Dawniej auta miały zawozić pasażerów z miejsca na miejsce. Ot co. Komfort podróży i estetyczny wygląd auta schodziły na dalszy plan. Wśród Fiatów 126p i 125p nawet Golf I wyróżniał się bez korekty lakieru. Teraz jednak nawet właściciele najstarszych aut chcą, by ich pojazdy ładnie wyglądały, a cel ten pomagają osiągnąć między innymi profesjonalne kosmetyki samochodowe.
Zestaw kosmetyków do auta – czy na pewno potrzebny?
Zdecydowanie potrzebny, a co więcej – wręcz niezbędny. Dla niektórych wizyta na myjni samochodowej to wszystko, co robią, by poprawić estetykę swojego samochodu. Jednak nawet po takiej rutynowej wizycie sprawdzi się kilka koniecznych produktów do pielęgnacji auta. Ci, którzy mają obsesję na punkcie wyglądu karoserii i wnętrza, nie przepuszczą okazji, by skompletować kuferek ulubionych preparatów. Może być on podobny do tych, jakie mają dbające o swój wygląd panie. Niekiedy nawet ceny takich kosmetyków są ze sobą zbieżne… Czy kosmetyki samochodowe to zatem objaw kaprysu kierowcy?
Zestaw kosmetyków do samochodu – co powinien zawierać?
Niekoniecznie, bo jest kilka niezbędnych produktów do pielęgnacji auta. Są to:
● szampon;
● ściereczka do osuszania lakieru;
● wosk;
● preparat do czyszczenia szklanych powierzchni;
● produkt zabezpieczający plastiki i opony;
● uniwersalne środki myjące i czyszczące.
Jak skompletować zestaw do pielęgnacji samochodu?
Z karoserią jest tak, jak z człowiekiem – czasem potrzebuje kąpieli. Wśród kosmetyków samochodowych do pielęgnowania karoserii najważniejszy jest odpowiedni szampon, najlepiej z woskiem. Co jeszcze warto mieć? Po umyciu nie warto czekać, aż lakier sam wyschnie. Przyda się więc chłonna ściereczka, która nie pozostawi po sobie paprochów i jednocześnie nie porysuje lakieru. Do samodzielnej korekty koloru przyda się mleczko ścierne. Po dokładnym umyciu i wysuszeniu powierzchni da bardzo dobre efekty.
Jakie kosmetyki do samochodu jeszcze warto wybrać?
Skoro jesteśmy na zewnątrz, warto przyjrzeć się reflektorom i lampom. Oczywiście, żaden środek nie zastąpi specjalistycznej firmy zajmującej się regenerowaniem. Samodzielnie jednak możesz i tak dużo zdziałać, jeśli zastosujesz środki myjące do plastików bezbarwnych i szklanych powierzchni.
Jeśli mowa o tych ostatnich, to żadna myjnia nie zastąpi płynu do mycia szyb i niewidzialnej wycieraczki. Aby wyeliminować drażniące cię zacieki po wodzie i powstałe później zabrudzeń, wykorzystaj właśnie te dwa produkty.
Profesjonalne kosmetyki do samochodu – pielęgnacja kół
Kosmetyki samochodowe mogą ci pomóc także przy obręczach. O felgach i dbaniu o ich stan można by napisać niejeden poradnik. Zmiana koloru, mycie, polerowanie, woskowanie – wszystko to ma mocno podkreślić ich kształt i charakter. Do pielęgnacji kół wybierz:
- wosk zabezpieczający do felg;
- oddzielny wosk do opon.
Felgi i opony bardzo szybko ulegają zabrudzeniom. Jednak jeśli nałożysz na nie wosk i regularnie będziesz usuwał brud, wówczas szybciej zyskają estetyczny wygląd.
Środki do pielęgnacji samochodu – zadbaj o składany dach
Niewidzialne powłoki hydrofobowe przydają się nie tylko do zabezpieczania powierzchni lakierowanych i metalicznych. Są bardzo przydatne szczególnie przy pielęgnacji składanych dachów. Spray pomoże ci uchronić dach przed płowieniem na słońcu. Dzięki powłoce nie będzie on także wchłaniał wody i zabrudzeń. Takie kosmetyki samochodowe stosuj dopiero po bardzo dobrym wyczyszczeniu elementów materiałowych.
Kosmetyki do wnętrza samochodu, czyli czego nie widać na ulicy
To prawda, że detailing cieszy oczy przechodniów i samego właściciela. Jednak jazda autem czystym jedynie na zewnątrz to nie to, co lubią prawdziwi fani motoryzacji. Jakie kosmetyki do auta posłużą tutaj najlepiej? Musisz mieć miękką ściereczkę do usuwania kurzu. Czasem jednak w tworzywach sztucznych mogą się zagnieździć trudne do usunięcia plamy. Wtedy przyda ci się płyn do sporządzania roztworu. Naniesiesz go na kokpit oraz inne elementy i usuniesz zabrudzenia.
Jakie jeszcze kosmetyki do wnętrza auta?
Alcantara stosowana w autach wymaga pielęgnowania. Dlatego lepiej jest będzie, jeśli użyjesz przystosowanych do niej produktów w formie:
- ściereczek z mikrofibry;
- szczotek;
- lakierów;
- środków czyszczących.
A co zrobić ze skórą? Z czasem może pękać i traci swój urok. Używaj szczotek do jej czyszczenia, a emulsję stosuj do pielęgnacji i mycia. Jeśli trzeba będzie uzupełnić pewne ubytki lub niedoskonałości, możesz użyć specjalnych korektorów twardniejących.
Torba na kosmetyki samochodowe – porządek musi być!
Skoro dbasz o samochód i jego wygląd, musisz też uporządkować wszystkie produkty do pielęgnacji. W sklepach z kosmetykami samochodowymi znajdziesz eleganckie etui i torby, a także spore organizery na wszystkie preparaty. Jeśli szukasz prezentu dla kogoś bliskiego, możesz działać w myśl zasady „w zestawie taniej”. Kupisz wtedy gotowy organizer wypełniony świetnymi produktami do mycia i pielęgnacji auta.
Czy warto kupować kosmetyki do samochodu? Wszystko zależy od tego, czy masz czas i środki finansowe. Ten pierwszy aspekt jest ważniejszy, bo nawet cała torba wypełniona kosmetykami niewiele ci da, jeśli nie będziesz jej używał. Pielęgnacja wymaga miejsca, czasu, cierpliwości i umiejętności. Dlatego nie ukrywajmy – czasem lepiej jest po prostu oddać swoje auto do warsztatu, który specjalizuje się w detailingu. Jednak, jeśli tylko masz odrobinę zacięcia, to świetnym pomysłem będzie zakup kilku wysokiej klasy produktów.