Jeśli chcesz bezpiecznie stać na poboczu drogi, musisz zadbać o to, by pojazd był widoczny. To do tego służą światła pozycyjne. Gdy w twoim pojeździe nie działają, musisz je naprawić, zanim ponownie wyjedziesz na drogę. Czasem możesz skorzystać ze świateł mijania, które spełnią ich zadanie. Dowiedz się, czym różnią się od świateł postojowych oraz do czego służą światła pozycyjne pojazdu według polskiego prawa. Nasz artykuł odpowiednio… naświetli temat!
Czym są światła pozycyjne? Do czego służą?
To światła, które są zamontowane nie tylko w samochodach. Wykorzystują je także inne pojazdy, nie tylko lądowe (np. statki). Służą do tego, aby:
- po zapadnięciu zmroku można było zachować odpowiednią widoczność pojazdu;
- poinformować innych uczestników ruchu drogowego o gabarytach pojazdu.
Światła pozycyjne musi mieć zamontowane każdy pojazd silnikowy, w tym także motocykl. Dla swojego bezpieczeństwa warto jednak zamontować je także np. na rowerze. Widoczność po zapadnięciu zmroku zmniejsza się bardzo szybko, dlatego warto o nią zadbać.
Pozycyjne światła tylne – ile ich jest?
Od 2010 roku samochody osobowe muszą być wyposażone w światła pozycyjne wyłącznie barwy białej i czerwonej. Wcześniej dopuszczano jeszcze żółte, jednak ich widoczność była zbyt słaba. Para białych świateł powinna znajdować się z przodu, zaś świateł barwy czerwonej – z tyłu pojazdu. Warto jednak zauważyć, że świateł pozycyjnych tylnych jest więcej niż przednich, ponieważ są zwykle dwa po każdej stronie. Samochody mogą mieć również światła z boków, które w ciemności pomagają określić szerokość pojazdu. Dzięki temu nie ryzykujesz, że ktoś zahaczy o twoje auto. Busy i auta dostawcze (których długość przekracza 6 m) muszą mieć zainstalowane światła pozycyjne boczne.
Światła pozycyjne a światła postojowe – czym się od siebie różnią?
Światła postojowe powinny być używane wyłącznie podczas postoju. To zasadnicza różnica, ponieważ świateł postojowych nie można używać w czasie jazdy.
Kiedy należy używać świateł pozycyjnych w pojeździe?
Świateł pozycyjnych musisz używać koniecznie w dwóch podstawowych sytuacjach:
- gdy zjeżdżasz na pobocze (także z powodu awarii samochodu, gdy na zewnątrz zapadł już zmrok). Ma to zastosowanie szczególnie w sytuacji, w której światła awaryjne okazują się zepsute;
- gdy pojazd wymaga holowania. Wtedy musisz zawiesić na aucie specjalny trójkąt. Jeśli na zewnątrz nie panują najlepsze warunki, trzeba też zaświecić odpowiednie światła.
Światła pozycyjne – kontrolka, która za nie odpowiada
Wiesz już, do czego służą światła pozycyjne pojazdu.Jednak jak je znaleźć? Jak wiele innych funkcji wbudowanych w twój samochód tę również możesz znaleźć po odpowiedniej kontrolce. Światła pozycyjne symbol zawdzięczają oczywiście swojemu działaniu. Przedstawia on dwie lampy w formie przypominającej połówki koła, gdzie rozchodzą się po trzy linie oznaczające światło. Zazwyczaj w kokpicie kontrolka świeci się ona na zielono. Nie powinieneś mieć najmniejszego problemu z jej rozpoznaniem.
Światła pozycyjne – jak włączyć je sprawnie?
Światła pozycyjne mogą być włączane na różne sposoby, zależnie od modelu samochodu, dlatego ogólny opis w tym przypadku nie zawsze pomaga. Zwykle można je włączyć po prawej lub lewej stronie, korzystając z manetki. To, jak będziesz musiał ją przekręcić, zależy od modelu samochodu. Po prostu sprawdź, w którym miejscu znajduje się symbol świateł pozycyjnych. Aby to zrobić, nie musisz włączać pojazdu. To bardzo proste! Nie jesteś pewny, czy ci się udało? Wysiądź z auta i sprawdź, czy wszystko na pewno działa. Gdy wciąż nie potrafisz ich zapalić, sprawdź, gdzie znajduje się zapalnik w twoim modelu.
Pozycyjne światła – ile kosztuje ich wymiana?
Każdy element samochodu może się zepsuć i światła pozycyjne nie są żadnym wyjątkiem. Jeśli zauważysz, że twoje światła nie świecą, prawdopodobnie konieczna będzie wymiana żarówki. Możesz tego dokonać samodzielnie, jeśli masz pod ręką podstawowe narzędzia warsztatowe. To najtańsza i bardzo szybka naprawa. Gorzej, jeśli pojazd uległ wypadkowi lub stłuczce i musisz wymienić większą część karoserii. Wtedy koszt może znacznie się podwyższyć i będzie zależał od skali strat. Jeśli jednak do niczego takiego nie doszło, nie musisz się spodziewać wysokich kosztów wymiany świateł.
Jakie światła musisz mieć zapalone przez cały czas?
Polskie prawo mówi, że, jeśli wyjeżdżasz na ulicę, twój samochód nie może być pozbawiony świateł. Jednak należy zwrócić uwagę, że te pozycyjne są zbyt słabe, aby odpowiednio oświetlić jadący pojazd. Jeżeli chcesz ruszyć samochodem, nie zapomnij o włączeniu świateł mijania. To one zapewnią ci odpowiedni poziom widoczności w trakcie jazdy. Światła pozycyjne włączaj raczej w sytuacji awaryjnej, w której będziesz musiał z jakiegoś powodu zjechać na pobocze. Nie korzystaj zaś ze świateł mijania, ponieważ mogą one oślepić osoby, które np. próbują sprawdzić, co złego dzieje się z pojazdem.
Jak widzisz, światła pozycyjne to obowiązkowy element nie tylko w samochodach. Wiesz już, w jakich sytuacjach trzeba je włączyć. Ich znalezienie też powinno być proste po lekturze artykułu. Pamiętaj, że te światła mają zwiększyć bezpieczeństwo i nie zapominaj ich zaświecić, gdy będzie taka potrzeba.