Fotoradar jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa ruchu. Tam, gdzie takie urządzenia się znajdują, przepisów nie przestrzega jedynie do 24% kierowców, a w miejscach, w których ich nie ma, liczba ta wzrasta do 61%. Nie da się więc ukryć, że są one po prostu potrzebne na polskich drogach. Radar często rejestruje nie tylko samą prędkość pojazdu i jego rejestrację, lecz również:
- twarz kierowcy;
- datę;
- miejsce zdarzenia.
Sprawdź, jak dokładnie działa to urządzenie, poznaj rodzaje fotoradarów i sprawdź, gdzie są rozmieszczone.
Jak działa fotoradar? To proste
Fotoradar wysyła wiązkę fal w stronę poruszających się aut. Gdy to elektroniczne urządzenie wykryje, że została przekroczona prędkość obowiązująca na danym obszarze, szybko wkracza do akcji. Wykonuje zdjęcie pojazdu, rejestrując wszystkie szczegóły związane z wydarzeniem. Na fotografii znajdą się informacje pozwalające na adekwatne ukaranie osoby prowadzącej pojazd. Do tych danych często należy wygląd kierowcy. Co ciekawe, w nocy z użyciem flesza niełatwo fotografuje się polskie tablice rejestracyjne, jednak optyka fotoradaru radzi sobie z tym bez najmniejszego problemu.
Rodzaje fotoradarów. To nie zawsze prędkość
Większość fotoradarów sprawdza tylko prędkość samochodu. Jednak nie wszystkie! Niektóre z nich monitorują, czy pojazd nie przekroczył skrzyżowania mimo czerwonego światła. Co jeszcze warto wiedzieć? Nawet te, które sprawdzają prędkość pojazdu, mogą działać w różny sposób. Niektóre kontrolują szybkość poruszania się auta w danym momencie. Inne sprawdzają jego średnią ruchu na danym obszarze. Dzięki temu osoba, która np. przyspieszyła po to, by wyprzedzić inny pojazd, niekoniecznie zostanie od razu ukarana.
Mapa fotoradarów w Polsce. Gdzie znajdziesz te urządzenia?
Fotoradar jest urządzeniem, które występuje w pełni jawny sposób na drodze. To, gdzie są rozmieszczone radary, bez problemu sprawdzisz w sieci. Zanim wyjedziesz w trasę, sprawdź mapę, a na niej punkty, w których znajdują się te urządzenia. Właśnie dzięki temu będziesz wiedział, gdzie lepiej nadmiernie nie przyspieszać.
Pamiętaj, by jeździć przepisowo nie tylko przy fotoradarze
Nie zapominaj jednak o tym, że przepisy związane z prędkością jazdy mają swoje uzasadnienie w praktyce. Nieprzestrzeganie ich może szybko doprowadzić do wypadku, więc staraj się ich przestrzegać. Znajomość mapy fotoradarów ma jedynie pomóc ci w sprawnym i bezstresowym poruszaniu się po drodze.
Lista fotoradarów poza granicami Polski
Fotoradar jest wykorzystywany nie tylko w Polsce. Takie urządzenia znajdziesz w większości europejskich krajów. Dlatego gdy opuszczasz kraj, miej to na uwadze. Na początku sprawdź, jakie prędkości obowiązują w państwie, w którym będziesz jechał. Następnie znajdź międzynarodową bazę, w której znajdziesz listę wszystkich fotoradarów. Sprawdź ją i jedź przepisowo, aby uniknąć naprawdę wysokich mandatów. Nie zapominaj, że te wystawiane poza granicami naszego kraju często są zdecydowanie wyższe i narażanie się na takie wydatki to zwykle nie jest dobry pomysł.
Fotoradar mnie złapał! Jak wysoki będzie mandat?
Ile zapłacisz w Polsce, jeśli fotoradar złapał cię na gorącym uczynku? To zależy od tego, jak szybko jechałeś:
- przekroczenie prędkości o maksymalnie 20 km/h to mandat 100 zł i 2 punkty karne;
- przekroczenie prędkości o 31-40 km to mandat do 300 zł i 6 punktów karnych;
- przekroczenie prędkości powyżej 51 km/h to aż 10 punktów karnych.
Pamiętaj, że punkty kasują się tylko po upłynięciu 365 dni, a przekraczanie prędkości to najłatwiejszy sposób, aby stracić prawo jazdy. Jeśli przekraczasz prędkość za granicą, mandat może być znacznie wyższy. W Niemczech za przekroczenie prędkości o 50 km/h zapłacisz nawet 500 euro kary!
Fotoradar to urządzenie, które bardzo skutecznie poprawia bezpieczeństwo na drodze i hamuje zapędy kierowców lubiących zbyt szybką jazdę. Pamiętaj, aby jeździć zgodnie z przepisami nie tylko wtedy, gdy zbliża się radar. Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu w każdej drogowej sytuacji!