Auta dla niepełnosprawnych – na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodu?

Przystosowanie samochodu dla niepełnosprawnych sprawi, że staną się oni mobilni i zyskają dużo więcej swobody. Odpowiednie dostosowanie samochodu sprawi, że podróż stanie możliwa dla każdego, a nawet usamodzielni niektóre osoby. Przystosowanie pojazdu dla ludzi z fizycznymi ograniczeniami jest niezwykle ważne, gdyż pomaga wielu osobom odbyć podróż bezboleśnie. Na szeroko pojętym rynku samochodowym powstaje coraz więcej mechanizmów, które ułatwiają przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym. Co warto wiedzieć?

Auta dla osób niepełnosprawnych – co należy wiedzieć?

Przystosowanie samochodu dla osoby z dysfunkcją ruchową pozwala uniknąć barier utrudniających życie i umożliwia sprawne przemieszczanie się. Adaptacja samochodów dla osób niepełnosprawnych daje im szansę na bezproblemową jazdę, podróżowanie i rozwijanie swoich pasji oraz możliwość szybkiej reakcji w nagłych sytuacjach. Dobrze przystosowane samochody sprawiają, że granice międzyludzkie się zacierają.

Auta dla niepełnosprawnych – przepisy

Obowiązujące przepisy nie opisują dokładnie, jak musi wyglądać przewóz osoby niepełnosprawnej. Należy zapewnić takiej osobie komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Sprzęt, który jest zamontowany w pojeździe, musi uzyskać odpowiednie atesty i homologacje. Powinien być także odpowiednio dopasowany do danych dysfunkcji.

Dofinansowanie do samochodu dla opiekuna osoby niepełnosprawnej

W 2021 roku budżet na realizację programu pomocy dla osób niepełnosprawnych zwiększył się o 9 milionów złotych i wynosi 189,62 mln zł. W tym roku będzie można składać wnioski o dofinansowanie przez internet w Systemie Obsługi Wsparcia. Na stronie PFRON dofinansowanie do samochodu można uzyskać po złożeniu wniosku. Taka zdalna forma z pewnością pozwala oszczędzić czas i trud wielu osobom z niepełnosprawnościami.

Dofinansowanie samochodu – jak włożyć wniosek?

Aby złożyć wniosek można: 

  • korzystać z kreatora ułatwiającego aplikację;
  • zadzwonić na infolinię;
  • skorzystać z pomocy mobilnego asystenta osoby niepełnosprawnej lub pracownika PFRON. 

W tym roku dofinansowanie pozwoli zmniejszyć barierę transportową dla osób niepełnosprawnych. Dotacja obejmuje zakup i montaż sprzętu do posiadanego już samochodu. Dostępna będzie też pomoc w uzyskaniu prawa jazdy dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Ostateczny termin składania wniosków to 31 sierpnia 2021. Kwoty, które są przyznawane na dofinansowanie auta dla niepełnosprawnych, są różne. Wysokość zależy od stopnia niepełnosprawności, a także sytuacji zawodowej.

Adaptacja samochodów dla osób niepełnosprawnych

Ważne dla osób z dysfunkcjami jest to, aby auto dla niepełnosprawnych, którym muszą się przemieszać, było przystosowane do ich potrzeb. Jeśli tak jest, będzie to znaczne ułatwienie dla takich osób oraz ich opiekunów. Jakie kwestie są najważniejsze?

Fotele

Aby ułatwić poruszanie się pojazdem dla niepełnosprawnych osób, należy zamontować siedzenie obrotowe. Znacznie ułatwi ono wsiadanie i wysiadanie z samochodu. Fotel można wysunąć poza obręb pojazdu. Dla osób z problemami mięśniowymi dużą pomocą będzie fotel ułatwiający wstawanie, którym można sterować za pomocą pilota. Warto wybrać również takie siedzisko, które można dopasować do wzrostu. Znacznie ułatwi to korzystanie z auta osobie z niepełnosprawnością. Dodatkowy zagłówek pomoże zachować wygodniejszą pozycję podczas podróży.

Stabilizacja

Dla osób, które wymagają dużej stabilizacji podczas jazdy, trzeba zamontować specjalistyczne pasy. Pomogą one utrzymać odpowiednią pozycję. Bardzo ważnym elementem jest uchwyt drzwiowy. Często jest niezbędny, bo pomaga podtrzymać ciało przy wejściu lub wyjściu z samochodu. Jeśli auta dla niepełnosprawnych mają wysokie zawieszenie, należy dodatkowo zamontować w nich uchwyt poboczny. Ten element pomoże pokonać wysokość nadwozia. Równie pomocny jest stopień, który wysuwa się spod pojazdu.

Mechanizmy dla wózka inwalidzkiego

Najazdy są składane teleskopowo i ich obciążenie wynosi 270 kg. Dzięki nim można wprowadzić wózek do samochodu. Rampa to element łatwy do rozłożenia i złożenia. Taka o długości 2,4 m wytrzyma obciążenie do 320 kg. Podnośnik to z kolei urządzenie, które pomaga przy przesiadaniu się z wózka inwalidzkiego na fotel. Żuraw pozwala natomiast umieścić wózek inwalidzki w bagażniku i podtrzymać go w górze, kiedy ktoś będzie wkładał go do auta dla niepełnosprawnych.

Auto dla niepełnosprawnych używane – czy warto?

Na rynku jest dużo dostępnych aut używanych dla osób z niepełnosprawnościami. Warto przed zakupem sprawdzić, czy na pewno jest to auto przystosowane dla osób niepełnosprawnych i ma wszystkie potrzebne urządzenia. Pojazd musi sprawnie działać, a jego specjalne elementy muszą być solidnie zamontowane.

Jakiego używanego auta dla niepełnosprawnych szukać?

Najlepiej szukać samochodu, który będzie w jak najlepszym stanie. Dlatego przy kupnie auta używanego z pewnością trzeba wystrzegać się korozji. Aby jazda większym samochodem nie sprawiała problemów, najlepiej sprawdzi się samochód o standardowych wymiarach Combo. Takim autem dla osoby niepełnosprawnej będzie można wjeżdżać na parkingi wielopoziomowe oraz korzystać z miejsc o standardowych wymiarach.

Auto przystosowane dla niepełnosprawnych powinno być funkcjonalne. Aby ułatwić przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym, należy odpowiednio dostosować pojazd do ich potrzeb. Auto dla osoby niepełnosprawnej wymaga zamontowania odpowiedniego sprzętu, które ułatwi pasażerom i kierowcom wsiadanie oraz wysiadanie. Zapewni w ten sposób bezpieczeństwo podczas podróży. Niezwykle ważne jest przystosowanie samochodu dla niepełnosprawnych. Ceny nie powinny być wysokie, jeśli uzyskasz dofinansowanie do auta dla niepełnosprawnych, np. z PFRON.

Dodaj komentarz