Czasy świetności poczciwego „malucha” odeszły w niepamięć. Dzisiaj to raczej klasyk, ale był taki czas, że w Fiacie 126p musiała zmieścić się cała rodzina wraz z bagażami i zapasem paliwa. „Maluch” był pierwowzorem auta miejskiego w Polsce, chociaż służył raczej jako wół pociągowy. Samochód miejski się zmienił. Dzisiaj każdy z nich wygląda świetnie, ma bardzo dobre wyposażenie i nowoczesny silnik. W czym tkwi popularność miejskich aut i jakie warto polecić? Przeczytaj i poznaj nasz ranking aut, którymi można poruszać się po mieście i parkować w zatłoczonych uliczkach!
Miejskie samochody – dlaczego Polacy je pokochali?
Ruch miejski rozwija się dynamicznie, w przeciwieństwie do długości nowych tras i ulic. Szczególnie w dużych miastach jest tak wiele aut, że trudno czasem znaleźć miejsce parkingowe. Dlatego środek transportu, który nie spali mnóstwa paliwa, zabierze kilka osób i będzie w miarę zwinny w mieście, jest celem wielu kierowców.
Samochód miejski to w praktyce:
- niewielki promień zawracania;
- zwinność;
- oszczędny silnik;
- komfort podróżowania;
- niskie koszty napraw.
Ranking aut miejskich, czyli samochód na każdą kieszeń
W naszym zestawieniu znalazły się najciekawsze auta do miasta w różnych wariantach cenowych i konstrukcyjnych. Znajdziesz w nim samochód miejski z mocnym silnikiem, wyjątkowo oszczędny w eksploatacji, niezawodny i niedrogi. Dzięki temu niemal każdy, kto szuka wymarzonego auta albo po prostu bardzo praktycznego pojazdu, znajdzie coś dla siebie.
Małe auto miejskie do 10 tysięcy
W tej kategorii znajdziesz kilka propozycji bardzo tanich aut, które są również bardzo trwałe. Pamiętaj jednak, że są nowe, więc prędzej czy później będziesz zmuszony wykonać remont. Wybraliśmy pojazdy popularne, które nie sprawiają kłopotu mechanikom, bo dostęp do części zamiennych jest powszechny.
Fiat Grande Punto
Propozycja od włoskiego koncernu nie może dziwić. Grande Punto jest niezwykle wytrzymałą konstrukcją, chociaż niekiedy warto więcej uwagi poświęcić zawieszeniu. Znajdziesz tu bardzo trwałe silniki benzynowe, które sprawnie rozpędzają ten samochód miejski. Jest to segment B, więc zmieścić do niego nieco więcej bagaży niż w typowym „mieszczuchu”. Za 9-10 tysięcy uda ci się kupić auto z rocznika 2007-2008.
Opel Corsa C/D
Za kwotę 10 tys. uda ci się wyszukać model z wersji D, która jest produkowana od 2006 roku. Miej na uwadze, że ma jednak w mniejsze silniki np. 1.0 65 KM. Możesz rozejrzeć się też za bardzo dobrze utrzymanym poprzednikiem, czyli modelem C. Bez względu na wybór zerknij na stan blachy – progi i nadkola lubią „kwitnąć”.
Suzuki Swift IV
Autko wyróżniające się niebanalną stylistyką. W gamie silnikowej nie znajdziesz wielkiego wyboru. Mimo tego zarówno jednostki benzynowe, jak i silniki wysokoprężne są oszczędne i niezawodne. Ten samochód miejski cieszy się dobrą opinią kierowców, którzy chwalą go za niskie spalanie i delikatne zacięcie do wysokich obrotów.
Chevrolet Aveo T250
Do miasta nadaje się świetnie. Jest nieco „matizowaty” i kanciasty, ale nie sprawia większych problemów z eksploatacją. Poza tym – jest bardzo tani w utrzymaniu. Dla większej rodziny najlepszy będzie model w wersji 5-drzwiowej. Zainstalowano w niej tylko jednostki benzynowe.
Inne tanie auta miejskie to:
Samochody miejskie do 15 tysięcy
Jeśli masz do dyspozycji 15 tysięcy złotych, samochód miejski może być już nieco młodszy. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś znalazł dość nowy i bardzo dobrze wyposażony model z poprzedniego zestawienia. Poniżej jednak przedstawiamy kilka propozycji, które z poprzednimi nie mają zbyt wiele wspólnego. Oto one.
Hyundai i20 I
Pierwsza wersja tego autka została przyjęta bardzo pozytywnie. Chociaż jest to konstrukcja z segmentu miejskiego, w gamie silników znajdziesz również model 1.6 128 KM. Oczywiście, 15 tysięcy może nie wystarczyć do tej wersji, więc celuj w mniejsze silniki. Za zakładaną kwotę uda ci się znaleźć dobrze utrzymany model sprzed faceliftingu.
Volkswagen Polo V
Do miasta szczególnie nadają się benzynowe jednostki 1.2 i 1.4. Auto nie jest naszpikowane bajerami. Stworzono je z zachowaniem pewnych kompromisów. Dla użytkowników miejskich szczególne znaczenie ma zwrotność i zwinność, a to właśnie bardzo pozytywne cechy Polo V.
Raczej nie jest to pocisk pozamiejski, najlepiej czuje się w blasku świateł na skrzyżowania w sporych aglomeracjach. Czasem elektronika może płatać figle, nie są to jednak bardzo poważne usterki. To nadal prosty i udany Volkswagen.
Toyota Yaris II
Silniki VVT i D-4D w opinii kierowców są bardzo udane i wytrzymałe. Do miasta jednak lepszy będzie Yaris w wersji benzynowej.
Pozornie z zewnątrz wygląda troszkę jak niekształtna puszka, jednak zaskakuje pojemnym wnętrzem. Samochód miejski wykorzystywany niegdyś przez przedstawicieli handlowych to jeżdżące świadectwo niezawodności marki. Możesz jednak szukać egzemplarzy, które nie wchodziły dawniej w skład floty.
Citroen C3 II
Wbrew pozorom nie jest to mieszczuch jedynie dla kobiet. Ciekawa bryła i sporo przestrzeni (szczególnie z przodu) to recepta na komfortowe podróże głównie dla jednej lub dwóch osób. Z tyłu może jednak nieco brakować miejsca, szczególnie wysokim pasażerom.
Popularna „Cytryna” jest zwinnym i oszczędnym autem. Przed zakupem musisz jednak uważnie ocenić stan nadwozia, progów i nadkoli. Jeśli chodzi o auta miejskie używane, jest to jeden z najbardziej interesujących modeli.
Samochód osobowy do jazdy po mieście do 20 tysięcy
Podnosimy nieco poprzeczkę cenową, która pozwoli ci na znalezienie jeszcze lepszego auta. Czy wśród nich dostrzeżesz model, którego opis cię przekona?
Renault Clio III/IV
To taka kwota, w której możesz poszukać wersji GT o mocy 130 KM w modelu Clio III lub podstawowego silnika 0.9 TCE w Clio IV. Zdarzają się również dobre diesle 1.5 dci.
Renault Clio ma opinię bardzo dobrej konstrukcji. Czy jest to najlepsze auto miejskie? Według niektórych zajmuje godne miejsce w górze stawki. Warto zerknąć na silnik 1.2 Tce w wersji III (w Clio IV w tych pieniądzach nie do zdobycia). To samochód miejski świetny do miasta i oszczędny, który dobrze współpracuje z LPG.
Dacia Sandero II
Autko dobre szczególnie dla tych, którzy oczekują w miarę nowego środka transportu. W wersji Stepway to naprawdę wysokie auto miejskie. Zakładany budżet, czyli 20 tys., pozwoli ci zdobyć pojazd z końca produkcji (2014-2015 rok). Silniki to jednostki dobrze znane z Renault, czyli 1.5 dCi, 0.9 Tce lub 1.2.
Chociaż w środku przeważają plastiki, to Sandero w wersji II ma się całkiem nieźle. Zawieszenie pracuje sprawnie, silniki nie sprawiają kłopotów, a w kwocie do 20 tysięcy można liczyć a naprawdę młode autko.
Kia Picanto II
Jeśli dobrze poszukasz, możesz trafić nawet na wersję po faceliftingu (po 2014 roku), dzięki któremu auto zostało bardzo ciekawie odświeżone. W gamie silnikowej znajdziesz jednostki benzynowe 1.0 i 1.2, a także 1.0 z fabryczną instalacją LPG. W tym przypadku 20 tysięcy to kwota na samochód miejski w skromniejszym wydaniu silnikowym.
To, czy prezentowane powyżej modele to najlepsze samochody miejskie, zależy od poprzedniego właściciela. Z pewnością każdy z nich ma jakieś wady, które nie muszą wynikać z błędów konstrukcyjnych, ale często są efektem zaniedbań w eksploatacji.
Ranking samochodów miejskich, który przedstawiliśmy, da ci dobre rozeznanie na rynku. Wszystkie opisane auta świetnie sprawują się w mieście i zbierają bardzo dobre opinie wśród użytkowników. Niektóre mają już swoje lata, a inne są całkiem młode. Niezależnie od tego, każde z nich bardzo dobrze poradzi sobie w miejskich uliczkach.