Jako kierowca na pewno wiesz, jak ważne jest usuwanie rdzy z auta. Może ona doprowadzić do wielu problemów. Im bardziej będzie postępowała, tym droższe może być naprawienie problemu, a czasem nawet po prostu uniemożliwi użytkowanie pojazdu. Dlatego też najlepiej zabrać się za usuwanie rdzy z auta, gdy ta tylko się pojawi. Dzięki temu pojazd dłużej pozostanie sprawny, a ty mniej wydasz na jego naprawę. Niewielkie ogniska korozji możesz skutecznie usunąć domowymi metodami.
Usuwanie rdzy z auta – najważniejsze jest zapobieganie!
Na początek warto zacząć od podstaw. Usuwanie rdzy z auta w pewnym sensie zaczyna się, nim ta w ogóle się pojawi. Prewencja jest w tym przypadku niezmiernie istotna. Jeśli tylko masz taką możliwość, garażuj swój samochód. Dzięki temu będzie on mniej narażony na niesprzyjające warunki atmosferyczne, a to znacząco spowolni korozję. Kolejnym ważnym elementem jest w miarę częste i dokładne mycie pojazdu, zwłaszcza w okresie zimowym – sól, którą posypywane są drogi, jest zabójcza dla karoserii!
Usuwanie rdzy z samochodu będzie znacznie droższe niż po prostu dbanie o jego czystość! Niestety, sól rozsypywana na drogach nie sprzyja metalowi i sprawia, że może dochodzić do reakcji. Nie zapominaj także o tym, by regularnie sprawdzać pojazd od wewnątrz, a także o tym, by korzystać ze środków (np. szamponów, wosków), które opóźniają powstawanie rdzy.
Usuwanie rdzy z karoserii – te miejsca sprawdzaj
Usuwanie korozji z karoserii możesz przeprowadzić dopiero wtedy, gdy znajdziesz jej ogniska. Gdzie ich jednak szukać? Przede wszystkim w miejscach, w których został uszkodzony lakier.
Często pojawia się w nadkolach oraz progach, a także w klapach bagażnika, na masce silnika oraz w dolnej części drzwi, które są szczególnie narażone na złe działanie soli. Także twoje buty mogą powodować mikrouszkodzenia.
Gdy już zlokalizujesz miejsca, w których znajduje się rdza, możesz przejść do kolejnego etapu. Usuwanie rdzy z samochodu czas zacząć!
Usuwanie rdzy z samochodu samodzielnie w domu
Jeśli ognisko jest niewielkie, możesz samodzielnie usunąć rdzę z samochodu. Przyda ci się do tego specjalny środek, który kupisz w sieci lub na stacjach benzynowych. Jego koszt to ok. 15–50 zł, co jest niewielkim kosztem w porównaniu do potencjalnej wizyty u blacharza.
Kolejną niezbędną rzeczą jest szczotka druciana, a jeszcze lepiej – specjalna końcówka nakładana na wiertarkę lub wkrętarkę. Gdy już się przygotujesz, możesz przejść do działania!
Przygotuj stanowisko pracy, a następnie dokładnie umyj cały pojazd.
Następnie zabezpiecz wszystko, co wystaje, np. linki i kable.
Dopiero wtedy rozpocznij oczyszczanie metalu z rdzy. Zrób to dokładnie – inaczej szybko pojawi się ponownie.
Ile kosztuje usuwanie rdzy z samochodu?
Ceny usług zależą od miejsca, w którym mieszkasz. W mieście zazwyczaj jest to znacznie droższe niż poza nim. Równie istotne jest to, jaką powierzchnię pokrywa rdza.
Ile kosztuje usuwanie rdzy z samochodu? To koszt rzędu nawet kilkuset złotych. Dlatego zawsze warto rozważyć, czy pojazd nie jest zbyt mocno zepsuty, aby w ogóle zajmować się tematem. Niektóre części po prostu lepiej wymienić, a eksploatacja bardzo starego pojazdu może nie być już dobrym pomysłem. Wtedy jedyną rozsądną opcją może okazać się jego wymiana.
Usuwanie rdzy z samochodu – nie czekaj na zimę
Usuwanie rdzy z samochodu może zająć trochę czasu. Dlatego wielu kierowców po prostu to odkłada. Lepiej tego nie robić! Rdza może szybko się rozprzestrzeniać. Z tego powodu nie czekaj na zimę i najlepiej wyeliminuj problem np. przy okazji przeglądu pojazdu u mechanika. Takie działanie zaprocentuje niższymi kosztami przyszłych napraw.