Pada śnieg, jest mróz i na dodatek wieje. Chcesz jak najszybciej się ogrzać, a nagle odkrywasz, że ogrzewanie w samochodzie nie działa. Co robić w takiej sytuacji? Warto przynajmniej spróbować dojść do tego, jaki jest powód awarii. Dzięki temu być może będziesz w stanie poradzić sobie z problemem. Gdy nie grzeje w samochodzie, może się jednak okazać, że konieczna będzie wizyta u mechanika. Czy są sposoby na to, aby poradzić sobie mimo chłodu? Jak ogrzać się, gdy ciepły nawiew nie chce się włączyć?
Jak rozpoznać, że nie działa ogrzewanie w samochodzie?
Jak rozpoznać, że nie działa ogrzewanie w samochodzie? Czerwona lampka powinna zapalić się w twojej głowie, gdy tylko zauważysz, że nawiew nie produkuje ciepłego powietrza. To może oznaczać poważną awarię całego systemu, a więc również szybką (oraz kosztowną!) wizytę u mechanika.
Pamiętaj, że niektóre pojazdy, szczególnie te starsze, potrzebują czasu na to, aby się rozgrzać. Brak ogrzewania w samochodzie w ciągu pierwszych kilku czy nawet kilkunastu minut to coś w pełni normalnego. Dlatego ważne jest, aby poznać swój samochód i po prostu być w stanie dostrzec anomalie takie jak nietypowe dźwięki czy właśnie brak ciepłego nawiewu po pewnym czasie.
Brak ogrzewania w samochodzie – przyczyny problemu
Przyczyny braku ogrzewania w samochodzie mogą być różne. Najpierw jednak musisz zrozumieć, jak działa cały ten system.
Przede wszystkim odpowiada za to układ chłodzenia. Odbiera on ciepło z jednostki napędowej, a następnie ogrzewa wnętrze pojazdu. Jest to więc w pewnym sensie skutek uboczny tego, że pojazd działa.
Jednym z najczęstszych problemów jest zanieczyszczenie tego układu. Wtedy brak ogrzewania w samochodzie nie będzie doskwierał ci od razu, ale po prostu pojazd może być ogrzewany coraz mniej wydajnie, aż w końcu zaczniesz to zauważać. Inne powody to na przykład:
- problem z bezpiecznikiem;
- zamarznięcie płynu w nagrzewnicy;
- powstawanie korozji wewnątrz systemu;
- awaria termostatu.
Większość z tych problemów da się rozwiązać przede wszystkim u mechanika. Niestety, wiążą się z wymianą elementów lub wyczyszczeniem systemu, co może być trudne do wykonania, jeśli nie masz odpowiednich umiejętności oraz sprzętu.
Nie grzeje w samochodzie – zaniedbana klimatyzacja
Niektóre auta nie korzystają z systemu ogrzewania, a klimatyzacji. Ta może zarówno chłodzić, jak i podwyższać temperaturę w kabinie. Zimą ten element pojazdu jest często zaniedbywany. Fakt, że w samochodzie nie grzeje, może być związany właśnie z tym problemem!
Ten system musi działać cały rok, niezależnie od temperatury na zewnątrz. Inaczej olej, który pokrywa go od wewnątrz, może spłynąć, a tym samym urządzenie przestanie działać. Brak ogrzewania w samochodzie może wtedy również wiązać się z wizytą u mechanika, dlatego włączaj klimatyzację co najmniej raz w tygodniu, nawet na kilka minut.
Nie działa ogrzewanie w aucie – jak poradzić sobie z zimnem?
Jeśli nie działa ogrzewanie w aucie, a ty musisz tylko dojechać szybko do pracy lub w inne miejsce w pobliżu, to problem nie jest poważny. Dasz sobie radę, jeśli założysz ciepłą kurtkę. Problem pojawia się, gdy do awarii dochodzi w dłuższej trasie. Wtedy musisz przecież jakoś dotrzeć do domu! Przede wszystkim spróbuj się rozgrzać. Kupiony w trasie kubek gorącego napoju może być bardzo pomocny.
Innym dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup termoforu. Często są dostępne na stacjach, gdzie również obsługa powinna pomóc ci w napełnieniu go ciepłą wodą. Jeśli jednak nic nie działa, a niska temperatura sprawia, że robisz się senny, zatrzymaj auto i zacznij szybko spacerować lub po prostu ogrzej się w restauracji.
Brak ogrzewania w samochodzie – reaguj szybko
Im szybciej zareagujesz na brak ogrzewania w samochodzie, tym lepiej! Przeciąganie naprawiania pojazdu może doprowadzić do dalszych problemów. Ponadto taka jazda jest po prostu niebezpieczna. Kierowca, który znajduje się w niekomfortowych warunkach, nie skupia się wystarczająco na drodze. Ponadto jazda w grubych kurtkach ogranicza ruchy, co również jest potencjalnie niebezpieczne. Gdy pojawia się problem, natychmiast dzwoń do swojego mechanika.