Dla pewności konieczne jest przybliżenie definicji pojazdu uprzywilejowanego. To pojazd, który podczas jazdy emituje niebieskie światło ostrzegawcze z jednoczesnym wysyłaniem sygnału dźwiękowego i uruchomieniem świateł drogowych lub mijania. Najczęściej tego typu autem posługują się służby:
- zapewniające bezpieczeństwo (policja);
- służące ratowaniu zdrowia i życia osób (ambulans);
- biorące udział w niwelowaniu skutków wydarzeń drogowych i nieszczęśliwych wypadków poza nimi (straż pożarna).
Poza tymi pojazdami do kategorii uprzywilejowanych zaliczają się też auta wojskowe, służby więziennej, kontroli skarbowej, służby parku narodowego, BOR i ITD.
A czy radiowóz policyjny, który porusza się bez emisji dźwięków i sygnałów świetlnych jest pojazdem uprzywilejowanym? Nie. Czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany i kiedy to możliwe?
Pojazd uprzywilejowany – wyprzedzanie zgodne z zasadami
Gdy auto, które porusza się drogami publicznymi, wysyła sygnały kwalifikującego go do potraktowania, jako pojazd uprzywilejowany, nie możesz go wyprzedzać w terenie zabudowanym. A kiedy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany? Odpowiedź jest prosta – wtedy, gdy porusza się poza terenem zabudowanym, czyli również na trasie szybkiego ruchu, na obwodnicy miasta (poza terenem zabudowanym) albo na autostradzie.
Wyprzedzanie pojazdów uprzywilejowanych – rób to w granicach rozsądku
Oczywiście samo przyzwolenie na taki manewr nie upoważnia do tego, by korzystać z niego w każdej sytuacji i absolutnie bez zastanowienia. Czasem należy zapytać nie o to, czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany, ale o to, czy warto to robić i czy będzie to rozsądne.
Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego – co jeszcze mówi prawo?
Pamiętaj, że skoro na drodze pojawia się pojazd uprzywilejowany, to wykonuje on akcję. Musisz więc zrobić co w twojej mocy, by ułatwić mu jej prowadzenie, co w przypadku karetki może oznaczać np. utworzenie korytarza życia. Jeśli więc widzisz, że zbliżasz się do takiego pojazdu i nie ma jakichś szczególnych okoliczności mobilizujących do wyprzedzania takiego pojazdu – najlepiej to odpuść. Jeśli jednak chodzi o samą odpowiedź na pytanie, czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany, to owszem, możesz to zrobić poza terenem zabudowanym. Miej jednak na uwadze przede wszystkim ułatwienie przejazdu służbom.
Nieuprawnione wyprzedzanie pojazdów uprzywilejowanych – kary
A co wtedy, gdy zdecydujesz się wykonać wyprzedzanie w terenie zabudowanym? Cóż, trudno będzie wtedy uniknąć kary. A jest ona dotkliwa i obejmuje 300 zł mandatu i 3 punkty karne. Nie ma więc chyba sytuacji, w których będziesz mógł zyskać na takim manewrze.
Kiedy wyprzedzanie pojazdów uprzywilejowanych może być konieczne?
Sytuacje, gdy wyprzedzania pojazdów uprzywilejowanych trudno uniknąć, mają miejsce szczególnie na trasach szybkiego ruchu. Gdy zbliżasz się do kolumny pojazdów uprzywilejowanych, które zajmują sporo miejsca na trasie i nie poruszają się zbyt szybko, możesz mieć wrażenie, że jazda za nimi będzie zmorą w dalszej podróży. Dlatego z zachowaniem bezpieczeństwa i ostrożności możesz śmiało przystąpić do manewru wyprzedzania.
Jak widzisz, pytanie o to, czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany, nie jest bezzasadne. Wszystko zależy od okoliczności i każda sytuacja może być inna. Taki manewr nie jest zbyt rozsądny, gdy np. jedzie ambulans, a będzie się wiązał z mandatem i punktami karnymi w terenie zabudowanym. Tam, gdzie to możliwe, może ci on jednak ułatwić dalszą jazdę.