Kiedy może być konieczny wynajem samochodu dostawczego? Przede wszystkim – przy przeprowadzkach. Auto jest potrzebne na kilka godzin lub cały dzień. Jeśli je wynajmiesz, będziesz mógł zaoszczędzić kilkaset złotych na ekipie zajmującej się przeprowadzkami. Busa możesz wypożyczyć też w innych okolicznościach. Równie często sporego auta potrzeba na dojazd na wesele albo szkolenie biznesowe. A czy wynajem aut dostawczych może być korzystny dla firmy?
Jakie korzyści daje wypożyczenie samochodu dostawczego?
Użytkowanie pojazdu do celów służbowych na określony czas jest coraz bardziej popularne. Dlaczego? Przede wszystkim, nie musisz martwić się o przeglądy, ubezpieczenie ani naprawy. W zasadzie – lejesz paliwo i jedziesz. Chociaż wynajem samochodu dostawczego może być krótkoterminowy, firmy najczęściej korzystają z indywidualnych stawek ustalanych przy umowach długoterminowych. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą skupić się na prowadzeniu działalności i jednocześnie nie martwią o zakup pojazdu. Zalety takiego rozwiązania to:
- zapewniona flota aut do firmy;
- korzyści przy rozliczeniach;
- możliwość zakupu auta po okresie wynajmu.
Korzyści podatkowe wynajmu samochodu dostawczego
Prowadząc ewidencję przebiegu pojazdu, możesz wliczać faktury wynajmu pojazdu dostawczego w koszty uzyskania przychodu. To również korzystna opcja dla przedsiębiorców. Oczywiście podobnie jest w przypadku amortyzacji auta lub leasingu, jednak nie każdy chce decydować się na nowy pojazd lub podpisanie kilkuletniej umowy.
Możliwość zakupu auta po okresie wynajmu
Przy wynajmie samochodów dostawczych po zakończeniu umowy długoterminowej możesz skorzystać z atrakcyjnych ofert indywidualnych wykupu samochodu. Jeśli po okresie użytkowania stwierdzisz, że w sumie chciałbyś mieć to auto, nic nie stoi na przeszkodzie (w wielu przypadkach), by od firmy wynajmującej kupić ten pojazd.
Ile kosztuje wypożyczenie samochodu dostawczego?
Stawki różnią się w zależności od:
- lokalizacji;
- liczby wypożyczalni w okolicy;
- wybranego pojazdu.
Wypożyczalnia dostawczych aut zazwyczaj pobiera od klienta kaucję, która mieści się w granicach 800-1000 zł. Stawka dzienna ustalana jest na podstawie podpisanej umowy o wynajem. Najkorzystniejsza w ujęciu dobowym jest wtedy, gdy chcesz mieć auto jak najdłużej. Wynajem samochodów dostawczych do 3,5 tony to zazwyczaj koszt od 130 do 300 zł netto w zależności od modelu i opcji z limitem kilometrów lub bez.
Do tego wszystkiego musisz rzecz jasna doliczyć koszty paliwa, które są uzależnione od wersji silnikowej pojazdu, przewożonego ładunku, pokonywanych tras i stylu jazdy.
Gdzie znaleźć oferty wynajmu aut dostawczych?
Wiele firm oferujących auta osobowe i dostawcze na wynajem ogłasza się w internecie. Większość z nich ma jawne cenniki, które możesz ze sobą porównać, jeśli w twojej okolicy znajduje się kilka takich wypożyczalni. W ten sposób określisz najkorzystniejsze dla siebie warunki. Wynajem samochodu dostawczego nie jest szczególnie skomplikowany i w zasadzie większość formalności możesz załatwić przez internet.
Kto decyduje się wynajem dostawczych aut?
Samochody dostawcze służą do celów prywatnych, ale używa się ich zwłaszcza we flotach firmowych. Wynajęcie auta jest dobre na starcie, gdy działalność gospodarcza nie rozwinęła się jeszcze na tyle, by opłacalny był własny pojazd. Niekiedy wyjazdy trafiają się jedynie raz na kilka dni i branie auta w leasing lub kupno nowego pojazdu nie ma większego sensu ekonomicznego.
Samochody dostawcze – wynajem i jego opłacalność
Niektórzy przedsiębiorcy samochody dostawcze z wynajmu traktują jako uzupełnienie swojej floty. Dodatkowe auto przydaje się np. w okresie wzmożonej aktywności firmy lub w przypadku, gdy któryś samochód ulegnie awarii. Czy taka opcja opłaci się w twoim wypadku? Musisz to po prostu przeliczyć, biorąc pod uwagę codzienne przebiegi, stawki za konkretne auto i czas obowiązywania wynajmu samochodu dostawczego. Jednak rosnąca liczba wyspecjalizowanych przedsiębiorstw powoduje, że stawki stają się coraz bardziej atrakcyjne i kuszą klienta.
Jak widzisz, wynajem samochodu dostawczego może się okazać bardzo dobrym rozwiązaniem. Będzie tak szczególnie wtedy, gdy rozpoczynasz działalność i potrzebujesz dostawczaka, a jednocześnie nie chcesz go kupować. Większym firmom takie auto przyda się jako zapasowe.