Bez względu na to, czy zakupisz używany, czy nowy samochód, konieczne będzie jego zarejestrowanie. Proces ten należy przeprowadzić w Wydziale Komunikacji. Jego zaniechanie grozi poważnymi problemami. Po zakończeniu formalności pozostanie ci tylko wymiana tablic rejestracyjnych na nowe. Choć zadanie to na pierwszy rzut oka wydaje się banalne, to warto stosować się do konkretnych rad, aby uniknąć wszelkiego rodzaju uszkodzeń. Jak przebiega wymiana tablic rejestracyjnych u mechanika i czy jest konieczna? Przekonaj się, jak wymienić tablice rejestracyjne.
Jak wymienić tablice rejestracyjne samodzielnie?
Tego, jak wymienić tablice rejestracyjne, musi być świadomy każdy kierowca. Wymagają tego przepisy, które mówią, że tablice powinny być zamontowane zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu.
Jak wymienić tablice rejestracyjne samodzielnie? Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych ramek, które są dostępne w większości sklepów motoryzacyjnych. Niejeden salon zapewnia je także swoim klientom w formie prezentu po zakupie samochodu. Jak wymienić tablice rejestracyjne, wykorzystując gotowe elementy montujące? To bardzo łatwe – ramki muszą zostać przykręcone w punktach, które przygotował sam producent. Następnie musisz wsunąć w nie tablicę oraz, z pomocą specjalnej listwy z zatrzaskami, zabezpieczyć ją.
Dzięki temu zyskasz pewność, że wymiana tablic rejestracyjnych była nie tylko skuteczna, ale i długotrwała – nie zgubisz ich w trakcie jazdy. Jest jednak kilka kwestii, na które warto uważać.
Wymiana tablic rejestracyjnych – na to uważaj!
Wymiana tablic rejestracyjnych jest łatwa, jeśli pamiętasz o kilku zasadach. Jeszcze przed rozpoczęciem pracy powinieneś przygotować sobie narzędzia, dzięki którym będziesz mógł zdemontować dolną listwę z zatrzasków. Wykorzystaj do tego celu plastikowy śrubokręt.
Podczas wymiany tablic rejestracyjnych pamięta, aby każdy z zatrzasków odblokowywać bardzo delikatnie i z odpowiednią siłą. W przeciwnym razie może dojść do jego wyłamania. Przez to wymiana tablic rejestracyjnych nie będzie efektywna.
Wymiana uszkodzonej tablicy rejestracyjnej a uszkodzone zatrzaski
Jak wymienić tablice rejestracyjne, gdy wyłamał się jeden z zatrzasków? Konieczny jest zakup nowych części, ale na szczęście – nie całej ramki. Kup tylko i wyłącznie jej dolną część, a całość będzie ponownie świetnie działała.
Kiedy musisz nabyć całe ramki, aby wymiana tablic rejestracyjnych była możliwa? Najczęściej z taką sytuacją spotkasz się w przypadku importu samochodu z zagranicy. W niektórych krajach wymiary tablic są inne niż w Polsce, dlatego montaż polskich tablic do tamtejszych ramek nie będzie możliwy.
Przynitowane tablice, czyli jak poradzić sobie z innym mocowaniem?
Jeśli poprzednie tablice były przymocowane, ich wymiana może sprawić ci nieco kłopotu. Wielu kierowców decyduje się na taki sposób montażu, aby uniknąć zniszczenia lub zgubienia tablic. Jak je zdemontować? Konieczne będzie rozwiercenie punktów montażowych. Jeśli będziesz chciał ponownie założyć tablice, możesz postawić na tę samą technikę lub wybrać standardową ramkę.
W jakich przypadkach wymiana tablic rejestracyjnych u mechanika będzie najlepszym rozwiązaniem?
Wymiana tablic rejestracyjnych jest stosunkowo łatwa w wykonaniu i nie wymaga pomocy specjalisty. Mimo tego niektóre osoby decydują się na jej przeprowadzenie w warsztacie samochodowym. W przypadku, gdy mieszkasz w bloku lub najzwyczajniej w świecie nie masz pojęcia o samochodach, to będzie to bardzo dobre rozwiązanie. Koszt wymiany tablicy rejestracyjnej u mechanika jest naprawdę niski, dlatego nie powinieneś zapłacić więcej niż 20-30 zł.
Znasz już odpowiedź na pytanie, jak wymienić tablice rejestracyjne. Nie pozostało ci nic innego jak kupić samochód, zarejestrować go i cieszyć się jazdą. Pamiętaj o tym, że zwlekanie z tym rejestracją i, co za tym idzie, wymianą tablic rejestracyjnych, wiąże się z karami, dlatego warto tego unikać. Bierz też pod uwagę, że czasem konieczna jest wymiana uszkodzonej tablicy rejestracyjnej, na przykład po wypadku. To samo dotyczy sytuacji, gdy zgubisz jedną z nich.