Na rynku istnieje wiele konfiguracji nadwozia samochodów osobowych – honda, hatchback, coupe, van lub SUV. Każdy typ ma swoich zagorzałych zwolenników, ale też spotyka się z nieprzychylnymi opiniami. Jak w tej grupie prezentuje się hatchback i kto powinien rozważyć zakup takiego auta? Czytaj nasz artykuł i poznaj ten typ nadwozia!
Nadwozie typu hatchback – co to właściwie jest?
Określenie to weszło do powszechnego użytku dopiero w latach 70. XX wieku. To o tyle zaskakujące, że auta typu hatchback powstawały już 40 lat wcześniej. Pojazd tego typu ma:
- ścięty tył;
- podnoszoną wraz z klapą bagażnika szybę;
- składane siedzenia.
Najłatwiej rozpoznać taki pojazd po tylnej części auta, która jest ścięta pod ostrym kątem. Jedną z bardziej charakterystycznych cech jest także podnoszona szyba razem z klapą bagażnika. Taki pojazd często ma również składane siedzenia pozwalające na sprawne zwiększenie bagażnika.
Hatchback – co to znaczy?
Biorąc pod uwagę wolne tłumaczenie z języka angielskiego, czyli „właz z tyłu”, chodzi o charakterystykę drzwi. W tym konkretnym przypadku dają one dostęp nie tylko do przestrzeni bagażowej, lecz również do całego auta. O autach tego rodzaju mówi się, że są 3- lub 5-drzwiowe. Dlaczego? Klapa bagażnika jest tutaj uznawana za kolejne drzwi i dolicza się ją do drzwi umieszczonych na bokach auta.
Co to jest hatchback, czyli o jakie segmenty aut chodzi?
Hatchback nie ogranicza się wyłącznie do jednego rodzaju pojazdów. Najczęściej taki typ nadwozia występuje w segmentach aut:
- miejskich;
- kompaktowych;
- klasy średniej wyższej (segment E).
Nadwozie hatchback – dlaczego tak popularne?
W zasadzie jest to połączenie pojazdu typu kombi i sedan. Z jednej strony daje bardzo dobry dostęp do strefy bagażowej. Można ją też bardzo łatwo powiększyć poprzez złożenie siedzeń. Z drugiej strony hatchbacki nie są tak długie. Dzięki temu nadal są bardzo zwrotne i nie przerażają długością nadwozia. Auta tego typu dobrze sprawdzają się szczególnie w miejskich warunkach. To ciekawa propozycja dla osób, które muszą czasem coś załadować do auta.
Hatchback a sedan – jakie są różnice?
Jedną z największych różnic między nadwoziem hatchback a sedan jest konstrukcja tyłu pojazdu. W sedanie kąt opadania linii szyby jest dość delikatny. W hatchbacku zdarza się łagodny sposób opadania szyby, lecz najczęściej jest on bardzo ostry. Kolejna sprawa to nieskładana kanapa w samochodach z nadwoziem typu sedan. Nie ma sensu jej składać, bo za nią znajduje się zabudowana przestrzeń bagażowa. Hatchback ma bagażnik, który jest ograniczony rzędem siedzeń niczym kombi.
Różnica między sedanem a hatchbackiem – co jeszcze?
Jest jeszcze jedna rzecz, która różni sedana od hatchbacka. To sposób otwierania bagażnika. W hatchbackach tylna klapa otwiera się razem z tylną szybą. Bardzo często auta z tym rodzajem nadwozia mają też podnoszoną półkę, która oddziela przestrzeń pasażerską od bagażowej. W sedanie otwiera się jedynie klapa bagażnika, bo szyba jest zespolona ze słupkiem C. Sama półka również jest nieruchoma.
Typ nadwozia hatchback a liftback
Przez niektórych te konstrukcje są uważane za tożsame, a to z powodu zbliżonej konstrukcyjnie klapy wstecznej. Liftback jednak nieco bardziej przypomina sedana, bo jego tył zachodzi znacznie poza tylną oś. Nie jest to jednak duże podobieństwo, bo odróżnieniu od niego klapa podnosi się w liftbacku razem z szybą, czyli tak samo, jak w aucie typu hatchback. Liftbacki mają za to łagodniejszy kąt prowadzenia linii szyby względem dachu.
Hatchback a kombi – porównanie typów nadwozia
Te dwa rodzaje pojazdów osobowych także są pod pewnymi względami do siebie podobne. Obydwa mają otwierane drzwi tylne razem z szybą. Można dostać się do przestrzeni bagażowej po złożeniu siedzeń. Linia dachu poprowadzona jest jednak równolegle do podwozia i ma maksymalną długość. W ten sposób zwiększa się nie tylko dostęp do bagażnika, lecz również pojemność strefy bagażowej.
Dlaczego hatchback jest tak popularny?
Przyczyny popularności hatchbacków to przede wszystkim:
- ogromny wybór modeli;
- spora przestrzeń bagażowa;
- zwrotność w warunkach miejskich;
- oryginalny charakter nadwozia.
Ogromny wybór modeli
W zasadzie większość producentów pojazdów osobowych ma w swojej ofercie hatchbacki. To właśnie bardzo duża dostępność różnych modeli pojazdów czyni je tak popularnymi.
Spora przestrzeń bagażowa
Dla tych, którzy nie przepadają za nadwoziem kombi, hatchback będzie świetnym wyborem. Dlaczego? Nie są to auta tak długie, a można w nich zmieścić niewiele mniejsze ładunki.
Zwrotność w warunkach miejskich
Krótszy tył przydaje się szczególnie podczas manewrowania po „miejskiej dżungli”. W miejscach z małą przestrzenią do parkowania przydaje się niewielkie auto.
Oryginalny charakter nadwozia
W przekonaniu użytkowników i fanów hatchbacków takie auta po prostu bardzo ładnie wyglądają. Chociaż kwestia estetyki jest indywidualną kwestią, trzeba przyznać, że hatchback to widok przyjemny dla oka.
Dla kogo najlepszy będzie hatchback?
Opisywany rodzaj nadwozia hatchback jest polecany szczególnie osobom, które cenią sobie dobry dostęp do bagażnika. Może on być niewielki, ale dzięki łatwemu otwieraniu klapy tylnej staje się bardzo funkcjonalny. Poza tym niewielkie rodziny np. 2+1 lub 2+2 będą zadowolone z takiego pojazdu. Bez większej trudności zmieści się w nich spory bagaż i spacerówka albo wózek dziecięcy.
Najlepsze auta typu hatchback – co wybrać?
Jak wspomnieliśmy na samym początku, pojazdów tego typu jest naprawdę dużo. Oto kilka propozycji.
Opel Astra
Świetny wybór, jeśli nie potrzebujesz przestronnej przestrzeni bagażowej przy złożonych siedzeniach. Astra ma świetne silniki i jest niezawodna. Ten hatchback nie jest może rakietą z genialnym przyspieszeniem, bo szczególnie w wersji J nieco waży. Bardzo dobrej jakości jednostki współpracujące z LPG (1.4 T) zachęcają do zakupu.
Volkswagen Golf
Niekwestionowany król polskich dróg (zaraz obok Passata i Fabii). W zasadzie już od pierwszych konstrukcji modeli był w Polsce ubóstwiany. Jeszcze w wersji VI montowany był w nim legendarny silnik 1.6 MPI, który jest odporny na zaniedbania. Ma jednak spory apetyt na paliwo, ale odpłaca się świetną współpracą z LPG.
Fiat Punto
Kolejna bardzo dobra propozycja, jednak skierowana dla osób szukających auta głównie do miasta. Znajdziesz tu skromny bagażnik, całkiem przyjemne wnętrze i świetny silnik 1.4 T. Fiat Punto może być hatchbackiem dla mniejszej rodziny, ale nie oczekuj, że załadujesz do niego bardzo dużo.
Ford Focus
Bardzo przyjemna propozycja pod względem jakości. Znajdziesz na pewno sporo ofert, szukając tego modelu. Focus ma kilka interesujących silników, łącznie z energiczną litrówką z 3 cylindrami. Co bardzo istotne, nie jest to wariant awaryjny, a jego możliwości są wystarczające dla takiego auta jak Focus.
Mazda 3
Japoński hatchback o bardzo przyjemnych właściwościach jezdnych. Co bardzo ważne, możesz w nim znaleźć dobre silniki, które nie wołają o serwis co kilka tysięcy kilometrów. Mazda 3 przyciąga ciekawym wyglądem, chociaż w niektórych wersjach bolączką jest niezwykle cienka warstwa lakieru. Przed zakupem zerknij na oznaki korozji.
Hatchback to zdaniem wielu osób samochód ładny, przyjemny w eksploatacji i stosunkowo tani. Części do tego rodzaju pojazdów jest naprawdę mnóstwo, a to kolejna zaleta. Pojazd tego typu jest po prostu praktyczny. Może stanowić świetny kompromis i być autem miejskim, do którego jednocześnie da się spakować nieco bagażu.