Do czego służy eurowinieta? Opłata dla pojazdów na autostradach Holandii, Szwecji i Danii

Europejskie drogi są cenione za jakość i wysoki komfort podróżowania. Utrzymanie ich w tak dobrym stanie kosztuje. To właśnie dlatego kierowcy, którzy podróżują po trasach w Luksemburgu, Danii, Holandii i Szwecji są zobowiązaniu do zakupu eurowiniet.

Czy wszyscy właściciele pojazdów są zobligowani do zamówienia i nabycia e-winiet? Na szczęście nie! Ta forma opłat drogowych obowiązuje jedynie prowadzących pojazdy o masie przekraczającej 12 ton, czyli samochody ciężarowe. To dobra wiadomość dla posiadaczy aut dostawczych i osobowych. Posiadając ją, możesz korzystać z autostrad i płatnych dróg ekspresowych w wyżej wymienionych krajach.

Jeśli należysz zatem do grupy kierowców, których dotyczy wykup e-winiety, sprawdź, gdzie i jak możesz to zrobić najszybciej.

Eurowinieta dla pojazdu – jak ją zamawiać?

Jedynym potwierdzeniem, jakie otrzymasz po wykupieniu eurowiniety, jest papierowy dokument potrzebny do zwrotów podatkowych. Nie musisz już umieszczać na szybie auta żadnych naklejek. Nie kupujesz fizycznego produktu, ponieważ jest to w pełni elektroniczny system DKV czy UTA. Zmiana ta weszła w życie w 2008 roku. Wcześniej system poboru opłat nie był elektroniczny, co powodowało rozmaite komplikacje. Teraz jest o wiele bardziej intuicyjny dla kierowców, a opłatę można uiścić online.

Sprawdź, jak zamówić eurowinietę

Eurowinieta – gdzie ją kupić?

E-winiety możesz kupić w następujących miejscach:

  • przez stronę internetową eurovignettes.eu – to proces szczególnie prosty i na pewno legalny;
  • na przejściach granicznych;
  • na stacjach benzynowych;
  • w placówkach oficjalnego dystrybutora AGES.

E-winieta – zakup i formy płatności

Wiesz, gdzie dokonać zakupu eurowiniety – ale jak ją opłacić? Do wyboru masz następujące opcje wykupu e-winiety:

  • gotówka;
  • karta płatnicza Visa lub Mastercard;
  • przelew; 
  • karta paliwowa lub flotowa.

Dzięki temu nie musisz obawiać się trudności z wjazdem do jednego z 4 krajów objętych tą opłatą. Formalności przy zamawianiu e-winiety są uproszczone. Wystarczy wypełnić nieskomplikowany formularz i dokonać płatności. Wszystko po to, by nie tracić cennego czasu i w pełni zautomatyzować proces zakupu eurovignette.

Eurowinieta – opłata w kilku prostych krokach

Eurowinieta – zamawianie w kilku prostych krokach

Co jeszcze jest ci potrzebne, żeby sprawnie i przede wszystkim prawidłowo wykonać zamówienie eurowiniety? Aby dopełnić wszystkich formalności, będziesz musiał podać kilka ważnych informacji, takich jak:

  • kraj rejestracji pojazdu;
  • numer rejestracyjny;
  • liczbę osi pojazdu;
  • klasę norm emisji spalin;
  • czas rozpoczęcia i zakończenia okresu korzystania z eurovignette.

Ile kosztuje eurowinieta? Jaki jest jej okres ważności?

To, ile kosztuje winieta, zależy przede wszystkim od okresu, na jaki ją wykupisz. Nie ma tu znaczenia, ile kilometrów pokonasz. Oczywiście najmniejsza opłata naliczana jest za 1 dzień. Maksymalny okres obowiązywania e-winiety to 1 rok. 

Zakup e-winiety jest też związany z klasą emisji spalin, do której należy auto. Im bardziej jest ono ekologiczne, tym taryfa opłat będzie niższa. Kolejny czynnik to liczba osi w danym pojeździe. Najtańsza to ta kupiona przez kierowców samochodów trzyosiowych.

Elektroniczna winieta – cena

Eurowiniety – cena

Ile wynosi cena e-winiety na rok w przypadku auta, które spełnia najbardziej restrykcyjne normy? Orientacyjna wysokość e-winiety to ok. 750 euro, co daje niewiele ponad 2 euro za dzień. Oczywiście, nie każdy odwiedza ten region na cały rok lub planuje regularne wyjazdy do Beneluksu, Belgii i Szwecji. Jeśli interesuje cię tylko kilkudniowa wizyta, to stawka dzienna wynosi 12 euro. Dla pewności możesz skorzystać z dostępnych kalkulatorów, która wskażą, ile będziesz musiał zapłacić za elektroniczną eurowinietę jako operatora firmy transportowej.

Wykup eurowiniety – korzyści

Wykup e-winiety niesie za sobą szereg korzyści dla kierowcy. Płatności przy jej zakupie są przejrzyste i intuicyjne. Dostęp do dokumentu i jego użytkowanie – mało skomplikowane. Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą wybór tej formy płatności za jazdę autem powyżej 12 ton? Przede wszystkim chodzi o ujednolicony poziom stawek. Nie musisz martwić się, że z chwilą przekraczania granicy i wjazdu do kolejnego państwa objętego systemem, składki się zmienią. E-winieta sprowadza je do jednego, stałego poziomu, co jest bardzo komfortowym rozwiązaniem.

Jakie jeszcze zalety niesie za sobą zakup e-winiet?

Przede wszystkim brak konieczności posiadania dodatkowych dokumentów potwierdzających wykupienie eurovignette. System jest w pełni elektroniczny, a dane, które wprowadziłeś z chwilą zakupu e-winiety, zapisują się i są widoczne dla kontrolujących. Mogą oni weryfikować ich ważność zarówno fizycznie, jak i poprzez elektroniczny system monitorujący.

Zmiany stawek na przestrzeni lat

Najbardziej odczuwalny jest wzrost cen w poszczególnych kategoriach. Od 1 lipca 2019 roku opłata dzienna za eurowinietę wzrosła z 8 do 12 euro. Według zestawień rocznych najwięcej środków muszą wyłożyć kierowcy poruszający się pojazdami, które nie spełniają zbyt wysokich norm spalin. Dla przykładu, w kategorii Euro 4 wzrost nastąpił o ok. 150 euro, natomiast Euro 3 – o niemal 300 euro.

Eurowiniety się opłacają!

Czym jest eurowinieta? Winieta jest dokumentem poświadczającym dokonanie obowiązkowej opłaty, który musi mieć każdy kierowca samochodu powyżej dopuszczalnej masy 12 ton przy wjeździe do Beneluksu i Szwecji. Kary za brak e-winiety są tak dotkliwe, że bardziej opłaca się zamówienie winiety, nawet dla samochodów, które spełnią niskie normy spalinowe.

Dodaj komentarz