Zakup samochodu za granicą kusi wiele osób. Drogi są tam lepsze, przez co pojazdy wolniej się zużywają. W dobrych cenach dostępne są też bogatsze wersje aut. Jak jednak wygląda rejestrowanie samochodu z innego kraju? Kiedy właściciel pojazdu powinien załatwić dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC? Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku. To łatwiejsze, niż ci się wydaje. Proces ten wymaga znajomości konkretnych procedur. Dzięki nim nie stracisz niepotrzebnie czasu.
Rejestracja samochodu z zagranicy – krok po kroku. Jakie są formalności przy rejestracji auta?
Zakup pojazdu to dopiero początek wydatków. Chodzi jednak nie tylko o pieniądze. Ważny jest również czas, który będziesz musiał poświęcić na to, aby twoje nowe auto było dopuszczone do poruszania się po polskich drogach.
Gdy kupujesz samochód w tym samym kraju, w którym chcesz go wykorzystywać, sprawa jest łatwiejsza. W innym przypadku staje bardziej skomplikowana. Instrukcja rejestracji pojazdu z zagranicy krok po kroku pomoże ci w całym procesie. Od czego zacząć? Zarejestrowanie samochodu osobowego z zagranicy jest możliwe tylko z całym kompletem dokumentów.
Jak zarejestrować auto z zagranicy w urzędzie?
Na samym początku będziesz musiał złożyć dokumenty w urzędzie. Zanim sprawdzisz, jak zarejestrować pojazd z zagranicy, znajdź więc odpowiednią do tego celu placówkę. Będzie to jedno z trzech miejsc:
- urząd miasta;
- starostwo powiatowe;
- urząd dzielnicowy.
Gdy dowiesz się, gdzie wykonuje się rejestrowanie pojazdu z zagranicy, będziesz mógł złożyć dokumenty.
Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy. Co warto wiedzieć?
Na pewno zastanawiasz się, jakie dokumenty do rejestracji auta z zagranicy będą potrzebne. Na szczęście nie ma ich szczególnie wiele. Do procesu rejestrowania auta z zagranicy będą wymagane dokumenty:
- umowa zakupu pojazdu, przetłumaczona na język polski;
- karta pojazdu po polsku;
- dowód własności pojazdu;
- przetłumaczona rejestracja pojazdu;
- zaświadczenie potwierdzające aktualne badanie techniczne auta;
- potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w poprzednim kraju;
- dowód opłacenia akcyzy;
- zagraniczne tablice rejestracyjne, jeśli takowe posiadasz.
Akcyza – samochód z zagranicy jest nią obciążony
To, jak zarejestrować pojazd z zagranicy, to jedna sprawa. Najpierw będziesz musiał jednak zapłacić akcyzę. Jest to wymagane w ciągu 30 dni od daty zakupu samochodu z zagranicy. Dokumenty musisz złożyć w ciągu 14 dni. Możesz to zrobić albo elektronicznie, albo w urzędzie. Istnieje także możliwość wysłania druku pocztą. Dopiero wtedy zarejestrowanie samochodu sprowadzonego z zagranicy będzie w ogóle możliwe.
Ile zapłacisz za podatek akcyzowy? To zależy. Oto kryteria jej wyliczania:
- pojemność silnika >2000 cm³ – 18,6% podstawy opodatkowania;
- pozostałe pojazdy – 3,2% podstawy opodatkowania.
Akcyza samochodu z zagranicy może być więc dość wysoka. Importując pojazd, po prostu będziesz musiał się z nią liczyć.
Rejestracja pojazdu sprowadzanego z zagranicy – pojazdy hybrydowe a akcyza
Wniosek o rejestrację pojazdu sprowadzanego z zagranicy, wyposażonego w silnik hybrydowy, może być tańszy. Kupiec może skorzystać z bonifikaty, która daje 50% zniżki. Za silnik do 2 l zapłacisz wtedy 1,55% wartości rynkowej, a taki powyżej – 9,3%. Dlatego, warto zastanowić się, czy zakup tego typu pojazdu nie będzie dobrym rozwiązaniem. W takiej sytuacji nie tylko rejestrowanie auta z zagranicy, ale również jego użytkowanie są tańsze. Prąd kosztuje mniej niż ropa czy benzyna!
Jak zdobyć dowód rejestracyjny samochodu z zagranicy – przegląd i badanie techniczne auta
Importowany samochód może mieć gotowe badania techniczne. Jednak to nie musi oznaczać, że nie czeka cię sprawdzenie pojazdu! Z uwagi na różnice w przepisach być może konieczne będą dodatkowe testy.
Mogą być one wyłącznie uzupełniające, ale nie tylko. Czasem bardziej opłaca się od razu zrobić kompleksowe badania techniczne pojazdu. Zapytaj w urzędzie, czy będzie to konieczne, aby nie generować wydatków. Rejestrowanie samochodu z obcego kraju wiąże się z dopilnowaniem, by pojazd nie stanowił zagrożenia na polskich drogach.
Ile czasu na przerejestrowanie auta z zagranicy masz po zakupie pojazdu?
Ile czasu na przerejestrowanie auta z zagranicy przewidują przepisy? Musisz wiedzieć, że czas na rejestrację importowanego pojazdu z UE nie jest nieograniczony. Formalności trzeba dopełnić w ciągu 30 dni od zakupu, ponieważ w tym okresie wygasa ważność czasowej rejestracji, potrzebnej do przejazdu autem do kraju.
W praktyce oznacza to, że kupując auto, będziesz musiał przygotować się na więcej obowiązków w danym miesiącu. Rejestrowanie aut z zagranicy może zaś okazać się nieco czasochłonne.
Ile trwa rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy?
Na możliwość poruszania się swoim nowym samochodem będziesz musiał trochę poczekać. Urząd wyda ci wszystkie potrzebne dokumenty w ciągu 10-14 dni. To, ile trwa uzyskanie dowodu rejestracyjnego auta z zagranicy, zależy jednak od konkretnego okresu w roku.
Z tego powodu, jeśli potrzebujesz pojazdu na co dzień, najpierw zarejestruj swój nowy samochód, a dopiero wtedy sprzedaj ten, którego używałeś do tej pory. Może być to bardziej obciążające, jeśli chodzi o finanse. Z drugiej strony, nie każdemu pasują dojazdy do pracy komunikacją miejską przez dwa tygodnie.
Rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy – kiedy odebrać dokumenty?
Nie musisz obawiać się, że przegapisz moment, w którym dokumenty pojawią się w urzędzie w wydziale komunikacji. Dostaniesz powiadomienie e-mail bądź SMS o tym, że rejestrowanie samochodu z obcego kraju zostało zakończone. Gdy będziesz wypełniał dokumenty, pamiętaj, aby podać swój adres zamieszkania, a nie zameldowania. Dzięki temu dotrze do ciebie korespondencja.
Ile wynoszą opłaty za sprowadzony samochód – koszty rejestracji
Na pewno zastanawiasz się, ile wynoszą opłaty za sprowadzony samochód, pomijając samą akcyzę. W tym przypadku koszty będą zależeć między innymi od twoich osobistych potrzeb. Rejestrowanie auta z zagranicy to między innymi opłaty za:
- zwyczajne tablice rejestracyjne – 80 zł;
- indywidualne tablice rejestracyjne, nieobowiązkowe – 1000 zł;
- dowód rejestracyjny – 54 zł;
- kartę pojazdu – 75 zł;
- pozwolenie czasowe – 13,50 zł;
- nalepkę kontrolną – 18,50 zł;
- nalepkę legalizacyjną – 12,50 zł
- opłatę ewidencyjną – 2,50 zł.
Sama rejestracja nie powinna więc przekroczyć 230 zł. Nie jest to duży koszt, jednak może okazać się, że będziesz musiał zapłacić wcześniej np. za przetłumaczenie umowy kupna-sprzedaży na język polski. Sprawdź zawczasu, czy jest taka potrzeba – na tłumaczenie dokumentów również przyjdzie ci czekać kilka dni.
Kupując auto z zagranicy, uważaj na oszustów!
Gdy pojazd zostanie sprowadzony z zagranicy i nie znasz dobrze języka, ryzykujesz, że trafisz na oszusta. Dlatego zawsze kupuj taki pojazd tylko przy współpracy z kimś, kto nie tylko dobrze zna się na autach, ale także wie, jak poprawnie je sprowadzać. Taka osoba sprawdzi, czy masz wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji. Warto też zainwestować w tłumacza przysięgłego. Lepiej zapłacić trochę profesjonaliście niż kupować pojazd w ciemno.
Zwróć szczególną uwagę na przebieg pojazdu
Rejestrowanie auta z zagranicy oznacza również inne problemy. Jednym z nich jest ryzyko tak zwanego przekręcenia licznika. Wówczas wskazuje on mniejszy przebieg, niż jest w rzeczywistości. Auta, które jeżdżą po terenie Polski, mają regularnie sprawdzane liczniki. Informacja o tym, ile samochód przejechał, znajduje się w ogólnodostępnym systemie. Nie musi to jednak dotyczyć pojazdów sprowadzanych spoza kraju.
Zawsze wybieraj te auta, których przebieg jest adekwatny do wieku. Nie nabieraj się na stwierdzenia, że pojazd po prostu stał w garażu bądź właściciel jeździł nim bardzo mało. Po prostu nie kupuj takich pojazdów.
Rejestrowanie samochodu z zagranicy nie jest trudne
Jak widzisz, zarejestrowanie auta z zagranicy nie jest wcale aż tak skomplikowane. Jeszcze przed jego zakupem będziesz musiał sprawdzić, jakie dokumenty są potrzebne. Jeśli już kupiłeś pojazd, musisz upewnić się, że masz wszystkie wymagane papiery.
Osoby pracujące w urzędach będą w stanie odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania, jeśli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości. Nie wahaj się. Jeśli twoje wymarzone auto nie znajduje się obecnie w Polsce, po prostu je kup i sprowadź! Dobry pojazd jest wart odrobiny wysiłku, który będziesz musiał mu poświęcić.