Kierowca czasem po prostu łamie przepisy. Nie jest to nic chlubnego, ale czasem się to zdarza. Jeśli policja ukarała cię mandatem po raz pierwszy w twojej motoryzacyjnej przygodzie, nie musisz panikować. Po prostu będziesz musiał zapłacić zapisaną kwotę. Jak zapłacić mandat przelewem? To naprawdę nie jest trudne! Lepiej nie zwlekaj, bo od chwili przyjęcia go będziesz miał na opłatę zaledwie siedem dni. Na całe szczęście, istnieją aplikacje, które pozwalają na uregulowanie wpłat w dosłownie kilkanaście sekund. Poznaj kulisy całej procedury!
Jak zapłacić mandat z fotoradaru? Procedura
W Polsce działa coraz więcej fotoradarów. To jednak nie oznacza, że samo zrobienie fotografii wystarczy, aby wręczyć ci karę. Mandat może być wręczony jedynie przez uprawnionego do tego urzędnika, który jednak może dostarczyć go nawet w chwili, gdy sprawca nie został złapany na gorącym uczynku. Po wykonaniu zdjęcia fotoradarem (nawet tym wolnostojącym) policja ma do 60 dni na ustalenie tożsamości sprawcy. Zdjęcie trafia więc do Centralnego Systemu Przetwarzania.
Kiedy trzeba zapłacić mandat? Termin
Gdy numer rejestracji będzie już znany służbom, właściciel ma obowiązek wskazać osobę, która w tamtej chwili prowadziła samochód. Dopiero gdy osoba przyzna się do winy (np. właściciel pojazdu), może jej zostać wystawiony mandat kredytowy, który należy spłacić w ciągu kolejnych 7 dni.
Jak zapłacić mandat karny? Numer konta będzie na dokumencie
Wielu początkujących kierowców zastanawia się, jak zapłacić mandat z fotoradaru przelewem. To naprawdę nie jest trudne. Na dokumencie, który otrzymasz od policjanta, znajdziesz numer konta, na który należy przelać gotówkę. Masz dwie możliwości:
- Możesz zapłacić placówce poczty. Będzie cię to jednak kosztowało dodatkowe 10 zł;
- Możesz również zrealizować przelew online po wejściu na swoje konto internetowe.
Przelew online to jeden z najczęściej wybieranych i najszybszych sposobów na uiszczenie kary. Aby zapłacić, nie musisz nawet wychodzić z domu. Dlatego jeśli jeszcze nie korzystałeś z aplikacji lub nie masz konta bankowego w sieci, warto spróbować je założyć.
Jak zapłacić mandat online? Zrobisz to też przez specjalną stronę
Jeśli dostałeś pierwszy mandat w życiu, cała procedura może wydawać się czarną magią. Zwróć jednak uwagę na to, że istnieją również specjalne aplikacje oraz strony internetowe, które właściwie zajmą się wszystkim za ciebie. Wystarczy, że będziesz postępował według prostej instrukcji i wypełnisz dostępny formularz. Weź jednak pod uwagę, że i w tym przypadku prawdopodobnie będziesz musiał dodatkowo zapłacić. Zwykle jednak strony online mają niższą marżę niż poczta, dzięki czemu to często znacznie bardziej opłacalny sposób. Pamiętaj jedynie, aby zawsze dokładnie sprawdzić portal i to, czy działa legalnie.
Jak zapłacić mandat przez internet? Nie zawsze się da
Obywatele Polski oraz osoby mieszkające w kraju na stałe, mogą dostać dwa rodzaje mandatów:
- kredytowy;
- zaoczny (wystawiany pod nieobecność ukaranego).
W obydwu tych sytuacjach należy go opłacić w ciągu 7 dni i można bez problemu zrobić to online. Nieco inaczej jest w przypadku mandatu gotówkowego. Ten jest wystawiany osobom, które nie mieszkają na stałe w kraju. Wtedy konieczne będzie zapłacenie kary na miejscu. Jak zapłacić mandat gotówkowy? Zazwyczaj istnieje możliwość zapłacenia kartą. Jeśli np. przyjechałeś z zagranicy i nie masz ani karty, ani gotówki, będziesz musiał udać się do najbliższego bankomatu, aby wybrać potrzebne pieniądze.
Kiedy mandat ulega przedawnieniu? Dość szybko
Jeśli nie zapłacisz mandatu w ciągu 7 dni, zapłata może zostać wyegzekwowana przez komornika lub Urząd Skarbowy. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że taka sprawa może się dość długo ciągnąć, a sprawa o mandat ulega przedawnieniu już w ciągu dwóch lat! A i to tylko pod warunkiem, że zostało wszczęte postępowanie karne. W innej sytuacji nie będziesz musiał martwić się nieopłaconym mandatem już po roku. Pamiętaj jednak, że wierzyciel w dalszym ciągu może uiścić w sądzie pozew o zapłatę. Dlatego lepiej zrobisz, jeśli szybko sprawdzisz, jak zapłacić mandat i po prostu wykonasz przelew. Aby uniknąć opłat w przyszłości, staraj się przestrzegać przepisów drogowych, które zapewniają bezpieczeństwo w trakcie podróży tobie i innym uczestnikom ruchu.