Jeszcze do niedawna jazda bez dokumentów potwierdzających uprawnienia była sporym kłopotem dla kierowców. Chociaż teraz sytuacja jest już nieco inna, to zgubione prawo jazdy może napędzić strachu niejednej osobie. Co powinieneś zrobić, gdy wiesz, że nie będziesz w stanie go odzyskać? Gdzie zgłosić zgubienie prawa jazdy, by jak najszybciej je zastrzec? Jak złożyć wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy? Czytaj dalej, by się dowiedzieć!
Zgubione prawo jazdy a mandat – co grozi za brak dokumentu?
Do niedawna jeżdżenie autem bez stosownych dokumentów do niedawna podlegało karze mandatu. Nie miało znaczenie to, czy w grę wchodziło zgubienie prawa jazdy, czy pozostawienie go w domu. Funkcjonariusz mógł nałożyć karę w wysokości nawet 250 zł. Czy nadal trzeba się tego obawiać?
Na szczęście od 5 grudnia 2020 roku sytuacja zmieniła się na korzyść kierowców. Podczas kontroli policyjnej nie musisz okazywać prawa jazdy. Jeśli go nie posiadasz, nie dostaniesz mandatu. Jednak jest to jedyne pocieszenie, gdy w grę wchodzi zgubione prawo jazdy, ponieważ jest to dokument potwierdzający tożsamość i jego utrata może być ryzykowna.
Zgubione prawo jazdy – czy należy zgłosić utratę policji?
Zgubienie prawa jazdy najczęściej nie ma związku z kradzieżą, dlatego nie musisz zgłaszać tego faktu na policji. Jednak, jak wspomniano powyżej, nie zmienia to faktu, że jeśli trafi w niepowołane ręce, może nieść to za sobą poważne konsekwencje. Dokument potwierdzający tożsamość może stanowić narzędzie do realizacji umów kredytowych.
Zastrzeżenie prawa jazdy
Ważne, żeby zgubione prawo jazdy zgłosić do bazy dokumentów zastrzeżonych. Zastrzeżenie prawa jazdy dobrze też zrobić w swoim banku, by nie narazić się na utratę swoich oszczędności. Chociaż nie posiadając przy sobie dokumentów można poruszać się pojazdem, nie warto zwlekać ze złożeniem odpowiedniego wniosku w urzędzie lub przez internet celem wydania wtórnika.
Wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy – gdzie go złożyć?
Wtórnik prawa jazdy możesz uzyskać na dwa sposoby. Jednym z nich jest wybranie się do urzędu miasta bądź dzielnicy. Jeżeli nie możesz pojawić się tam osobiście, to zdecyduj się na pełnomocnika. Kolejną opcją jest wysłanie dokumentów pocztą.
Wyrobienie nowego prawa jazdy przez ePUAP
Innym sposobem, który staje się coraz bardziej popularny, jest skorzystanie z Profilu Zaufanego lub podpisać dokument przez certyfikat kwalifikowany. Elektroniczne wyrobienie nowego prawa jazdy odbywa się przez ePUAP. Bez względu na formę wybraną do wnioskowania o wtórnik, należy ściśle zastosować się do poniższych wskazówek.
Czego potrzebujesz, wnioskując o uzyskanie duplikatu prawa jazdy?
Wybierając tradycyjną formę uzyskania duplikatu prawa jazdy, musisz przygotować następujące dokumenty i załączniki:
- wniosek o duplikat prawa jazdy – możesz wypełnić go w domu wcześniej drukując, lub zrobić to bezpośrednio w urzędzie;
- zdjęcie do prawa jazdy – musi być aktualne;
- dokument potwierdzający tożsamość;
- potwierdzenie opłaty za wydanie wtórnika;
- paszport lub kartę pobytu – dotyczy obcokrajowców.
We wniosku, który składasz drogą pocztową lub osobiście w urzędzie, możesz zaznaczyć też sposób odbioru dokumentu – osobisty lub na poczcie.
Uzyskanie duplikatu prawa jazdy przez internet
Innym sposobem, by odzyskać zgubione prawo jazdy jest wykorzystanie serwisu ePUAP. Oto co musisz przygotować:
- wypełniony wniosek o wtórnik prawa jazdy – musi zostać uzupełniony, podpisany i zeskanowany;
- zdjęcie do dokumentu w formie elektronicznej zgodne z obowiązującymi normami (instrukcja tworzenia zdjęcia do prawa jazdy);
- w przypadku braku zdjęcia elektronicznego możesz wysłać je pocztą na adres urzędu, który otrzyma wniosek;
- potwierdzenie opłaty za duplikat prawa jazdy w formie skanu lub PDF.
Jakie jest koszt wyrobienia nowego prawa jazdy?
Koszt wyrobienia nowego prawa jazdy to 100,50 zł. Chociaż procedura nieco się różni od wyrabiania dokumentu po raz pierwszy, to jednak należy wykonać tę samą pracę, co w przypadku chęci uzyskania dokumentu po zdanym egzaminie. Koszt wyrobienia prawa jazdy składa się z dwóch oddzielnych części – opłaty za wydanie i ewidencyjnej.
Możesz zapłacić za duplikat prawa jazdy w kasie urzędu. Najczęściej jednak wiąże się to z oczekiwaniem w kolejce i przedłuża twój pobyt w danym miejscu. Dlatego możesz uwzględnić formę przelewu bankowego. Tutaj jednak słowo przestrogi – opłata powinna być wykonana na dwa oddzielne numery konta ze względu na dwa rodzaje opłaty. Pamiętając o tym, unikniesz zbędnych komplikacji.
Zgubiłem prawo jazdy za granicą – co zrobić?
Sprawa nieco się komplikuje, jeśli do utraty dokumentu doszło poza granicami Polski. Dlaczego? Policja w innych krajach nie ma dostępu do systemu CEPiK, więc w razie kontroli nie sprawdzi, czy posiadasz uprawnienia. Dlatego, żeby uniknąć kłopotów, powinieneś przede wszystkim jak najszybciej załatwić tę sprawę.
A gdzie zgłosić zgubienie prawa jazdy, jeśli nie jesteś w Polsce? Pierwszym miejscem powinien być miejscowy posterunek policji. Warto również pokusić się o wizytę lub kontakt z ambasadą, lub konsulatem. Co w ten sposób uzyskasz? Przede wszystkim chodzi o zaświadczenie potwierdzające zagubienie dokumentu. Dzięki niemu bezpiecznie wrócisz do Polski. Po powrocie warto jak najszybciej przystąpić do złożenia wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy.
Podsumowując temat, dobrze jest jeszcze raz podkreślić, że zgubienie prawa jazdy nie wiąże się z ryzykiem uzyskania mandatu podczas kontroli. Od 5 grudnia 2020 nie musisz mieć go przy sobie podczas jazdy. Wszystkie dane funkcjonariusz sprawdzi w elektronicznym systemie CEPiK. Nie znaczy to jednak, że nie grozi ci nic złego w związku z dostaniem się dokumentu w niepowołane ręce. Dlatego zgłoś ten fakt do banku i bazy dokumentów zastrzeżonych. Jak najszybciej również wnioskuj o wyrobienie nowego prawa jazdy.