Od 2013 roku w Polsce powstaje coraz mniej autostrad i dróg ekspresowych. Za to kamery na drogach pojawiają się jak grzyby po deszczu. Z jednej strony to przestroga dla kierowców, którzy od teraz będą musieli znacznie bardziej pilnować się w czasie jazdy. Z drugiej jednak strony, jeśli na takim skrzyżowaniu dojdzie do wypadku, kradzieży lub innego złamania prawa, znacznie łatwiej będzie znaleźć sprawcę. Czy kamery na drogach na żywo można znaleźć w sieci? Jak znaleźć mapę z aktualnymi urządzeniami? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz po przeczytaniu naszego artykułu!
Kamery drogowe – w jaki sposób działają?
Kamery na drogach często mogą skutecznie zastąpić policję. Są w stanie zobaczyć wiele przewinień. Automatycznie wykrywają m.in. prędkość pojazdu albo jazdę bez zapiętych pasów. Jednocześnie są w stanie:
- określić markę i kolor samochodu;
- odczytać jego rejestrację.
Działają więc jak nieco bardziej zaawansowany radar i wcale nie wymagają do tego stałej kontroli służb. Dlatego gdy przejeżdżasz w ich okolicy, lepiej zwolnij i zachowaj ostrożność. Inaczej na twój adres może wkrótce przyjść wysoki mandat. To nie będzie miła niespodzianka!
Warunki na drogach – kamery nie są połączone w jeden system
Warto wiedzieć, że nie wszystkie kamery są połączone w jeden system i nie każda z nich ma takie samo zastosowanie. Niektóre wykorzystywane są np. przez naukowców. Wiele kamer bazuje jednak na tej samej podstawie, jeśli chodzi o sprawdzanie prędkości samochodów. Ich oprogramowanie jest tworzone dzięki współpracy Instytutu Budowy Dróg i Mostów z firmą Neurosoft. Wspólna ich praca zaowocowała Inteligentnym Systemem Kompleksowej Identyfikacji Pojazdów. Niestety, w tej chwili nie da się dokładnie określić, ile takich urządzeń znajduje się na polskich drogach.
Kamery z dróg mogą pomóc w usprawnieniu ruchu
W Polsce ten system dopiero raczkuje, ale być może w przyszłości, będzie wykorzystywany tak samo jak w Europie Zachodniej. Czyli jak? Kamery na drogach to pomoc w zmienianiu miast tak, aby poruszanie się po nich było znacznie bardziej płynne. W jaki sposób? Kamery są w stanie śledzić pojazd i określić, w jakich miejscach skręca, przyspiesza i zwalnia, lub zbyt długo stoi na światłach. Dokładne opracowanie popularnych tras powinno poprawić jakość poruszania się kierowców na drogach. To jednak melodia przyszłości.
Kamery drogowe na żywo – obserwuj Polskę w serwisie GDDKiA!
Za pośrednictwem strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dowiesz się wielu przydatnych informacji, które usprawnią twoje poruszanie się w trasie. Możesz też znaleźć tam aktualne nagrania z ponad 1100 kamer znajdujących się na polskich drogach. Dzięki dostępnym kamerom online bez problemu możesz sprawdzić, na jakich odcinkach dróg są teraz korki i jakie trasy najlepiej omijać, jeśli chcesz szybko dostać się do celu. Na portalu GDDKiA znajdziesz również interaktywną mapę. Rozwiązanie to jest niezwykle proste, dzięki czemu nawet jeśli nie znasz się na technologii, będziesz mógł z niego skorzystać.
Kamery na polskich drogach to nie wszystko – czujniki w asfalcie
Kamery na drogach to nie jedyny sprzęt monitorujący ruch, który pojawia się w Polsce. W asfalcie znajdują się często także czujniki, które mogą sprawdzić, czy dany pojazd przejechał przez skrzyżowanie pomimo czerwonego światła. Są to zatopione w drodze pętle indukcyjne, ustawione tuż za linią lub sygnalizatorem świetlnym. Jeśli wyczują, że pojazd wjechał na nie mimo czerwonego światła, wykonują fotografię. Zdjęcie pozwala sprawdzić, czy na pewno doszło do złamania przepisów. Dzięki tej technologii znany jest też numer rejestracji pojazdu. Niezależnie od tego zawsze przestrzegaj przepisów, poruszając się na skrzyżowaniach!
Kamery na drogach Polski – gdzie się znajdują?
Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie znajdują się kamery na drogach w Polsce, musisz sprawdzić oficjalne informacje Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Tylko to da ci wgląd w urządzenia, które monitorują, z jaką prędkością się poruszasz. Warto sprawdzić szczególnie swoją okolicę, aby wiedzieć, w jakich rejonach szczególnie uważać na kamery. Pamiętaj jednak, że przepisy drogowe istnieją po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno tobie, jak i innym osobom poruszającym się po ulicy. Najlepiej zrobisz, jeśli po prostu zawsze będziesz się do nich stosować.
Kamery na drogach na niektórych kierowców mogą działać jako straszak, ale każda metoda jest dobra, by zwiększyć bezpieczeństwo ruchu. Kamer drogowych będzie coraz więcej, dlatego zawsze miej na uwadze, że jakaś może obserwować twoje auto podczas przejazdu. Jeśli jeździsz zgodnie z przepisami, nie masz się jednak o co martwić!