Operowanie pedałami w samochodzie wydaje się czynnością czysto intuicyjną. Tak przynajmniej mogą myśleć doświadczeni kierowcy.
Jeżeli jednak dopiero rozpoczynasz naukę jazdy, na pewno warto, żebyś przeanalizował ich funkcjonowanie. W samochodzie z manualną skrzynią biegów umieszczone są trzy pedały. Dzięki nim kierowca może poruszać pojazdem.
Część osób może wymieniać jeszcze czwarty pedał, a więc podnóżek, który nie będzie pełnić żadnej funkcji. Nie w każdym samochodzie będzie on zamontowany. Kluczowe są zatem: sprzęgło, hamulec, gaz.
Żeby wygodnie i bezpiecznie prowadzić samochód, musisz wiedzieć, jak skutecznie wykorzystywać pedały w aucie. Liczy się nie tylko płynna zmiana biegów i pamiętanie, w którym miejscu przekładnia będzie prawidłowo wskakiwać na swoje miejsce.
Ważne jest odpowiednie naciśnięcie sprzęgła. Szczególnie wtedy, gdy nie ma ono wspomagania. Dlatego do każdego samochodu musisz się przyzwyczaić. Stopień dociśnięcia hamulca lub sprzęgła, a nawet gazu, może być zróżnicowany.
Układ pedałów w samochodzie
Jako początkujący kierowca powinieneś jak najszybciej zapamiętać układ pedałów w samochodzie. Patrząc od lewej strony, są to: sprzęgło, hamulec oraz gaz. Niezależnie od marki i modelu samochodu układ pedałów zawsze pozostaje ten sam.
Wyjątkiem są oczywiście pojazdy z automatyczną skrzynią biegów. Wówczas nie ma w nich sprzęgła, a jedynie z lewej strony – hamulec i z prawej – pedał gazu.
Jeżeli chodzi o pedały, samochód musi być obsługiwany według konkretnej kolejności. Chodzi o to, że sprzęgło będziesz zawsze naciskał lewą nogą, a prawą gaz i hamulec.
Pamiętaj, że momencie, gdy będziesz naciskać gaz lub hamulec, twoja pięta powinna być oparta na podłodze. Dzięki temu bardziej umiejętnie dobierzesz odpowiednią siłę nacisku na pedał.
Kluczowe jest zrozumienie faktu, że pedały samochodowe nie mogą być w żadnym wypadku punktem oparcia. Dodatkowo musisz je naciskać najszerszą częścią stopy.
Gdy stopa będzie się przemieszczać pomiędzy pedałami hamulca i gazu, nie powinieneś jej odrywać od podłogi. Zmiana będzie wówczas płynniejsza. Początkowo takie operowanie może sprawiać ci trudności. Z czasem zauważysz, że płynność staje się niemal mechaniczna i odruchowa.
Umiejętne używanie sprzęgła
Jeśli chodzi o sprzęgło, hamulec i gaz, ich kolejność jest bardzo ważna, ale to nie wszystko, o czym powinieneś wiedzieć. Bardzo istotne w bezpiecznym prowadzeniu pojazdu jest odpowiednie użycie sprzęgła. Warto skoncentrować się oddzielnie na tym pedale.
Jak zostało wspomniane, sprzęgło musi być naciskane lewą stopą. W tym przypadku dość trudno jest trzymać ją tak, żeby opierała się na podłodze. Tego pedału używasz wyłącznie w sytuacji, gdy chcesz zmienić bieg albo ruszyć samochodem.
Bardzo wielu kierowców – wśród nich również ci doświadczeni – jeździ na półsprzęgle. W takiej sytuacji stopa oparta jest często na tym pedale. Może to niestety prowadzić do awarii.
Wymiana sprzęgła jest bardzo kosztowna – może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego, poznając pedały w samochodzie i ich kolejność, warto też skoncentrować się na ich prawidłowym wykorzystaniu w codziennej jeździe.
Zawsze pamiętaj o hamulcu
Nie mniej ważnym pedałem jest hamulec. Gwarantuje nam bezpieczeństwo na drodze. Jak powinieneś prawidłowo hamować? Technika powinna być zawsze dopasowana do konkretnej sytuacji, w której się znajdziesz.
Jeżeli musisz zahamować natychmiast, powinieneś to zrobić na jeden raz. Wtedy dociskasz hamulec i musisz go przytrzymać, aż samochód się zatrzyma. Jeśli chodzi o standardowe hamowanie, pedały wciskamy stopniowo coraz mocniej, obserwując efekt i dostosowując siłę nacisku.
Trzy pedały zamontowane w każdym samochodzie to sprzęgło, hamulec i gaz. Dzięki nim jesteś w stanie poruszać pojazdem. Najważniejsze dla osób uczących się jazdy jest zapamiętanie kolejności pedałów i przyswojenie właściwej techniki. Odpowiednie naciskanie pedałów i unikanie jazdy na półsprzęgle oddala ryzyko awarii.
Dobrze dobrana siła nacisku na hamulec w kryzysowej sytuacji pozwoli ci uniknąć kolizji drogowej. Wraz z nabywanym doświadczeniem operowanie pedałami staje się coraz bardziej naturalne.