Co zrobić, gdy twój samochód zepsuje się w trasie? Awaria na drodze ekspresowej to ani nic przyjemnego, ani bezpiecznego. Z tego powodu zachowaj wszelką ostrożność, decydując się na holowanie na drodze ekspresowej. Dowiedz się, jak dokładnie postępować, by zabezpieczyć siebie, pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Jak powinno wyglądać takie holowanie? Droga ekspresowa ma swoje ograniczenia – czy można na niej w ogóle holować? Musisz to wiedzieć, zanim ktoś zdecyduje ci się pomóc.
Holowanie droga ekspresowa – pierwsze kroki
Nim holowanie pojazdu na drodze ekspresowej dojdzie do skutku, zwykle najpierw musi się coś wydarzyć. Zazwyczaj wiąże się to z awarią pojazdu i zatrzymaniem go na poboczu. Co zrobić w takiej sytuacji?
Przede wszystkim spokojnie zatrzymaj auto jak najbliżej prawej krawędzi i włącz oświetlenie awaryjne. Następnym krokiem powinno być zabezpieczenie zarówno siebie, jak i pasażerów. Załóż kamizelkę odblaskową. Holowanie na drodze ekspresowej zwykle nie zdarzy się od razu, dlatego będziesz musiał poczekać jakiś czas na pomoc.
Holowanie droga ekspresowa – co dalej?
W następnej kolejności musisz wystawić znak awaryjny i sprawdzić stan samochodu. Wtedy możesz dzwonić po pomoc. Jeśli masz wykupione ubezpieczenie AC, skontaktuj się z TU. Holowanie na drodze ekspresowej może dojść do skutku, jeśli pojazd nie ruszy mimo prób.
Wtedy ktoś może pomóc ci w odstawieniu pojazdu w bezpieczniejsze miejsce, np. na boczną drogę. Może być to twój znajomy, który dotrze z okolicy czy nawet po prostu osoba, która zatrzyma się, aby ci pomóc. Jeśli jednak czekasz na pomoc, to pamiętaj, aby wszyscy pasażerowie znajdowali się za barierkami bezpieczeństwa.
Czy można holować na drodze ekspresowej?
Pytanie o to, czy można holować na drodze ekspresowej, nie bierze się znikąd. Gdyby do zdarzenia doszło na autostradzie, nie byłoby innej możliwości niż czekanie na profesjonalistów. Tam takie holowanie jest zabronione, z wyjątkiem przeznaczonych do tego celu pojazdów. Dlatego awaria w takim miejscu jest znacznie bardziej problematyczna. Holowanie na drodze ekspresowej jest jednak jak najbardziej dozwolone, o ile będziesz przestrzegać kilku zasad.
Holowanie pojazdu na drodze ekspresowej – zasady
Holowanie na drodze ekspresowej wiąże się oczywiście z regułami, których musisz przestrzegać, aby zachować bezpieczeństwo. Oto one:
- w terenie zabudowanym pojazd może poruszać się do 30 km/h;
- w terenie niezabudowanym pojazd jechać z prędkością do 60 km/h;
- pojazd holowany powinien mieć założony trójkąt ostrzegawczy;
- auto holowane nie może posiadać automatycznej skrzyni biegów;
- pojazd holujący powinien być cięższy od tego, który jest holowany.
Holowanie na drodze ekspresowej – jakie auto nie może być holowane?
Nie każdy samochód może być holowany. Jeśli twoje auto ma awarię układu kierowniczego, hamulcowego czy świateł, nie będziesz mógł w ten sposób go przetransportować. Wtedy konieczne będzie wykorzystanie lawety.
Dodatkowo, nie wolno holować także pojazdów:
- hybrydowych;
- z napędem elektrycznym;
- z zawieszeniem hydropneumatycznym i pneumatycznym.
To mogłoby być po prostu zbyt niebezpieczne, dlatego nie ryzykuj. Mandat to w takiej sytuacji twój najmniejszy problem!
Holowanie na drodze ekspresowej – bądź zawsze przygotowany
Nigdy nie wiesz, kiedy dojdzie do awarii pojazdu. Dlatego bądź zawsze przygotowany na taką sytuację. Holowanie na drodze ekspresowej to nic przyjemnego, ale zawsze powinieneś mieć przy sobie linkę holowniczą, trójkąt ostrzegawczy oraz kable rozruchowe. W ten sposób będziesz mógł komuś pomóc bądź łatwiej będzie ci uzyskać pomoc, gdy twój pojazd zepsuje się w trakcie trasy. Zjechanie z drogi ekspresowej tak szybko, jak to jest możliwe, jest w tej sytuacji naprawdę istotne.