Ta myśl jest bez wątpienia kusząca. Opony zimowe a całoroczne to poważny dylemat wielu kierowców, ponieważ ich wymiana nie jest ani tania, ani szybka. Jeśli można robić to rzadziej, to czemu nie skorzystać z takiej możliwości? Mimo wszystko istnieją dość poważne powody, dla których doświadczeni kierowcy decydują się na wersje sezonowe. Musisz je poznać, nim podejmiesz decyzje, czy wybierasz opony zimowe, czy całoroczne. Dzięki temu będziesz mógł jeździć bezpiecznie i nie martwić się o to, że wpadniesz w poślizg przez niewłaściwe ogumienie w swoim samochodzie!
Opony całoroczne czy zimowe? Wszechstronność nie oznacza jakości
Zastanawiając się nad tym, czy wybrać opony całoroczne, czy zimowe, musisz pamiętać, że wszechstronność i łatwość w użytkowaniu nie oznacza wysokiej jakości. Dotyczy to właściwie wszystkiego. Takie rozwiązania mogą się sprawdzić w niektórych przypadkach, ale w praktyce mogą obniżyć twój poziom bezpieczeństwa. A przecież w przypadku aut niezmiernie ważne jest to, by na drodze czuć się pewnie!
Takie rozwiązanie na pewno nie sprawdzi się w przypadku osób, które regularnie wyjeżdżają w trasę i które potrzebują rozwiązań idealnie dopasowanych do sytuacji. Jeśli zdarza ci się poruszać po górach albo nieodśnieżonych i oblodzonych drogach, rozwiązania uniwersalne zdecydowanie nie są dla ciebie!
Opony całoroczne a zimowe – cechy tych pierwszych
Zmiana opon w mroźnym okresie roku może być męcząca. Nic dziwnego, że producenci zaproponowali rozwiązanie, które dobrze sprawdza się w pozornie wielu warunkach. Jednak opony całoroczne a zimowe różnią się między sobą konkretnymi cechami. Dlatego też ich zastosowanie jest od siebie zupełnie różne.
Przede wszystkim opony całoroczne łączą w sobie cechy tych zimowych z letnimi. Oznacza to, że najlepiej radzą sobie w uśrednionych warunkach, czyli gdy jest chłodno, ale nie mroźno.
Poradzą sobie z niewielką ilością śniegu, ale jadąc po oblodzonej drodze, łatwiej wpadniesz w poślizg. Dobrze radzą sobie w temperaturach wynoszących ok. 2–7°C i wtedy najlepiej je stosować. Dlatego dobrze się zastanów, czy lepiej wybrać opony zimowe, czy całoroczne.
Jazda po mieście – opony zimowe czy wielosezonowe?
Zastanawiając się nad tym, czy wybrać opony zimowe, czy wielosezonowe, pomyśl o tym, jak będziesz ich używał. Jeśli jesteś kierowcą typowo miejskim, który dojeżdża autem tylko do pracy lub po prostu nie korzysta z niego na co dzień, wyspecjalizowane opony niekoniecznie będą ci potrzebne. W końcu ulice miast zwykle są odśnieżone i posypane solą, a rozwijana na takich jezdniach prędkość nie jest zbyt duża.
To sprawia, że prawdopodobnie nie poczujesz większej różnicy. Wtedy wybór – opony zimowe czy całoroczne – jest dość prosty. Te drugie pozwolą ci na zaoszczędzeniu czasu i nerwów, a być może także pieniędzy!
Opony zimowe czy całoroczne – temperatura jest ważna!
Rozwiązanie tego dylematu jest zależne także od miejsca, w którym mieszkasz. Jeśli mieszkasz we wschodnich rejonach Polski lub w górach, wtedy koniecznie musisz wybrać opony zimowe. Jednak w miejscach, w których temperatura jest wyższa, lepiej sprawdzą się całoroczne.
To dobre rozwiązanie, jeśli mieszkasz na Pomorzu, we Francji czy w zachodniej części Niemiec, gdzie zimy zwykle są łagodniejsze. W większości rejonów Polski pogoda jest jednak zbyt nieprzewidywalna, aby jednoznacznie powiedzieć, czy taki wybór się sprawdzi. To zależy od sezonu. Niektóre zimy są bardzo łagodne, inne – śnieżne i mroźne.
Które opony zużywają się szybciej?
Kolejną kwestią, jeśli chodzi o to, czy wybrać opony zimowe, czy całoroczne, to kwestia ich zużywania się. Te pierwsze są lepiej dostosowane do warunków, jakie panują zimą. Z tego powodu po prostu lepiej działają i wolniej się zużywają. Mieszanka gumy, z których zostały wykonane, dobrze reaguje na niskie temperatury.
Całoroczne mogą okazać się zbyt miękkie lub zbyt twarde – zależnie od pory roku. Dlatego mogą zużywać się szybciej, chyba że – jak wspomnieliśmy wcześniej – mieszkasz w miejscu, w którym zimy są łagodniejsze. Inaczej może okazać się, że w ostatecznym rozrachunku zimowe opony będą po prostu tańszym rozwiązaniem.
Opony zimowe czy całoroczne – cena
Cena opon jest zależna od producenta i konkretnego modelu. Z tego powodu przede wszystkim sprawdzaj, która marka cię interesuje. Zazwyczaj całoroczne są nieco tańsze. Ponadto w ich przypadku zaoszczędzisz na wizycie u wulkanizatora. Dlatego w niektórych przypadkach, szczególnie przy ograniczonym budżecie, będą lepszą opcją. Dzięki temu będziesz mógł pozwolić sobie na produkt lepszej jakości. To także ma olbrzymie znaczenie, jeśli chodzi o komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.
Opony zimowe czy całoroczne? To nie jest prosty wybór. Po prostu musisz samodzielnie zdecydować, które lepiej sprawdzają się w twoim konkretnym przypadku. Ponadto staraj się zawsze kupować nowe modele, które zimą zapewnią ci najlepszą stabilność na drodze i sprawią, że poczujesz się pewniej. Pamiętaj jednak, że mają one olbrzymi wpływ na jakość i bezpieczeństwo jazdy zimą. Dokładnie rozważ wybór!