta z salonu już przygotowanego do eksploatacji i brak konieczności odwiedzania firmy zewnętrznej zajmującej się przyciemnianiem szyb.

Folia do przyciemniania szyb w samochodzie

folia do przyciemniania szyb w samochodzie

Zdecydowanie tańszym i chętniej wybieranym sposobem przyciemniania szyb w aucie jest implementacja folii do przyciemniania powierzchni szyb. W niektórych przypadkach może się okazać nawet o połowę tańszą od metody piecowej. Jej cena uzależniona jest od jakości wybranych materiałów i określenia liczby modyfikowanych elementów. To zadanie można powierzyć specjalistycznej firmie lub wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że pozorne oszczędności na wybranych produktach mogą spowodować, że folia do przyciemniania szyb nie będzie prezentowała się zbyt estetycznie na twoim aucie…

Przyciemnienie szyby – zalety rozwiązania

przyciemnianie szyby zalety

Poprawienie estetyki pojazdu jest tylko jednym z efektów, jakie daje przyciemnianie szyb. Poza tym pasażerowie mogą liczyć na mniejsze nasłonecznienie wnętrza samochodu. Słońce nie będzie ich razić w oczy i nadmiernie nagrzewać wnętrza. Dzięki temu ty i osoby, które razem z tobą podróżują, będą mogły cieszyć się komfortową przejażdżką. Zdecydowanie przydaje się to w okresie letnim i podczas jazdy w mieście, gdzie korki i długie przestoje pojazdu wystawiają go na oddziaływanie promieni słonecznych.

Przyciemnianie szyb samochodowych pozwala także na ochronę pasażerów przed szkodliwym promieniowaniem UV. Stanowi skuteczny filtr ochronny dla skóry i oczu osób przebywających w aucie. Dzięki przyciemnieniu tapicerka w samochodzie również pozostaje w bardzo dobrym stanie na dłużej i nie jest narażona na wyblaknięcie. W końcu modyfikacje te wpływają na wydajniejsze działanie klimatyzacji.

Co istotne, przyciemnienie szyby ma jeszcze jedną zasadniczą zaletę – nie pozwala na rozbicie się szyby w drobny mak. Pasażerowie w trakcie kolizji mogą więc czuć się bezpieczniej, bo szyba nie będzie mogła tak mocno zranić ich twarzy i ciał. Złodziej, chcąc ukraść cenne rzeczy z wnętrza, również będzie miał problem z rozbiciem takiej szyby. Trudniej będzie mu też dostrzec, czy w we wnętrzu pojazdu pozostawiono coś godnego zainteresowania.

Folie do oklejania szyb – przepisy Prawa o ruchu na drodze

W celu określenia legalności przyciemniania szyb samochodowych powinieneś zapoznać się z poniższym cytatem z ustawy Prawo o ruchu drogowym. Oto i on: „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”. Art. 66, ust. 1, pkt 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Folia na szyby samochodowe – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury

folia na szyby samochodowe

W myśl powyższego rozporządzenia pojazd musi być tak wyposażony, byś nie miał żadnych trudności w kierowaniu nim i obserwowaniu otoczenia. Powyższy przepis nie reguluje jednak dokładnych wartości przezroczystości szyb, dlatego należy przytoczyć jeszcze jeden zapis. Pomocne okazuje się Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych prowadzenia pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (§ 8, ust. 5). W myśl ustawy przyciemnianie szyb czołowych może być wykonane na poziomie 75% widoczności, natomiast bocznych kierowcy 70% widoczności.

Na szczęście boczne szyby pasażerów nie podlegają ograniczeniom. Możesz więc dobierać w nich folie przyciemniające według własnych preferencji. Pamiętaj jedynie, by nie przeszkadzały ci w manewrowaniu pojazdem. Bezpieczeństwo jest ważniejsze od wszystkich innych korzyści wynikających z przyciemnienia szyb.

Jak przyciemnić tylne szyby w aucie? Pamiętaj o odtłuszczaniu

folia do oklejania szyb

Masz w tym wypadku dwa rozwiązania. Po pierwsze możesz skorzystać z ofert wielu fachowców, którzy na co dzień zajmują się modyfikacją szyb przy pomocy folii do oklejania szyb lub metody piecowej. Ile kosztuje przyciemnianie szyb tymi metodami w firmach zewnętrznych? Metalizowanie to koszt rzędu kilku tysięcy, natomiast użycie folii to kwestia kilkuset złotych. Dużo zależy od konkretnego tunera, zastosowanych materiałów i ilości ściemnianych elementów.

Drugim sposobem jest samodzielne naklejanie folii na szyby. Kosztem będzie jedynie uzyskanie materiałów i czas potrzebny na dokonanie modyfikacji. Jeśli posiadasz odrobinę zdolności manualnych, dysponujesz wiedzą z zakresu detailingu i masz garaż lub warsztat do dyspozycji, możesz to zrobić sam. Dla pewności zapoznaj się z materiałami dostępnymi w internecie, które krok po kroku pokazują, jak przyciemnić szyby. Jeśli zdecydujesz się na ten sposób, postaraj się kupić materiały wysokiej jakości. Musisz też dysponować opalarką, raklami, nożem do folii i substancją do odtłuszczania. Pamiętaj o jeszcze jednej rzeczy – wiele aut ma fabrycznie przyciemnione szyby. Upewnij się więc, że zakupiona folia nie da efektu przekraczającego dopuszczalne normy. Jeśli by tak było, grozi ci mandat i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Dodaj komentarz