Co jest najważniejsze w samochodzie dla dużej rodziny? Jedni powiedzą, że chodzi przede wszystkim o spory bagażnik, do którego zmieści się wózek (lub dwa) i niezbędne w podróży zaopatrzenie. Przy małych dzieciach w zasadzie trzeba mieć nie tylko oczy dookoła głowy, ale też pod ręką mnóstwo potrzebnych rzeczy. Z drugiej strony barykady są rodziny, w których nie ma już malutkich pociech, za to konieczne jest posiadanie 7 miejsc siedzących z wygodnymi fotelami. To też auto rodzinne, które musi spełniać wysokie wymagania. Chcesz kupić auto rodzinne? Spośród jakich modeli pojazdów rodzinnych można wybierać?
Duże i funkcjonalne auta rodzinne – jak przygotować się do zakupu?
Chociaż rynek wtórny jest bogaty w oferty pojazdów rodzinnych, trzeba poświęcić naprawdę sporo czasu na znalezienie zadbanego egzemplarza. Oczywiście czasem trafiają się okazję, a szczególnie dotyczą samochodów z grona znajomych lub rodziny. Nie każdy jednak może skorzystać z takiej propozycji w danej chwili lub po prostu jej nie ma. Dlatego konieczne jest przeszukiwanie Internetu, okolicznych auto-komisów lub zlecenie to osobom, które się specjalizują w odnajdywaniu dobrych i tanich egzemplarzy.
Jest kilka rzeczy, które musisz określić wcześniej, przed rozpoczęciem poszukiwań. Na to, jaki kupić samochód rodzinny ma wpływ:
● budżet;
● potrzeby rodziny związane z przestrzenią;
● upodobania co do marki, wersji silnikowej i mocy.
Trzeba przyznać, że auto rodzinne często jest kompromisem pomiędzy funkcjonalnością a osiągami. Nie zawsze da się je połączyć, chociaż w poniższym zestawieniu z pewnością znajdziesz zaskakująco mocne modele. Taki pojazd jednak nie będzie typowo sportowy, ani stricte miejski. To po prostu równowaga między wszystkimi potrzebami rodziny, które naprawdę potrafią być ogromne.
Ekonomiczny samochód rodzinny, czyli jaki?
Potrzeby i możliwości są różne, szczególnie w sporych rodzinach, dlatego dla jednego spalanie na poziomie 10 l/100 km to mało, dla drugiego wręcz nie do przyjęcia. Biorąc pod uwagę konieczność posiadania sporego bagażnika i co za tym idzie dużej przestrzeni, raczej trudno będzie jeździć autem rodzinnym z instalacją gazową LPG. Nawet jeśli butle uda się schować pod podłogą lub w schowku, to jednak w bagażniku będzie się musiało znaleźć miejsce na koło zapasowe. Chyba że wystarczy ci zestaw naprawczy. To inna sprawa.
Z drugiej strony przeglądając rynek rodzinnych aut używanych, dostrzeżesz, że wiele ofert spośród samochodów o najmniejszym przebiegu to benzyniaki. Niski przebieg może oznaczać bardzo dobry stan, a co za tym idzie, wysokie koszty zakupu. A przynajmniej wyższe niż egzemplarzy, które przejechały dziesiątki tysięcy kilometrów więcej. Ekonomiczny i kompaktowy samochód rodzinny raczej nie może mieć potężnego silnika, bo wydrąży ci dziurę w portfelu. Ratuje cię albo niezniszczony diesel albo benzyniak o rozsądnym litrażu. W ostateczności oczywiście LPG, jeśli koło w bagażniku ci nie przeszkadza.
Jakie auto rodzinne wybrać? Kilka słów o nadwoziu
Zastanawiając się nad samochodem dla rodziny, masz do wyboru kilka opcji nadwozia. Która będzie najlepsza?
- Na pierwszy ogień może pójść absolutna klasyka, czyli kombi. Pokaźny bagażnik i składane siedzenia, które powiększają go do ogromnych wręcz rozmiarów to dla wielu esencja rodzinnego auta. Gdy trzeba, zmieści się w nim wózek, rowerek, czy cokolwiek innego o sporych rozmiarach. Dzieci będą miały miejsce na wygodną podróż w fotelikach, a i dla dorosłych wystarczy miejsca z przodu.
- Z drugiej strony barykady stoi van, samochód rodzinny na 7 osób. Możesz nim podróżować z dzieciakami i zwierzakami, a co ważne, każdy będzie miał sporo miejsca we wnętrzu. Takie pojazdy rodzinne są też w stanie rzeczywiście zmieścić 7 osób, co jest ważne dla licznych familii.
- Dobrą opcją są SUV-y, które mają zdecydowanie największe gabaryty. Często wyposażone są w spore bagażniki, które jednak nie są tak głębokie, jak się wydaje. Można w nich oczywiście złożyć siedzenia i wtedy miejsca jest więcej. To też opcja na auto rodzinne, jednak nieco specyficzne.
Najlepsze samochody dla rodzinyz podziałem na kategorie cenowe
Dla większości kluczowe w wyborze okażą się widełki cenowe. Budżet w wielu przypadkach nie jest tak elastyczny, jakby się tego chciało, szczególnie gdy mowa o sporej rodzinie. Dlatego poniższa lista uwzględnia nie tylko stosunkowo młode auta, ale też nieco starsze, które nadal można polecić, jako pojazdy rodzinne. Pakujcie się i jedziemy!
Auta rodzinne do 15 tys. – przegląd wybranych modeli
To chyba jedna z popularniejszych półek cenowych, jeśli chodzi o auta rodzinne. Trzeba powiedzieć, że 15 tysięcy złotych to całkiem rozsądna kwota na wyszukanie ciekawego egzemplarza. Co możesz w niej znaleźć?
Skoda Octavia II
W zasadzie w kategorii cenowej do 15 tysięcy złotych możesz szukać ofert obejmujących modele po faceliftingu. Chodzi więc o roczniki 2008 i młodsze. Trudno powiedzieć, czy jest to najlepsze auto rodzinne, jednak pojemność bagażnika na poziomie 580 litrów przy rozłożonych siedzeniach to naprawdę sporo. Po złożeniu tylnej kanapy uzyskujesz ponad 1600 litrów przestrzeni. To naprawdę sporo. Oczywiście nie każdy chce jeździć Skodą, jednak trzeba przyznać, że jest to naprawdę wytrzymały pojazd. W wersji 1.6 MPI nie powala mocą, jednak jest wyjątkowo niezawodny. W tym budżecie możesz też natknąć się na wersje 1.6 TDI CR, 1.9 TDI, 2.0 TDI CR, ale też 1.4 TSI.
Seat Altea XL
Pozostajemy w gamie aut z grupy VAG. Seat Altea XL to ciekawa opcja dla tych, którzy szukają rodzinnego minivana z niezawodnymi silnikami i nie chcą płacić za niego dużo. W zasięgu ręki są modele z 2009 roku wyposażone w pancerne i raczej ospałe silniki 1.6 MPI. W tym aucie można założyć naprawdę sporą butlę LPG, o ile nie szkoda ci miejsca. A wtedy tankowanie jest naprawdę okazjonalne. To auto rodzinne godne polecenia.
Renault Espace IV
Propozycja francuskiego producenta jest kolejną propozycją w gamie aut rodzinnych do 15 tysięcy złotych. Jego kształt nie jest może tak opływowy jak Skoda, jednak w kategorii „auta rodzinne 7-osobowe” zdecydowanie warte uwzględnienia. Co ważne pojazdy te wyposażone są w bardzo udane i niezawodne jednostki napędowe. Oczywiście sporą rodzinę trzeba mieć czym wozić, dlatego ciekawą opcją jest wersja 2.0 170 km. Silnik ten montowano też w innych pojazdach Renault i zbiera on bardzo pochlebne opinie. Roczniki 2006-2007 są jak najbardziej możliwe do znalezienia.
Oprócz wymienionych powyżej możesz też zerknąć na:
● VW Passat B5;
● Audi A6 C5;
● Volvo V70 II;
● Dacia Logan;
● VW Sharan I;
● Hyundai Santa Fe.
Samochód rodzinny do 30 tys.– kilka propozycji
Nissan Qashqai I
Pierwsza i bardzo udana wersja crossovera produkowanego w Wielkiej Brytanii. To z pewnością duże auto rodzinne, które dodatkowo pokochały też kobiety. Chociaż ceny tego modelu naprawdę dobrze się trzymają, jest szansa na znalezienie naprawdę ciekawego auta w tej kwocie. Do dyspozycji oddano silniki benzynowe i diesle, jednak szczególnie doceniany jest 1.6 115/117 KM i 2.0 140/141 KM. Jeśli chodzi o diesle, to warto poszukać wersji 2.0 dci, bo wersja 1.5 dci ma bardzo wrażliwe na jakość paliwa wtryskiwacze.
Peugeot 2008
Rocznik 2014 jest w zasięgu ręki. Może nie jest to najlepszy samochód na 7 osób, ale spokojnie zmieści piątkę i jeszcze sporo bagażu. Ma on 350 litrów pojemności, co jest akceptowalną wartością. Do dyspozycji oddano sporą gamę silników w różnych wersjach – od benzynowych 1.2 po diesle 1.6. Co więcej, wysokoprężne jednostki 1.4 i 1.6 są bardzo dobre i trwałe.
Audi A6 C6
To wersja auta dla tych rodzin, które oprócz sporej liczby miejsca, chcą też nieco więcej przyjemności czerpać z jazdy. Oczywiście topowe wersje 4.2 V8 w tym budżecie są nie do znalezienia (chyba że poważnie uszkodzone) to jednak 2.0 TDI, 2.7 V6 TDI, czy 3.0 V6 TDI są jak najbardziej osiągalne. Jeśli benzynowe, to w tym budżecie 2.0 TFSI. A do tego 565 litrów przestrzeni w bagażniku.
Jakie jeszcze modele najlepszych samochodów rodzinnych polecamy w tym budżecie? Oto kilka propozycji spoza wymienionych:
● Skoda Yeti;
● BMW 5 E60;
● Renault Scenic III;
● Opel Zafira II;
● VW Touran II;
● Mazda CX-5.
Auta rodzinne do 40 tys.– co możesz wybrać?
Ford Focus MK3 Kombi
W cenie do 40 tysięcy złotych znajdziesz bez problemu dobrego Forda Focusa III. W opinii kierowców bardzo dobra konstrukcja również pod względem wyciszenia. Autostradowe prędkości pokonywane z ożywioną dyskusją w tle nie są problemem. Nie musisz bać się silnika 1.0 EcoBoost – jest bardzo wytrzymały. Poza tym do dyspozycji są też mocniejsze wersje np. 1.5 EcoBoost, 1.5 TDCi lub 2.0 TDCi.
Skoda Octavia III Kombi
Tym razem w zestawieniu znajduje się trzecia wersja popularnego kombi. Dlaczego? W cenie do 40 tysięcy złotych bardzo dobrze zapowiadający się samochód rodzinny z oszczędnymi silnikami. Warto zwracać uwagę na wersje silnikowe np. 1.2 TSI 105 KM nie jest może zawrotnie szybki, jednak jego trwały napęd rozrządu (na pasku) pozwala być spokojnym o interwały wymiany. Poza tym duży przestronny bagażnik i całkiem udany design.
Toyota Verso
W założonym budżecie możesz pokusić się o odszukanie wersji po faceliftingu, jednak nie w topowej wersji silnikowej. Jednak jednostki benzynowe 1.6 lub diesel 2.0 D w zupełności cię zadowolą. To bardzo praktyczne i wygodne rodzinne auto, które nie sprawia kłopotów podczas eksploatacji. To typowe auto rodzinne ze sporą ilością miejsca dla każdego pasażera, ale też chwalone pod względem rozwiązań technicznych i ogólnego komfortu jazdy.
Ford S-Max
Czy to najlepsze auto 5-osobowe w cenie do 40 tysięcy? Trudno to stwierdzić jednoznacznie, jednak trzeba przyznać, że S-Max to świetny środek transportu dla sporej rodziny. Możesz smiało celowac w wersje po liftingu, ponieważ zaszły w tym modelu istotne zmiany dotyczące wersji silnikowych. Objęły one głównie benzyniaki, jednak co ciekawe, godnym polecenia jest szczególnie diesel 2.0 TDCi. Okazuje się niezwykle trwały i odpowiednio mocny, jak na taki samochód.
Inne,godne polecenia auta rodzinne w tej kategorii cenowej to:
● Ford Kuga I;
● VW Tiguan I;
● Honda Accord VIII;
● Renault Laguna III;
● Citroen Grand C4 Picasso
● Honda CR-V III.
Decyzja o zakupie auta dla rodziny nie musi być trudna. Z powyższym zestawieniem samochodów z pewnością będzie wam o wiele łatwiej.