Czy należysz do tych, którzy przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa? Jeśli tak, to rozumiesz, że apteczka samochodowa nie może być przypadkowym zbiorem marnej jakości artykułów. W wielu autach jest elementem wyposażenia, jednak można mieć zastrzeżenia do jej zawartości. Dlaczego? W dużej mierze są to produkty gotowe i pochodzące z marketów, a przez to słabo wyposażone. Co powinny mieć dobre apteczki samochodowe?
Apteczka samochodowa – skład jej wnętrza
Co zatem musi się znaleźć w środku apteczki, by można było powiedzieć, że jest kompletna? Może wyda się to mało istotne na pierwszy rzut oka, jednak apteczka samochodowa musi mieć instrukcję udzielania pierwszej pomocy w wersji papierowej. Nie jest to bynajmniej żart, bo gdy widzisz wypadek drogowy, towarzyszy ci stres i często też ogromny mętlik w głowie. Szukanie w takich sytuacjach instrukcji w internecie podczas, gdy ratownik medyczny jest w drodze, nie zawsze jest dobre, a dodatkowo trwa wieki.
Apteczka samochodowa – wyposażenie medyczne
Co jeszcze musi mieć w sobie podręczny zestaw pierwszej pomocy? Jego nieodzowna część to akcesoria, które mogą w zatrzymać krwawienie. Zaliczają się do nich:
● opatrunek indywidualny G i M;
● chusta opatrunkowa mała i duża;
● kompresy;
● plastry.
Niezbędne wyposażenie apteczki samochodowej – co jeszcze?
Poza rozcięciami skóry i innymi jej uszkodzeniami bardzo częstym skutkiem wypadków jest złamanie kończyn. Konieczne do usztywnienia nóg i rąk w przypadku ich złamania są:
- bandaże usztywniające;
- chusty trójkątne;
- opaski półelastyczne.
Każda apteczka samochodowa powinna umożliwiać udzielenie pomocy, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Po skręceniu stawów trzeba ustabilizować dwie sąsiednie kości. W przypadku złamania kończyny będziesz musiał posłużyć się dodatkowo jakimś sztywnym przedmiotem. Dzięki temu uniemożliwisz poruszanie się stawu.
Co powinna zawierać apteczka samochodowa – dodatkowe akcesoria
Przydadzą ci się też ostre nożyczki. Posłużą do przecinania bandaży, plastrów i opatrunków. Aby zachować bezpieczeństwo, wykorzystaj jednorazowe rękawiczki lateksowe, a także maseczkę ochronną. Apteczka samochodowa będzie kompletna, kiedy upewnisz się, że znajduje się w niej również maska do wykonywania resuscytacji. Jeśli przyjdzie ci udzielać pierwszej pomocy w chłodnych warunkach, musisz mieć przy sobie też koc ratunkowy. Do przyjazdu służb ratunkowych może minąć kilka lub nawet kilkanaście minut, więc kluczowe okazuje się okrycie rannych i ich ochrona przed wyziębieniem.
Czym różni się apteczka samochodowa od domowej?
Pamiętaj, że są rzeczy, których w apteczce do samochodu nie powinieneś trzymać przez cały czas. Należą do nich przede wszystkim środki dezynfekujące, leki przeciwbólowe i inne zażywane medykamenty. Dlaczego nie powinno się ich trzymać akurat w apteczce samochodowej? Oczywistym jest, że mogą się one przeterminować. Warto pamiętać, że są także narażone na zmienne temperatury. Dlatego najlepiej jest je trzymać w podręcznym bagażu, który zabierzesz ze sobą, ale nie będziesz go zostawiał w samochodzie.
Apteczka samochodowa – gdzie kupić gotowy zestaw?
Apteczki samochodowe możesz kupić:
- w marketach;
- na stacjach benzynowych;
- w medycznych sklepach stacjonarnych i internetowych.
Jeśli koniecznie chcesz wybierać spośród już przygotowanych apteczek, możesz wybrać się do lepiej wyposażonego marketu, gdzie znajdziesz podstawowe apteczki samochodowe. Ceny takich zestawów nie są wygórowane, bo to niezbędne minimum, które powinieneś mieć w samochodzie. Innym miejscem dobrym do zakupu jest stacja benzynowa. Możesz także poszukać sklepów medycznych stacjonarnych lub internetowych. Profesjonalnie przygotowane produkty nie będą tańsze od tych z marketu, ale będziesz pewien ich lepszej jakości.
Apteczka pierwszej pomocy samochodowa – gdzie ją trzymać?
Najlepiej znajdź miejsce w schowku pasażera lub pod fotelem. Ważne, by apteczka znajdowała się w kabinie auta. Dzięki temu będziesz mógł ją znaleźć o wiele łatwiej niż np. apteczkę samochodową w bagażniku. Warto upewniać się co jakiś czas, w jakim stanie jest zestaw pierwszej pomocy i gdzie się znajduje. W nagłej sytuacji nie będziesz musiał go gorączkowo szukać.
Gdzie apteczka samochodowa jest niezbędna?
W osobowych autach prywatnych apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa. Lepiej jednak ją mieć, żeby skuteczniej udzielić pierwszej pomocy. Są jednak pojazdy, w których wymagane jest przewożenie apteczki.
Mowa oczywiście o publicznych środkach transportu, którymi są:
● taksówka;
● bus;
● autobus;
● pojazd nauki jazdy i egzaminacyjny;
● ciężarowe auto do przewozu osób.
Co jeszcze oprócz apteczki samochodowej jest ważne?
Nawet najlepszy zestaw pierwszej pomocy jest bezużyteczny, jeśli nie będziesz umiał z niego skorzystać. Powinieneś przypominać sobie cyklicznie zasady udzielania pomocy w nagłych wypadkach. Oczywiście, takie szkolenia są często organizowane w miejscach pracy. Powiedzmy sobie jednak szczerze, że w często nie stoją na najwyższym poziomie. Warto jednak mieć na uwadze, że wiedza o pierwszej pomocy to czasem coś, co pozwoli uratować czyjeś zdrowie lub życie.
Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa w prywatnych autach, ale zdecydowanie warto ją mieć. Wypadki komunikacyjne zdarzają się dosyć często i nie powinieneś jako uczestnik lub świadek zdarzenia martwić się o to, czy taki zestaw jest w samochodzie. Warto, żebyś miał apteczkę do samochodu, nawet jeśli jeszcze nigdy nie byłeś świadkiem wypadku. Takie wyposażenie może uratować komuś życie.