Nie da się ukryć, że mycie samochodu na posesji przyczynia się do powstawania zanieczyszczeń. Dlatego też w praktyce nie jest to legalne. Takie prawo zostało ustanowione nie tylko przez wzgląd na środowisko, lecz również dla bezpieczeństwa innych osób. Jeśli np. sąsiad ma studnię głębinową, możesz mu ją zanieczyścić, co może nawet doprowadzić do zatrucia. Zanim więc zdecydujesz się na mycie auta na podwórku, dokładnie przemyśl to, co robisz.
Przepisy dotyczące mycia samochodu na działce
Nie istnieją konkretne przepisy, które odpowiadają na pytanie, czy można myć auto pod domem, a przynajmniej nie są one tak dosłowne. Dlaczego? Głównie przez to, że wszystko zależy od miejsca tej czynności. Zakaz mycia samochodu na posesji jest wtedy, gdy okolica nie jest do tego dostosowana, czyli gdy np. nie masz odpowiednich odpływów, przez które brud trafi do kanalizacji. Zanieczyszczenia nie mogą bowiem wsiąknąć w glebę. Warto też zwrócić uwagę na to, że każda gmina może mieć własne przepisy dotyczące mycia auta na posesji. Zanim zaczniesz cokolwiek robić, po prostu się z nimi zapoznaj.
Mycie samochodu na własnej posesji – jakich kar możesz się spodziewać?
Jakie kary mogą spotkać cię za mycie auta pod domem? Straż miejska może wręczyć ci mandat, wynoszący od 50 do 500 zł. Co jednak ciekawe, bardzo często udzielane jest po prostu pouczenie zamiast kary pieniężnej. Przepis ten nie jest również zbyt dobrze egzekwowany. Spotkasz się zazwyczaj z reakcją tylko wtedy, jeśli sąsiad lub inna osoba postronna dokona zgłoszenia. Warto jednak mieć świadomość tego, że chemikalia używane w trakcie mycia pojazdu mogą mieć po prostu negatywny wpływ na otoczenie.
Mycie samochodu na podwórku. Podłoże prawne
Mycie pojazdu na podwórku jest związane z art. 4. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 roku. Jest to dość ogólny przepis, który każda gmina musi dostosować samodzielnie do swoich potrzeb. Prawo określa z kolei dość dokładnie to, jak powinna wyglądać myjnia samochodowa. Regulamin mycia aut na posesjach prywatnych musi być ustalony przez każdą gminę z osobna. On także, jak każdy dokument związany z informacją publiczną, musi być powszechnie dostępny. Powinieneś być więc w stanie bez najmniejszego problemu znaleźć go na stronie urzędu.
Mycie auta na posesji a w myjni. To nie zawsze się opłaca!
Mycie auta na podwórku może prowadzić nie tylko do zniszczenia trawy, lecz również do trwałego skażenia gleby. Chemikalia zawarte w szamponach do czyszczenia samochodów mogą być naprawdę niebezpieczne, ale nie tylko one. Może okazać się, że do ziemi spłynie smar lub inna substancja zwykle znajdująca się wewnątrz pojazdu. Wówczas nawet ekologiczne środki czystości nie zawsze rozwiązują sprawę. Profesjonalne myjnie:
- ograniczają ilość zużycia wody;
- odpowiednio dbają o pozbywanie się zanieczyszczeń.
Jeśli chcesz dbać o ekologię, o wiele lepszym wyborem od mycia auta na posesji będzie skorzystanie z myjni.
Nie masz prawa myć auta w okolicy zbiorników wodnych
Szczególnie narażone na zanieczyszczenie są zbiorniki wodne, czyli stawy, rzeki czy jeziora. Co prawda mycie tam aut nie zdarza się już zbyt często, ale pamiętaj, że jest to coś, czego absolutnie nie powinieneś robić. Mycie samochodu w okolicy zbiorników wodnych:
- jest zabronione prawnie;
- może doprowadzić do śmierci wielu organizmów;
- może zanieczyścić wodę, w której kąpią się inne osoby.
Ta ostatnia kwestia jest szczególnie ważna, bo można nieodpowiedzialnym zachowaniem doprowadzić do tragedii. Pamiętaj, że jako właściciel pojazdu odpowiadasz za tego typu czyny. Jeśli zaś widzisz osobę, która myje swój pojazd w okolicy jeziora, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zgłosić ją poprzez kontakt ze strażą miejską lub policją.
Jak często myje się samochody samodzielnie?
Szeroki dostęp do niezbyt drogich myjni sprawia, że mycie auta na posesji jest coraz rzadszym widokiem. Potwierdzają to również badania przeprowadzane w kilku miastach Polski, np. Katowicach czy Warszawie. Ponad ⅓ ankietowanych mężczyzn nigdy nie myła samodzielnie swojego pojazdu. Jeśli chodzi o kobiety, liczby te są jeszcze wyższe, bo wynoszą aż 73%. Ponad 90% badanych oddawało pojazd do umycia do najmniej raz w miesiącu. To pokazuje, że samodzielne czyszczenie aut zdarza się po prostu coraz rzadziej.
Jeśli jednak mimo wszystko mycie pojazdu sprawia ci przyjemność, po prostu dostosuj odpowiednio swoje otoczenie. Stwórz odpływy oraz dopilnuj, by nie zanieczyszczać środowiska. W ten sposób zadbasz zarówno o swój pojazd, jak i o wszystkie otaczające cię osoby. Pamiętaj jednak, że w niektórych sytuacjach mycie auta na posesji jest karane, dlatego tym ważniejsze jest przygotowanie się do pielęgnacji samochodu na podwórku.