Zakup auta na kredyt – czym się kierować przy wyborze samochodu?
Jeżeli zdecydowałeś się na kupno auta, pamiętaj o tym, że jego cena zależy od wielu czynników. Na jej wysokość wpływają m.in.:
- rodzaj marki i modelu;
- rok produkcji;
- wersja wyposażenia.
Za auta niemieckie będziesz musiał zapłacić zdecydowanie więcej niż np. za samochody francuskie i włoskie. Jeśli rozważasz zakup auta na kredyt, powinieneś wziąć pod uwagę, czy chcesz je kupić prosto z salonu, czy może z komisu samochodów używanych.
Auto na kredyt – czy warto brać używane?
Auto z salonu to dobra opcja, bo otrzymasz w cenie podstawową gwarancję i nowe opony. Z kolei zakup używanego auta na kredyt niesie za sobą ryzyko dodatkowych kosztów. Jeśli zakupisz pojazd używany z kilkudziesięciotysięcznym przebiegiem, powinieneś przeprowadzić wstępny serwis auta, czyli m.in. wymienić płyny, filtry, rozrząd. Jeśli zaciągniesz kredyt samochodowy na taki pojazd, nie jesteś nigdy pewny co do jego stanu i być może w będziesz zmuszony do wymiany części eksploatacyjnych. Pamiętaj o tym, gdy myślisz o zaciągnięciu kredytu na samochód używany.
Leasing czy kredyt – dlaczego warto to rozważyć?
Kredyty samochodowe nie są jedyną opcją, dzięki której możesz kupić wymarzone auto, nie wykładając całej gotówki. Inną formą finansowania jest leasing, który nie jest skierowany wyłącznie do przedsiębiorców. Leasing konsumencki według prawa złożony jest z elementów kredytu i dzierżawy. To opcja dla klientów indywidualnych, którzy nie prowadzą firmy. Taki leasing będziesz mógł zawrzeć, podpisując umowę cywilnoprawną.
Kredyt samochodowy czy gotówkowy? A może leasing konsumencki?
Pamiętaj, że w leasingu konsumenckim masz jedynie prawo do użytkowania auta na zasadach określonych w umowie i nie jesteś jego właścicielem. Jeżeli jednak będziesz chciał później wykupić samochód na własność, możesz to zrobić. W większości ofert istnieje taka możliwość, gdy spłacisz określoną liczbę rat. Najczęściej wiąże się to z dodatkową opłatą. Gdy porównasz kredyt samochodowy i gotówkowy z leasingiem konsumenckim zauważysz, że jest między nimi kilka znaczących różnic.
Leasing a kredyt samochodowy i gotówkowy
Jakie są minusy leasingu konsumenckiego? Przede wszystkim:
- nie jesteś właścicielem samochodu;
- nie będziesz mógł jeździć autem w dalekie trasy.
Wadą leasingu w porównaniu z kredytem samochodowym jest to, że nie będziesz właścicielem auta przez cały okres trwania umowy. Kolejnym minusem leasingu są nakładane przez firmy limity kilometrów. Jeżeli często podróżujesz w dalekie trasy, to zdecydowanie nie będzie odpowiednia opcja dla ciebie. Leasing konsumencki jest odpowiedni dla osób, które potrzebują samochód głównie do miasta lub po to, by dojechać do pracy. Nie martw się, jeżeli ta opcja wydaje ci się mało atrakcyjna, sprawdź inne opcje, takie jak kredyt samochodowy lub gotówkowy.
Jaki kredyt na samochód? Jedna z popularniejszych form finansowania
Z kredytu samochodowego możesz skorzystać, kiedy chcesz kupić auto – jest to tzw. forma celowego finansowania. Prościej mówiąc, nie możesz przeznaczyć otrzymanych pieniędzy na zakup czegokolwiek innego. Możesz go wziąć, jeśli masz zamiar kupić pojazd z dowodem rejestracyjnym, czyli np. łodzie, quady, przyczepy itp. Dobrze, żebyś wiedział, jakie są jego warunki. Są różnice, gdy bierzesz pożyczkę na auto nowe lub używane. Jeśli wybierzesz kredyt samochodowy na auto używane, będzie mogło mieć ono maksymalnie 10-15 lat. Jeżeli będzie starsze, bank może co prawda zgodzić się na udzielenie kredytu, tyle że z wyższym oprocentowaniem.
Rodzaje kredytów na samochód
Występują trzy rodzaje kredytu na auto:
- samochodowy;
- jednoratowy;
- balonowy.
W zależności od twoich potrzeb możesz wybrać ten, który w największym stopniu je zaspokoi. Pierwszym jest standardowy kredyt samochodowy. Działa na zasadach wymienionych powyżej. Decydujesz o kwocie kredytu oraz o okresie jego spłaty, a bank rozkłada go na równomierne raty.
Kredyt jednoratowy
Drugą opcją jest kredyt jednoratowy, przy którym musisz wnieść wysoki wkład własny w kwocie minimalnej, która wynosi 50% wartości pojazdu. Po wyznaczonym w umowie okresie należy spłacić pozostałą część pożyczonych pieniędzy. Dużym plusem jest zerowe oprocentowanie tego kredytu samochodowego, a minusem to, że na starcie musisz dysponować dużym kapitałem własnym.
Kredyt balonowy
Ostatni jest kredyt balonowy. W tym przypadku spłacasz równomiernie raty, aż do ostatniej z nich, która zawiera zazwyczaj od 20 do 40% wartości samochodu. Nazywa się ona ratą z wykupem. Przy tej formie kredytu na samochód używany plusem będą niskie raty miesięczne. Musisz jednak pamiętać, że na koniec okresu kredytowania będziesz potrzebował dużych zasobów gotówki. Zastanów się nad tą opcją, gdy spodziewasz się zastrzyku gotówki w końcowym etapie spłacania zadłużenia. Pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na ratę z wykupem.
Kredyt samochodowy – na jakich zasadach i warunkach działa?
Kredyt samochodowy działa na podobnej zasadzie do hipotecznego. Wymaga zabezpieczenia bankowego, czyli zakupiony przez ciebie samochód jest zastawem rejestrowym. Co to oznacza? Głównie to, że twoje samodzielne decyzje o aucie (np. sprzedaż) są ograniczone, dopóki nie spłacisz całej należności. Kolejną obowiązkową rzeczą jest polisa AC. Autocasco zapewnia ochronę bankowi przed spadkiem wartości samochodu w przypadku stłuczki, kradzieży czy złych warunków atmosferycznych. Przy zakupie nowego auta kredyty pod zastaw samochodu są wygodną opcją, ponieważ załatwisz wszystkie formalności w salonie.
Kredyt gotówkowy – alternatywa dla kredytu samochodowego
Innym rodzajem finansowania zakupu pojazdu może być kredyt gotówkowy. Głównym jego plusem jest możliwość wydania pieniędzy na dowolny cel. Możesz wziąć większą kwotę pożyczki, niż potrzebujesz na kupno auta. Będzie to dobrym rozwiązaniem, kiedy zaraz po zakupie chcesz wykonać serwis samochodu lub potrzebujesz gotówki na inne rzeczy, np. opony czy felgi. W niektórych przypadkach możesz znaleźć kredyt na samochód używany, bez zaświadczeń wymaganych przez bank. Taką pożyczkę uzyskasz wygodnie przez internet.
Kalkulatory kredytowe – sposób na szybkie porównanie ofert
Korzystając z tego narzędzia online, szybko porównasz oferty różnych banków. Kalkulator kredytowy obliczy koszt kredytu oraz szacowaną wysokość rat. W najprostszych narzędziach wystarczy, że wpiszesz wysokość kredytu na auto i przez jaki okres będziesz go spłacał. Czasem będziesz musiał wpisać również wysokość oprocentowania, a także wybrać, czy będą to raty malejące, rosnące lub stałe. Pamiętaj o tym, że wyliczenia kalkulatora kredytowego są zawsze orientacyjne. Aby poznać dokładną ofertę, musisz udać się do banku.
Kredyt samochodowy, gotówkowy czy leasing?
Różnice pomiędzy tymi kredytami są znaczące. Dzięki każdemu nich możesz kupić zarówno auto nowe, jak i używane. Opcje różnią się pod względem możliwych okresów spłaty, wymaganego wkładu własnego czy po prostu formalności. Co zatem wybrać – leasing, kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy? Rankingu ci nie zaproponujemy, bo trudno stwierdzić jednoznacznie, która z opcji będzie najkorzystniejsza. Wszystko zależy od twojej sytuacji i aktualnych potrzeb.
Stawiasz sobie pytanie, czy kredyt samochodowy, czy gotówkowy będzie lepszy? Jeżeli zależy ci przede wszystkim na niskim oprocentowaniu, wybierz ten pierwszy. Gdy masz potrzebę pożyczyć gotówkę nie tylko w celu zakupu auta, lecz również np. po to, aby dodatkowo wymienić w nim płyny i części eksploatacyjne lub pokryć koszt ubezpieczenia, to wybierz gotówkowy. Dodatkowym plusem tego rodzaju finansowania, jest możliwość załatwienia go online. Kredyt samochodowy otrzymasz nawet w ciągu jednego dnia, po wypełnieniu tylko kilku dokumentów.