Osoby niebędące przedsiębiorcami jeszcze przed 2011 rokiem miały niewiele opcji jazdy nowym autem. Do wyboru był kredyt konsumencki lub długotrwałe zbieranie pieniędzy. Teraz opcji jest więcej, a to przez leasing konsumencki. Chociaż nie jest w Polsce aż tak popularny jak w Europie Zachodniej, to bierze go coraz więcej osób.
Leasing konsumencki – co to za forma finansowania?
W swoim założeniu leasing konsumencki jest formą finansowania użytkowania samochodu bez przeniesienia na użytkownika własności. W konsekwencji podpisania umowy leasingobiorca, czyli klient, płaci miesięczne raty utraty wartości auta obliczone na czas trwania umowy. Leasingodawca – firma lub bank – pozostaje właścicielem pojazdu do czasu zakończenia umowy, o ile zawarto w niej obowiązek wykupu.
Leasing prywatny różni się od kredytu, bo nie spłaca się auta w sensie dosłownym, ale finansuje się możliwość korzystania z niego. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może oddać auto, wykupić je lub ponownie wziąć w leasing.
Leasing konsumencki samochodu – mniej formalności
Jak działa leasing konsumencki samochodu dla osób prywatnych? Plusy tego rozwiązania widać wyraźnie w kontraście z kredytem konsumenckim.
Wybierając leasing indywidualny, masz przed sobą o wiele mniej formalności niż w przypadku kredytowania samochodu przez bank. Na polskim rynku ten rodzaj dzierżawy aut prowadzą banki, ale możesz skorzystać z leasingu producenckiego (Skoda, Audi, BMW) albo oferty firm leasingowych. Twoja zdolność do wzięcia na siebie takiego zobowiązania obliczana jest głównie na podstawie wysokości wynagrodzenia. Polityka różnych leasingodawców może się jednak od siebie różnić.
Jakie dokumenty do leasingu są potrzebne?
Skoro mowa o uproszczonej formie podpisywania umowy, to z czym związany jest leasing konsumencki pod kątem formalności? Jakie dokumenty do leasingu są niezbędne? Klient indywidualny udający się do wybranej firmy powinien mieć ze sobą:
- dokument tożsamości ze zdjęciem;
- ksero innego dokumentu tożsamości;
- opcjonalnie – zaświadczenie o zatrudnieniu;
- wyciąg z konta bankowego, na które przelewane jest wynagrodzenie.
Zdarza się, że leasing konsumencki wymaga od ciebie znalezienie poręczyciela. Zwykle taka oferta będzie tańsza od innych, ale obarczona dodatkowymi formalnościami.
Leasing samochodu – więcej opcji w jednej racie
Firmy oferujące leasing pojazdu na zasadach konsumenckich są w stanie wygenerować dla ciebie ofertę zupełną. Czym jest więc auto w leasingu konsumenckim na takich zasadach? Chodzi o wliczenie do raty dzierżawy pojazdu takich opłat, jak:
- OC;
- AC;
- NNW;
- Assistance;
- GAP.
Dzięki temu nie masz dodatkowego obowiązku opłacania tych zobowiązań, ponieważ wszystko zostaje wliczone w miesięczną ratę. Pakiet leasingu konsumenckiego zawiera zwykle przeglądy techniczne, wymianę opon i bieżące naprawy.
Leasing konsumencki na samochód – sprawdź, jakie są ograniczenia
Nie wszystko, co związane z finansowaniem pojazdu przez leasing konsumencki na samochód, jest korzystne dla klienta. Podstawowa kwestia to np. brak posiadania pojazdu na własność. W umowie leasingu konsumenckiego zazwyczaj zapisany jest limit kilometrów. Leasingobiorca jedynie wypożycza auto i płaci firmie lub dealerowi za korzystanie z niego. Czasem zdarza się, że musi dokonywać napraw w konkretnym zakładzie mechanicznym wybranym przez leasingodawcę.
Poza tym warto czytać bardzo dokładnie wszystkie wyliczenia związane z dzierżawą samochodu. Najprawdopodobniej będziesz musiał ponieść opłatę wstępną. Kalkulatory dostępne w internecie nie zawsze pokazują wszystkie zobowiązania, które jako przyszły klient będziesz musiał ponieść.
Jest jeszcze jedna sprawa ściśle związana z leasingiem prywatnym – brak klasycznych zalet leasingu. Co to znaczy? Przedsiębiorca jest w stanie odliczyć VAT, a ratę leasingową wrzucić w koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu znacznie obniża swoje zobowiązania podatkowe. Odbiorca indywidualny nie ma takich możliwości, dlatego musi liczyć się z wydaniem pełnej kwoty za auto w przypadku jego wykupienia.
Leasing konsumencki – czy warto wziąć?
Zastanawiasz się, czy warto wziąć leasing konsumencki? Porównanie materiałów reklamowych i dokumentów umowy może wpłynąć na zmianę twojej decyzji. Dlaczego? Z powodu dodatkowych opłat.
Nie zawsze musi chodzić o kwestie wprost nieujęte w miesięcznej racie. Mowa o aspektach związanych np. z likwidowaniem szkody. Obecnie produkowane auta mają lakier wrażliwy na uszkodzenia. Leasingodawca z pewnością zwróci uwagę na każdą rysę, co może w konsekwencji znacznie podnieść twoje końcowe zobowiązanie względem firmy.
Czasem też z leasingiem konsumenckim związane jest obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne lub na życie. Często nie będziesz miał wpływu na jego wkład w wysokość raty, bo podpisanie umowy będzie związane z obowiązkowym wykupieniem właśnie tego ubezpieczenia.
Leasing konsumencki – opinie i miejsca zakupu samochodu
Jak wspomnieliśmy wcześniej, masz kilka opcji do wyboru. Jedną z najtańszych propozycji jest skorzystanie z leasingu producenckiego. Koncerny samochodowe nie zawierają zwykle w warunkach umowy wysokiej marży, widocznej w innych firmach. Dlatego, pod kątem ceny, taka opcja finansowania jest najbardziej ekonomiczna.
Z drugiej strony stoją banki i firmy trudniące się leasingowaniem aut. Chociaż propozycje te mogą być pod pewnymi względami droższe, to ich oferta np. pod kątem wysokości ubezpieczenia OC i AC może być korzystniejsza. Podmioty te są w stanie wynegocjować niższe stawki umów z TU. Jeśli zastanawiasz się nad leasingiem konsumenckim, skontaktuj się z kimś, kto z niego już korzysta. Opinie innych użytkowników mogą okazać się pomocne.
Leasing konsumencki czy kredyt – co wybrać?
Dobra decyzja zależy od zastanowienia się nad swoimi potrzebami i rozważenia, czy odpowiedni dla ciebie będzie leasing konsumencki, czy kredyt. Kredyt daje ci możliwość wejścia w posiadanie auta po zakończonym finansowaniu. Poza tym nie musisz się nikomu tłumaczyć z tego, jakie rysy i zadrapania na lakierze przez ten czas zrobiłeś. Kredyt jest jednak zarezerwowany dla osób, które wiedzą, że danym autem będą chciały jeździć kilka lat.
Leasing konsumencki – podsumowanie
Leasing konsumencki daje więcej możliwości i jest tańszy. Jednak przez cały okres użytkowania pojazdu, aż do jego wykupienia, nie masz praw właścicielskich do pojazdu. Jest jeszcze jedna sprawa związana z leasingiem – BIK nie musi być informowany o zadłużeniu, jeśli skorzystasz z oferty innej niż bank. Co pomoże ci podjąć dobrą decyzję? Chłodna i szczegółowa kalkulacja oferty w rozumieniu wszystkich czynników i warunków.