Nie ulega wątpliwości, że ludzie uwielbiają uderzenia adrenaliny. W końcu zawody polegające na ściganiu się czy sprawdzaniu swoich możliwości sportowych znane są od czasów starożytnych. I to, co pchnęło ludzi do hodowania koni wyścigowych, prawdopodobnie zachęciło ich także do stworzenia samochodów sportowych.
Historia samochodów sportowych
Najpierw był po prostu pierwszy pojazd. Historia samochodów sportowych zaczyna się od automobili, które poruszały się z prędkością do 30-35 km/h. Wówczas było to również wymogiem prawnym. Na publicznych drogach większa prędkość nie była dozwolona. Już w 1930 roku sir Henry Segrave rozpędził swój pojazd do 330 km/h, co było wówczas niezwykłym sukcesem. Jednak prawdziwe sportowe auta pojawiły się na samym początku XX wieku.
Pierwsze pojazd tego typu zaprojektował Wilhelm Maybach. Mercedes 35PS ujrzał światło dzienne w 1901 roku i był pojazdem stworzonym z myślą o szybkiej jeździe. Został przygotowany w oparciu o założenie, że sportowe samochody muszą być lekkie i opływowe, jednocześnie mając jak najsilniejszy silnik. W końcu nie miały to być pojazdy, które dobrze sprawdzą się w każdych warunkach. Auto to było produkowane przez dwa lata i rozwijało prędkość do 75 km/h. Jeszcze w roku swojej produkcji wygrało wyścig w Nicei, co zaskarbiło mu popularność. To wówczas rozpoczęła się historia samochodów sportowych marki Mercedes.
Sportowe auta do codziennego użytku
Tak naprawdę do 1989 roku samochody sportowe były raczej kojarzone tylko ze ściganiem się. Właśnie wtedy zostały wprowadzone pojazdy typu Grand Tourer, w skrócie GT. Choć dalej są szybkie, charakteryzuje je nieco większy ciężar i inne przeznaczenie. Takie modele kupują zwykle fani motoryzacji, którzy po prostu lubią auta sportowe, ale nie myślą o wyścigach.
Niestety, współcześnie kultura tworzenia samochodów sportowych przynajmniej częściowo zdaje się zanikać. Przepisy istniejące w niemal każdym kraju skutecznie ograniczają korzystanie z możliwości takich pojazdów. Sportowe auta, choć wciąż pożądane przez wielu maniaków motoryzacji i adrenaliny, rozwijają prędkości zbyt niebezpieczne, aby mogły poruszać się na co dzień po zatłoczonych ulicach czy autostradach.
Samochody sportowe – marki znane dzisiaj
Nie ulega wątpliwości, że niektóre marki samochodów wyścigowych i sportowych są rozpoznawane nie tylko przez fanów motoryzacji. Część weszła już do popkultury i zwraca na siebie uwagę, gdy tylko pojawi się na ulicy. Bez wątpienia jedną z najbardziej znanych firm jest włoskie Ferrari.
Włoski samochód sportowy to najlepszy wybór?
Czerwony lakier, stający dęba czarny koń oraz charakterystyczne kształty sprawiają, że tego włoskiego samochodu sportowego nie da się pomylić z żadnym innym. Powstała w 1938 roku firma produkuje swoje modele również z myślą o Formule 1. Bez wątpienia marka Ferrari jest w tej chwili bezkonkurencyjna pod względem swojej rozpoznawalności. Zwłaszcza, że najdroższy samochód na świecie został wyprodukowany właśnie przez nią. Było to auto z 1963 roku, w 2013 roku sprzedane za 52 mln dolarów.
Jednym z czołowych modeli produkowanych obecnie przez firmę jest LaFerrari. To pierwszy hybrydowy samochód tej marki, który jednocześnie może poszczycić się takim zaawansowaniem technicznym. Do 100 km/h przyspiesza w 3 sekundy. Cena nowego modelu wynosi od ok. 1 100 000 euro.
Przy Ferrari nie można zapomnieć o innej włoskiej, rozpoznawalnej marce. Lamborghini powstało jako bezpośrednia konkurencja giganta. Do dziś tworzy niezwykłe auta i pokazuje, że włoska motoryzacja jest świetnej kondycji.
Nie tylko Włochy! Wspaniałe pojazdy z Wielkiej Brytanii
Choć mniej rozpoznawalny, McLaren Automotive powinien być znany każdemu, kto interesuje się motoryzacją. Sportowe samochody tej marki mają wybitne osiągi i zachwycą każdego fana wyścigów. Firma jest stosunkowo młoda, bo powstała w 1989 roku w Wielkiej Brytanii. Od początku swojego istnienia związała się z Formułą 1, co gwarantuje najwyższą jakość tworzonych produktów. Jednym z czołowych modeli produkowanych od 2018 roku jest McLaren Senna. To angielskie auto sportowe ma niezwykle ciekawy design oraz przyśpieszenie do 100 km/h wynoszące… 2,8 sekundy!
Samochody wyścigowe – marki najpopularniejsze w Polsce
Nie da się ukryć, że Polska nie jest najlepszym miejscem do poruszania się sportowymi autami z niskim podwoziem. Mimo tego czasem i na lokalnych ulicach da się wypatrzeć ciekawe modele.
W 2019 najpopularniejszym samochodem sportowym w kraju był… Ford Mustang! Jednak nawet ten pojazd można liczyć jedynie w setkach, a nie tysiącach sztuk. Uważny obserwator miał 783 szanse na zobaczenie różnych jego modeli na polskich drogach. Tyle właśnie sztuk zostało zarejestrowanych. Znacznie mniej popularny był Mercedes C (493 sztuki) czy Mercedes E (365 sztuk). Lubiane Porsche zajęło miejsca 8 oraz 9 w rankingu, z w sumie 280 pojazdami.
Najpopularniejszą marką pozostaje w tym zestawieniu Mercedes. Bardzo rzadko można zobaczyć sportowe auta takich firm jak Audi, Lexus, Toyota, Bentley czy MINI. Przy tym nie da się ukryć, że sprzedaż takich pojazdów w kraju raczej spada. Niewiele osób może pozwolić sobie na nie pozwolić; to dobry wybór raczej dla hobbystów. Sportowe samochody nie radzą sobie najlepiej w miastach. Ich posiadanie wiąże się z byciem zbyt zauważalnym na ulicy, co może zwiększać ryzyko kradzieży.
Tanie sportowe auto – jakie wybrać na początek?
Nie chcesz wydać za dużo, ale zależy ci na modelu wyścigowym lub przynajmniej sportowym? Tanie auta sportowe wcale nie muszą od samego początku kojarzyć się z wysokimi kosztami. Sprawny pojazd kupisz już za 15 000. zł, a jego renowacja czy wymiana w nim części będą niekoniecznie drogie.
Jakie auto sportowe kupić? Dużym powodzeniem cieszą się modele typu coupe. Słowo to oznacza specjalny rodzaj nadwozia, lepiej dostosowanym do osiągania dużych prędkości. Takie samochody mają zwykle opływowy kształt, dzięki czemu skuteczniej osiągają duże prędkości.
Jeśli nie chcesz wydać zbyt dużo, postaw na pojazdy, których części zamienne znajdziesz w innych, częściej spotykanych modelach. Nie będzie to trudne, bo sportowe auta często na nich po prostu bazują.
Poznaj tanie modele sportowych samochodów
Jednym z przykładów tego typu pojazdu będzie piękna i niezwykle zgrabna Alfa Romeo GT. Niestety jej wnętrze nie jest zbyt dobrze wykonane. Bez wątpienia jednak z zewnątrz ten samochód robi wrażenie i świetnie nadaje się na pierwsze auto dla fana dużych prędkości. Warto również zwrócić uwagę na Audi TT, które jest wielokrotnie nagradzanym modelem. W 2007 roku zdobyło tytuł World Design Car of the Year.
Małe sportowe auto do jazdy po mieście
Lubisz szybkie pojazdy, ale na co dzień poruszasz się po mieście? W takiej sytuacji na pewno interesuje cię małe sportowe auto, którym bez problemu wciśniesz się na wąskie miejsce parkingowe. Na całe szczęście i takie znajdziesz w ofercie marek produkujących pojazdy o mocnych silnikach.
Możesz zwrócić uwagę na modele Abarth, które stanowią mocno podrasowane wersje Fiata. Oznacza to, że są mało awaryjne oraz naprawdę niewielkie, typowo miejskie. Modele, które produkuje ta włoska firma, znajdziesz też w lepiej wyposażonych wersjach.
Zwróć szczególną uwagę na auto sportowe Abarth 500. Ten pojazd jest prawdziwym kameleonem. Na co dzień może być bardzo wygodnym autem miejskim, ale w razie potrzeby nie ma problemu z przyspieszeniem.
Ciekawym designem może pochwalić się również model Mini John Cooper Works, który nie bez powodu stał się już kultowy. Niewielki, ale charakterny samochód na pewno zwróci uwagę wszystkich wokół!
Sportowe auto – wybierz coś dla siebie
Sportowe auta są zwykle nie tylko szybkie, ale również wyróżniają się designem. Nic dziwnego, że wciąż wzbudzają zachwyty! Pamiętaj jednak, że potrzebują doświadczonego i wprawnego kierowcy. Zwłaszcza, gdy planujesz jazdę z dużą prędkością.