Dla kierowców, którzy nie są na bieżąco ze zmianami w prawie związanym z ruchem drogowym, niespodzianka może być egzekwowanie czegoś, co do tej pory nie obowiązywało. Niestety tłumaczenia w stylu „panie władzo, ja nie wiedziałem” mogą tylko cię pogrążyć. Dlatego o wiele lepiej raz na jakiś czas przypomnieć sobie najważniejsze zasady, o których często zapominasz lub ich nie rozumiesz. To ważne, by nie omijać też informacji o nowych przepisach drogowych, które wchodzą w życie. Zmiany w kodeksie drogowym mogą zaskoczyć, więc poniżej znajdziesz najważniejsze z nich.
Zmiana w przepisach ruchu drogowego, której nie ma
Wielomiesięczne przygotowania związane z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, nie przyniosło oczekiwanych zmian. Bardzo głośno w mediach było swego czasu o przepisie pozwalającym zabierać prawo jazdy kierowcom, którzy poza terenem zabudowanym przekroczyli prędkość o 50 km/h. Zdesperowani kierowcy atakowali rządzących, że jest to zamach na ich swobodę, zwolennicy dyskutowali o bezpieczeństwie. Jak się to skończyło? Nowe przepisy drogowe dotyczące pozbawiania kierowców uprawnień nie weszły w życie. Przeszkodą (jak często to bywa) okazały się środki finansowe, a w zasadzie ich brak.
Nowe przepisy w ruchu drogowym – co się zmieniło?
Jedną ze zmian, celującą w kierowców podróżujących po trasach szybkiego ruchu, jest zakaz jazdy na zderzaku. Nikogo nie trzeba przekonywać, że takie poruszanie się pojazdem jest niebezpieczne (oprócz kierowców, którzy taki styl jazdy uwielbiają). Dlatego cieszy wprowadzenie zmian przez Ustawodawcę. Niejednego może jednak martwić sposób egzekwowania kar dla tych, których nowe przepisy drogowe nie mobilizują do zmian.
Warto przypomnieć, że w świetle obowiązującego prawa kierowca jadący za drugim pojazdem musi utrzymywać dystans o wymiarze połowy prędkości, z jaką się porusza. Co to oznacza? Na trasie, której ograniczenie prędkości wynosi 50 km/h odległość musi mieć co najmniej 25 metrów. Dotyczy to każdego rodzaju drogi z ograniczeniem prędkości. Oczywiście najwięcej niebezpieczeństw taki styl jazdy może sprawiać na autostradach, gdzie maksymalna prędkość to 140 km/h. Przepisy o ruchu drogowym mają uderzać głównie w kierowców jadących niebezpiecznie właśnie po takich drogach.
Kolejne nowe przepisy ruchu drogowego – brak podwójnych limitów prędkości
Do niedawna jeszcze obowiązywał przepis o zmiennym limicie prędkości w terenie zabudowanym. Polegał on na tym, że od 5.00 do 22.00 można było poruszać się z prędkością maksymalną 50 km/h. Natomiast od 22.00 do 5.00 limit ten wzrastał do 60 km/h. Obecnie jednak nastąpiła zmiana przepisów drogowych, która ujednolica ten limit do 50 km/h bez względu na porę dnia lub nocy. W ten sposób przepisy dostosowane będą do standardów europejskich, bo w żadnym kraju UE nie ma obecnie takiego rozporządzenia o dwóch limitach prędkości w zależności od godziny.
Nowe przepisy drogowe – od kiedy zmiany dla pieszych?
1 stycznia 2021 roku był dniem, w którym zaczął obowiązywać nowy przepis drogowy – pierwszeństwo dla pieszych w zwiększonym zakresie. Oczywiście do tej pory jasne było, że pieszy, który postawił nogę na zebrze, musi zostać przepuszczony przez pojazdy. Teraz nowe przepisy drogowe idą jeszcze dalej. Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia, musi wykazać się szczególną ostrożnością i udzielić pierwszeństwa osobom, które chcą wejść na pasy lub znajdują się za przejściem.
Ten rodzaj zmian ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, którzy chcą przeciąć ulicę w poprzek. Zasadność tego prawa zwiększa fakt, że Polska znajduje się na samym szczycie niechlubnej listy państw, w których ginie najwięcej pieszych. Na 1 milion mieszkańców przypada 22 osoby. Oczywiście nowe przepisy drogowe muszą iść w ślad za zwiększeniem odpowiedzialności ze strony kierowców. O ile egzekwowanie prawa w kwestii jazdy na zderzaku może być trudne, to w tym przypadku policja nie ma problemu ze stwierdzeniem, czy kierowca ustąpił pierwszeństwa, czy nie.
Początek 2021 roku oznacza wejście w życie jeszcze jednej zmiany dotyczącej pieszych – zakaz używania urządzeń elektronicznych (w domyśle smartfonów i telefonów) na przejściu. Nowe przepisy o ruchu drogowym dla pieszych nie tylko dają im przywileje w postaci pierwszeństwa na i przed przejściem, ale też kładą nacisk na odpowiedzialność za własne życie.
Zmiana przepisów drogowych dotyczących dokumentów
Jedne z bardziej oczekiwanych przez kierowców zmian przepisów drogowych dotyczyły obowiązku posiadania przy sobie dokumentów uprawniających do jazdy. Od grudnia 2020 roku nie trzeba już wozić ze sobą prawa jazdy. Do tej pory przepis ten dotyczył jedynie dowodu rejestracyjnego, lecz został rozszerzony o uprawnienia do kierowania pojazdami. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w internetowej bazie danych.
Kolejne nowe przepisy drogowe mają związek z wykonywaniem okresowych badań technicznych. Właściciel pojazdu nie będzie miał obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego na nowy w momencie, gdy skończą mu się miejsca na kolejne pieczątki. To przynajmniej o jedną wizytę w wydziale komunikacji mniej. Inna zmiana dotyczy samego badania. Diagnosta jest zobowiązany do wykonywania 4 fotografii pojazdu z zewnątrz i zdjęcia środka, na którym widać zegary i aktualny przebieg. Poza tym sama data przeglądu została dostosowana do potrzeb kierowców. Teraz nie trzeba z nim czekać do ostatniego dnia. Można przyjechać na stację diagnostyczną, np. tydzień przed upływem wymaganego czasu, a pozostałe dni nie przepadają, jak do tej pory.
Nie wszystkie zmiany przepisów drogowych wiążą się z uciążliwymi obowiązkami. Warto być na bieżąco z nowymi przepisami drogowymi dla własnego interesu, bezpieczeństwa oraz… by uniknąć mandatu.