Wszystkie znaki ostrzegawcze mają taką samą kolorystykę i podobny wygląd. Są pomarańczowo-czarne z czerwonym obramowaniem, o kształcie trójkąta z wierzchołkiem na górze i poziomej podstawie. Jak wygląda znak „ustąp pierwszeństwa”? Warto wiedzieć, że znak „ustąp pierwszeństwa” jest inny od wszystkich, bo obrócono go o 180o. Dlaczego? I przed czym cię ostrzega?
Ostrzegawczy znak „ustąp pierwszeństwa” przejazdu – co to właściwie znaczy?
W zależności od sytuacji znak „ustąp pierwszeństwa przejazdu” może wymuszać na tobie różne zachowania. Zwykle jednak znak „ustąp pierwszeństwa” zobowiązuje cię do przepuszczenia pojazdów jadących przez skrzyżowanie na drodze z pierwszeństwem. Jeżeli widzisz przed sobą takie oznakowanie, oznacza to, że poruszasz się po drodze podporządkowanej i jesteś zobowiązany umożliwić przejazd pojazdom na trasie głównej. Jest to jednak tylko jedna z wielu sytuacji drogowych, w których musisz zachować się w ten sposób.
Znak drogowy „ustąp pierwszeństwa”. Z jakimi oznaczeniami występuje?
Znak ostrzegawczy A-7, czyli znak drogowy „ustąp pierwszeństwa”, często nie występuje samodzielnie. Zwykle w jego sąsiedztwie znajduje się dodatkowa informacja, np. w postaci tabliczki T-1 lub T-6c. Pierwsza z nich pokazuje, że znak „ustąp pierwszeństwa” zacznie obowiązywać za określoną w niej liczbę metrów. Druga natomiast jest oznaczeniem kwadratowym i prezentuje przebieg drogi z pierwszeństwem przejazdu i dróg podporządkowanych. Ułatwia dostrzeżenie, z której strony nadjeżdżają pojazdy mające pierwszeństwo przejazdu.
Poza tym często „współpracuje” z oznakowaniem C-12, które oznacza ruch okrężny. Wtedy masz obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na rondzie, przed którym stoisz.
Ustąp pierwszeństwa przejazdu – znak w wyjątkowych miejscach na drogach. Czy skrzyżowania się do nich zaliczają?
Co oznacza ustawienie znaku „ustąp pierwszeństwa przejazdu” przy jezdni? Sam fakt zbliżania się do drogi z pierwszeństwem jest ważny, ale nie kluczowy. Dlaczego? Wiedząc, co oznacza znak „ustąp pierwszeństwa”, pamiętaj, że musisz umożliwić przejazd. Ale nie zawsze zobowiązuje cię to do zupełnego zatrzymania się. Oznakowanie A-7 ustąp pierwszeństwa stawia się tylko tam, gdzie zagrożenie jest niewielkie, a widoczność dobra. W innych przypadkach drogowcy ustawiają przy jezdni oznakowanie B-20, czyli popularny znak STOP.
Co oznacza znak A-7 „ustąp pierwszeństwa” w praktyce?
Jak zostało wspomniane wyżej, nie zawsze dostrzeżenie tego znaku obliguje cię do jednakowego zachowania. W sytuacji, gdy masz naprawdę dobry ogląd sytuacji, a na skrzyżowaniu nie ma innych pojazdów, znak „ustąp pierwszeństwa” motywuje jedynie do niewielkiego zmniejszenia prędkości. To sprzyja bezpieczeństwu podczas przejazdu. Czasem jednak trzeba zupełnie się zatrzymać, mimo że przed skrzyżowaniem nie ma znaku STOP. Jest to wymagane, gdy auto poruszające się po skrzyżowaniu ma pierwszeństwo, a nie wytracając prędkości, spowodowałbyś wypadek lub kolizję.
Dlaczego znak „ustąp pierwszeństwa” jest odwrócony?
Być może zastanawiasz się, dlaczego znak „ustąp pierwszeństwa” jest odwrócony. Ma na to wpływ bezpieczeństwo kierowców. Wszystkie znaki ostrzegawcze są w jednakowej kolorystyce i mają ten sam kształt. Jednak żaden z nich nie wymaga zachowania takiego bezpieczeństwa, jak znak drogowy A-7, czyli „ustąp pierwszeństwa przejazdu”.
Odwrócenie znaku „ustąp pierwszeństwa” ma znaczenie np. w zimie, gdy widoczność tablicy jest niewielka z powodu śniegu. Kształt jednak jest niepowtarzalny. Nawet nie widząc dokładnie rysunku, możesz mieć pewność, że stoi przed tobą właśnie znak „ustąp pierwszeństwa”. Podobnie jest z innymi strategicznymi oznaczeniami na drogach, do których należą np. STOP i dwa znaki oznaczające pierwszeństwo przejazdu i koniec pierwszeństwa przejazdu.
Podsumowanie – znaki ostrzegawcze
Twoje bezpieczeństwo i komfort innych uczestników ruchu drogowego zależą od respektowania prawa drogowego. Zasady w nim obowiązujące i aktualne rozporządzenia są widoczne między innymi na oznakowaniach pionowych, np. znakach drogowych pierwszeństwa. Dlatego warto co jakiś czas przypominać sobie ich znaczenie, by prawidłowo zachowywać się na drogach. Czy jesteś pewien, że znasz wszystkie znaki i wiesz, do czego cię obligują?