Silnik jest sercem każdego samochodu. Jego awaria może narazić cię na ogromne koszty. Dlatego właśnie powinieneś o niego w odpowiedni sposób zadbać. Z artykułu dowiesz się, czy wybrać olej mineralny, czy syntetyczny i co może się stać, kiedy wlejesz do silnika nieodpowiedni rodzaj.
Do czego służy olej silnikowy?
Większość kierowców wie, że w silniku musi znajdować się olej. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jaką pełni on funkcję. Jego głównym zadaniem jest ochrona części silnika przed zatarciem. Do takiego stanu dochodzi, kiedy metalowe części silnika mają ze sobą bezpośredni kontakt i pojawia się tarcie. Żeby tego uniknąć, we wnętrzu silnika rozprowadzana jest cienka warstwa filmu olejowego. Nie bez znaczenia jest to, jaki wybierzesz olej – mineralny czy syntetyczny.
Olej mineralny czy syntetyczny – który wybrać?
W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje olejów silnikowych:
- mineralne;
- syntetyczne;
- mieszane.
To, czy powinieneś wybrać olej mineralny, czy syntetyczny zależy od modelu pojazdu i jego marki. Zazwyczaj takich informacji dostarcza producent. A jak odróżnić olej syntetyczny od mineralnego i mieszanego? Musisz to wiedzieć, żeby nie doprowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej.
Co to jest olej mineralny i do jakich pojazdów go stosować?
Kiedy lać olej mineralny? Jeszcze do niedawna istniała opinia, że powinno się stosować:
- olej mineralny przez pierwsze 100 000 kilometrów przebiegu;
- olej mieszany do 200 000 kilometrów przebiegu;
- olej syntetyczny przez resztę okresu eksploatacji auta.
Nie jest to jednak prawda. Olej mineralny powstaje przez destylację ropy naftowej i obecnie uważany się go za przeżytek. Pod względem cech ustępuje syntetykom – gorzej smaruje silnik i w bardzo wysokich temperaturach traci właściwości smarne.
Te wady znikają, gdy olej wlany jest do starszego modelu samochodu. W takich przypadkach ma on następujące zalety:
- nie wypłukuje wszystkich zanieczyszczeń z silnika, co zapobiega rozszczelnieniu jednostki napędowej;
- pozwala uniknąć zapchania układu smarowania.
Dodatkowo ma on niższą cenę niż olej syntetyczny, co często jest ważne dla użytkownika pojazdu.
Czym jest olej syntetyczny i gdzie go stosować?
Olej syntetyczny w zakresie ochrony silnika ma dużą przewagę nad olejem mineralnym. Najbardziej odpowiada on nowoczesnym jednostkom napędowym. Nie powinno się stosować go w starszych silnikach. Oto zalety oleju syntetycznego:
- zapewnia lepszą ochronę w niskich temperaturach, co ułatwia rozruch zimą;
- lepiej toleruje wysokie temperatury, co prowadzi do mniejszego zużycia silnika;
- jest bardziej wydajny;
- lepiej chroni przed dużymi obciążeniami;
- sprawia, że silnik jest dużo czystszy.
Czym są oleje mieszane?
Oleje mieszane nazywane są też półsyntetycznymi. Stanowią one pewien pomost pomiędzy olejem mineralnym a syntetycznym. Ich cena jest trochę niższa niż syntetyków. Doskonale sprawdzą się, jeżeli twój silnik był intensywnie eksploatowany. Gdy nie znasz przeszłości swojego auta, a ma ono duży przebieg, to półsyntetyk może być dla ciebie dobrym rozwiązaniem. Jeżeli wiesz, że silnik jest w dobrej kondycji, to nie musisz decydować się na olej półsyntetyczny.
Pamiętaj, że jest to osobny produkt o konkretnych cechach. Nie wybieraj go, jeśli nie umiesz rozstrzygnąć, czy postawić na olej mineralny, czy syntetyczny. Nie zastąpi w pełni ani jednego, ani drugiego.
Czy można zmienić olej mineralny na półsyntetyk?
Podczas wyboru oleju silnikowego trzymaj się zaleceń producenta samochodu. Informacja o tym, czy lać olej mineralny, czy syntetyczny znajduje się w instrukcji obsługi pojazdu. Nie wiesz, czy można zmienić olej mineralny na półsyntetyk? Jest to możliwe, ale po odpowiednim przygotowaniu.
Przed wymianą należy użyć specjalnego środka – tak zwanej płukanki. Rozpuszcza ona w bezpieczny sposób odkładające się we wnętrzu silnika zanieczyszczenia. Środek musisz wlać do oleju, który osiągnął już temperaturę pracy, i pozostawić silnik na jałowych obrotach. Później wystarczy usunąć stary olej i wymienić filtry. Po tych zabiegach możesz bezpiecznie zalać silnik olejem syntetycznym.
Niezależnie od tego, czy wybierzesz olej mineralny, czy syntetyczny, pamiętaj o jego regularnej wymianie. Zdrowie silnika jest w dużym stopniu zależne od jakości oleju. Tylko dzięki dobrze dobranemu produktowi będziesz mógł cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą.