Temperatura ma duży wpływ na nasze samopoczucie, ale nie tylko. Od tego zależy też sposób działania wielu mechanizmów w pojeździe. Właśnie dlatego temperatura w samochodzie zimą to coś, na co warto zwrócić uwagę. Nie zapominaj, że większość substancji zwiększa lub zmniejsza swoją objętość pod wpływem temperatury. To sprawia, że auto może zacząć działać specyficznie przy ekstremalnych mrozach. Jaka jest optymalna temperatura w samochodzie zimą w garażu, a także w trakcie jazdy?
Temperatura w samochodzie zimą – troszcz się o zdrowie
Zimą łatwo przesadzić. Gdy wchodzisz do pojazdu z zimnego dworu, chcesz po prostu jak najszybciej się ogrzać, więc włączasz maksymalne ogrzewanie. To może być błąd! Temperatura w samochodzie zimą nie powinna doprowadzić do twojego przegrzania! To może sprawić, że będziesz częściej chorował. Dlatego też musisz zwrócić na to szczególną uwagę. To naprawdę istotne, jeśli jeżdżą z tobą dzieci.
Ponadto wysoka temperatura może sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów, co także może odbić się na twoim zdrowiu. Nie zapominaj, że w aucie zazwyczaj nie ściągasz kurtki czy ciepłego swetra, szczególnie jeśli pokonujesz krótki dystans. Połączenie rozgrzanego i spoconego ciała oraz mrozu nigdy nie kończy się dobrze.
Jaka jest optymalna temperatura w samochodzie zimą?
Optymalna temperatura w samochodzie zimą powinna wynosić ok. 20–22°C. Wyższa nie jest wskazana niezależnie od tego, czy chodzi o okres letni, czy zimowy. Weź też pod uwagę, że jeśli masz zamiar jechać zimą, to nic nie powinno krępować twoich ruchów.
Jeśli masz na sobie grubą kurtkę, najlepiej zrobisz, jeśli po prostu ją ściągniesz przed ruszeniem. To samo dotyczy rękawiczek czy szalików, które mogą utrudnić ci opanowanie kierownicy czy drążka skrzyni biegów.
Nie zapominaj, że twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, a krótka chwila poświęcona na ściągnięcie niewygodnego ubioru może dosłownie uratować ci życie.
Temperatura w aucie a szybkość reakcji kierowcy
Temperatura w samochodzie zimą jest ważna również przez wzgląd na szybkość reakcji kierowcy. Im jest ona wyższa, tym bardziej senny możesz się stać, co z oczywistych przyczyn jest po prostu niebezpieczne.
To jednak nie jest wszystko! Badania wykazują, że gdy temperatura wewnątrz pojazdu wzrasta do 27°C, prędkość reakcji kierowcy spada średnio o 22%. To naprawdę dużo! Tego typu różnica może mieć kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze. Nawet jeśli twoim współpasażerom jest zimno, nie powinieneś podwyższać temperatury, jeśli wynosi ona około 21°C. Dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo wszystkich.
Jak zadbać o komfort dzieci?
Troska rodziców o ich pociechy jest zrozumiała. Niemniej weź pod uwagę, że czasem działania dorosłych wcale im nie sprzyjają! Optymalna temperatura dla dzieci nie jest wcale wyższa niż w przypadku ich rodziców. Wręcz przeciwnie! Im młodsze dziecko, tym ważniejsze staje się to, aby go nie przegrzewać. Dlatego pojazd, którym będzie poruszało się niemowlę, powinien mieć temperaturę 19–22°C. Jeśli zbytnio nagrzejesz auto, koniecznie otwórz drzwi i zaczekaj, aż trochę się wychłodzi, nim do środka wejdzie dziecko.
Temperatura w samochodzie zimą – zadbaj o garaż
Temperatura w samochodzie zimą, gdy ten stoi w garażu, także nie powinna być zbyt wysoka. Dlaczego? Znaczna różnica temperatur pomiędzy dworem a garażem może źle działać na mechanizmy i przyśpieszać procesy korozji.
Utrzymuj wewnątrz dodatnią temperaturę, aby twój pojazd nie zamarzał. To przyśpieszy poranne przygotowanie do wyjazdu. Jeśli jesteś w trakcie przygotowywania garażu, zadbaj o to, aby temperatura w nim wynosiła 5–16°C, nie więcej! Dzięki temu auto zachowa sprawność przez dłuższy czas, a jednocześnie ty nie będziesz musiał martwić się rano o odśnieżanie go czy rozgrzewanie przymarzniętego silnika. Garaż to luksus, z którego warto korzystać!
Zadbanie o odpowiednią temperaturę ma więc wpływ na wiele aspektów związanych z prowadzeniem pojazdu. Koniecznie zadbaj o to, szczególnie w okresie zimowym!