Karawaning staje się w Polsce niezwykle popularny. Rośnie grono miłośników kamperów i przyczep. Przyczepa kempingowa jest dla wielu podróżnych w zasadzie podstawą przy planowaniu wakacji. Zastanawiasz się nad jej zakupem, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? A może chcesz się upewnić w już podjętej decyzji? Przeczytaj najważniejsze informacje o przyczepach kempingowych!
Czym właściwie jest przyczepa campingowa? Czy jest tym samym co kamper?
To w zasadzie dom na kółkach, który ciągnie się za samochodem. Przyczepa kempingowa służy za sypialnię, pokój dzienny. Ma również łazienkę, a często – możliwość skonstruowania tarasu.Sporo oczywiście zależy od rozmiarów, a co za tym idzie, dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy.
Dzięki tej formie spędzania urlopu wiele rodzin jest całkowicie mobilnych. Z jednej strony, zawsze mają gdzie spać, przygotować posiłek i umyć się. Z drugiej natomiast, przyczepa campingowa nie wymaga zabierania ze sobą na wycieczkę czy zakupy całego wyposażenia, jak to ma miejsce w przypadku kampera.
Przyczepa kempingowa – cena, jaką musisz zapłacić za hobby
Jeśli interesuje cię przyczepa kempingowa, cena zapewne będzie miała pierwszorzędne znaczenie. Dlaczego? W innym przypadku zapewne kupiłbyś kampera, który jest sporo droższy i nie wymaga podpinania pod auto z hakiem.
Jak kształtują się koszty zakupu domku na kołach? Nowa przyczepa kempingowa o DMC do 750 kg to koszt zwykle 35-50 tysięcy złotych. Kompaktowe rozmiary i niewielkie gabaryty sprawiają, że świetnie nadaje się na urlop dla małżeństw lub ewentualnie pary z dzieckiem. Używane przyczepy tego rodzaju możesz mieć za mniej niż 10 tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że ich stan bywa mało zachęcający.
Duża przyczepa kempingowa – ile kosztuje?
Jeśli masz możliwość ciągnąć cięższą przyczepę, zwróć uwagę na ceny takich egzemplarzy. Poszukując konkretnego modelu dla siebie, zapewne zauważysz spore rozbieżności w tej kwestii.
Duża przyczepa kempingowa o DMC do 1500 kg może kosztować nawet 100 000 zł! W zamian otrzymujesz niemal zupełnie wyposażone „mieszkanie” nawet dla 7 osób. Taka cena dotyczy oczywiście nowych egzemplarzy. A ile kosztuje przyczepa kempingowa tego rozmiaru z rynku wtórnego? Zwykle możesz liczyć na cenę niższą nawet o 30%. Ostateczna kwota uzależniona jest również od stanu modelu i jego rocznika.
Przyczepa kempingowa – nowa czy używana?
Zwolenników jednego i drugiego rozwiązania jest mnóstwo. Każda ze stron będzie przedstawiała swoje argumenty odnośnie tego, jaka powinna być przyczepa kempingowa. Nowa czy używana – musi spełniać twoje wymagania.
Używana przyczepa kempingowa – wady i zalety
Używana przyczepa kempingowa jest przede wszystkim tańsza od nowej. Kupując używany egzemplarz, nie ryzykujesz takiej utraty wartości, jak w przypadku nowych modeli. Jednak przyczepy z rynku wtórnego mogą być wadliwe – mieć przegniłą podłogę i ocieplenie lub niedziałające urządzenia elektryczne i hydrauliczne.
Przyczepa kempingowa nowa – co musisz o niej wiedzieć?
Z drugiej strony rynek oferuje sporo modeli nowych, które nigdy nie były użytkowane na drodze. Przyczepa kempingowa nowa ma niekwestionowaną zaletę świeżości i braku wyeksploatowania. Nie musisz się martwić o działanie urządzeń wewnątrz, stan zawieszenia czy hamulców.Masz pewność, że taka przyczepa kempingowa nigdy nie była transportowana w nieodpowiedni sposób. Sprzedawca oddaje ci nowy egzemplarz, który ma folię na materacach. Jednak przyjdzie ci oczywiście za nią więcej zapłacić. Jaką więc podjąć decyzję?
Zakup odpowiedniej przyczepy kempingowej. Zastanów się nad różnymi ofertami
Czeka cię zakup przyczepy kempingowej i nie wiesz, czy wybrać model nowy, czy raczej z rynku wtórnego? Rozważ następujące podpowiedzi:
- jeśli dysponujesz niewielkim budżetem, np. do 15 tysięcy złotych, w grę wchodzi tylko przyczepa kempingowa używana;
- jeśli nie chcesz martwić się o stan techniczny, sprawdzi się przyczepa nowa lub sporadycznie używana, z młodego rocznika;
- nigdy nie miałeś przyczepy kempingowej i nie wiesz, czy to coś dla ciebie? Kup tani model na próbę i sprawdź, czy w ogóle ci to pasuje;
- jeśli chcesz posiadać personalizowane wyposażenie wnętrza, poszukaj nowej przyczepy.
Jak widzisz, przyczepa przyczepie nierówna. Przed zakupem lepiej zastanowić się kilka razy, niż wydać niepotrzebnie dużo pieniędzy.
Przyczepa kempingowa – jak wybrać mądrze?
Jaki jest najlepszy sposób na znalezienie odpowiedniej przyczepy dla siebie? Możesz wypytać znajomych, obejrzeć mnóstwo poradników w internecie albo przejrzeć setki ofert. Jednak żadna z tych opcji nie da ci tyle, co wypróbowanie poszczególnych modeli.
Jeśli twoim celem jest przyczepa kempingowa, jak wybrać ją bez wpadki? Zaplanuj urlop w przyczepie, którą wypożyczysz. Raz weź jeden model, następnym razem – inny. Tylko przez sprawdzenie komfortu jazdy i mieszkania w niej wyrobisz sobie odpowiednie zdanie. Sprawdzisz też, czy przyczepa kempingowa w ogóle jest dla ciebie odpowiednim hobby.
Przyczepa kempingowa a zasady jazdy z hakiem holowniczym. Dopuszczalne prędkości i masa
Skoro znasz już kwestie dotyczące wyboru przyczepy kempingowej, musisz poznać jeszcze jedną rzecz – przepisy drogowe. Być może podoba ci się jakaś przyczepa kempingowa, jej wnętrze jest piękne i funkcjonalne, a cena – przystępna. Przed zakupem musisz jeszcze uwzględnić możliwości twojego auta i swoje uprawnienia do prowadzenia takim zestawem. Pamiętaj, że prędkość pojazdu z przyczepą na autostradzie to do 80 km/h. Taka sama obowiązuje również na drogach ekspresowych. Co jeszcze na temat przyczepy mówią przepisy? Czy przyczepka kempingowa zawsze może być ciągnięta przy kat. B? Co w sytuacji, gdy przyczepa kempingowa jest mała, ale auto – jeszcze mniejsze?
Przyczepa kempingowa lekka – co to znaczy?
To nic innego jak model o DMC nieprzekraczającej 750 kg. Może to być np. mini przyczepa kempingowa, która ma niecałe 3m² powierzchni użytkowej. Zwykle jest odpowiednia dla maksymalnie dwóch osób i ma kompaktowe rozmiary.
Jednak nawet mimo niewielkich gabarytów, czasem nie można ciągnąć jej za autem osobowym. Przyczepa kempingowa lekka, mająca DMC 750 kg, może być zbyt ciężka dla auta z segmentu B. Sprawdź w dowodzie rejestracyjnym, w rubryce O.1, jaka jest DMC przyczepy z hamulcem dla twojego auta. Jeśli waga przyczepy kempingowej jest większa od wartości tam wpisanej, nie pociągniesz jej tym pojazdem.
Jaki zestaw pociągniesz z prawem jazdy kat. B?
Aby podróż była zgodna z przepisami, musisz upewnić się nie tylko co do maksymalnej wartości DMC ciągniętej przyczepy. Sprawdź również, czy masz uprawnienia do prowadzenia zestawu. Jakie auto i przyczepę kempingową kierowca może zestawić ze sobą przy prawie jazdy kat. B? Są to:
- zestaw o łącznej masie do 3500 kg – auto o DMC 2,5 tony i przyczepa o DMC do 1 tony;
- zestaw o masie 4250 kg przy zachowaniu przepisu, że ciągniesz przyczepę lekką, o DMC 750 kg.
Ponadto masa własna pojazdu musi być o 33% większa od masy własnej przyczepy.
Przyczepa kempingowa a dodatkowe uprawnienia
Interesującą opcją, która nie wymaga wykonywania dodatkowych kursów, jest wpis 96 do prawa jazdy. Dzięki niemu bez większych kłopotów pociągniesz za samochodem przyczepę o DMC powyżej 750 kg, jeśli najcięższa łączna waga zestawu nie wyniesie ponad 4250 kg. W takim przypadku nawet największa przyczepa kempingowa składana będzie w twoim zasięgu.
O wiele więcej możesz zyskać, gdy zdobędziesz umiejętności i prawo jazdy na przyczepy, czyli w tym przypadku kategoria B+E. Wtedy DMC przyczepy może osiągnąć maksymalnie 3,5 tony, o ile pozwala na to wykorzystywany pojazd.
Czy przyczepa kempingowa to dobry pomysł?
Wiele rodzin, a nawet par decyduje się na przyczepę kempingową. Dlaczego wybór pada właśnie na nią? Jest to rozwiązanie tańsze od kampera. Nie kupujesz dodatkowego samochodu, nie musisz też za każdym razem brać ze sobą „mieszkania”, gdy chcesz udać się na zakupy lub wycieczkę. Przyczepa kempingowa to też spory wybór modeli – od zupełnie małych po przestronne, siedmioosobowe.
Zanim kupisz własną przyczepę kempingową, postaraj się jakąś wynająć i wypróbować. Staraj się podejść do tematu na chłodno i uważaj na okazje z rynku wtórnego. Poczytaj, z czym wiąże się eksploatacja takiej przyczepy i przelicz, czy naprawdę cię na nią stać. A gdy już upatrzysz odpowiedni model – pozostaje zakup i radość z niego na każdym kolejnym urlopie!