Układ wtryskiwaczy jest wyjątkowo istotnym elementem silnika wysokoprężnego. Dostarcza on paliwa do cylindrów, dzięki czemu samochód może się poruszać. Bardzo ważna jest kondycja wtryskiwaczy. Z tego powodu może być konieczne regularne i profilaktyczne czyszczenie zabrudzeń, które zminimalizuje ryzyko wystąpienia usterki.
Wtryskiwacze silników diesla – jak działa układ wtryskowy?
Zadaniem wtryskiwaczy jest dostarczanie oleju napędowego do komory spalania. W jego skład wchodzą wtryskiwacze, pompa wtryskowa, przewody wysokociśnieniowe i filtry. Układ dawkuje ilość paliwa dostarczanego do silnika, ograniczając zużycie paliwa i emisję spalin. Dzieje się tak, ponieważ odmierza on właściwą dawkę paliwa i podaje ją w odpowiednim momencie do cylindrów silnika. Wyróżniamy dwa rodzaje wtrysków – pośrednie i bezpośrednie. Obecnie najpopularniejszy jest drugi z wymienionych, ponieważ pozwala na dostęp do lepszego paliwa. Natomiast wtryski pośrednie poprawiają jakość pracy silnika, zwiększają wyciszenie, zmniejszają nagary oraz chronią łożysko wału korbowego.
Regeneracja wtrysków – kiedy należy udać się do mechanika?
Zanieczyszczenie wtryskiwaczy jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym. Uszkodzenie tego elementu w dieslu objawia się nierówną pracą silnika, trudnym rozruchem, a nawet brakiem możliwości uruchomienia silnika. Do tego usterka może objawiać się zwiększeniem zużycia paliwa. Awaria wtryskiwaczy często jest też bardzo kosztowna. Z tego powodu w samochodach wyposażonych w system common rail częściej przeprowadza się proces czyszczenia układu paliwowego. Najłatwiej kupić nowe wtryskiwacze, ale bardziej ekonomiczna może okazać się wymiana lub bezpieczne dla jednostki napędowej czyszczenie.
Czyszczenie wtryskiwaczy common rail – specyfika
Obecne jednostki wysokoprężne charakteryzują się niskim zużyciem oleju napędowego dochodzącym do maksymalnie kilku litrów paliwa na przejechane sto kilometrów. Do tego wyróżniają się potężnym momentem obrotowym, dzięki czemu jazda jest dynamiczna. Wszystko dzięki układowi common rail. Jest on odpowiedzialny za dawkowanie oleju napędowego bezpośrednio do komory spalania.
Układ wtryskowy i poszczególne fazy działania
Silniki wyposażone w system common rail posiadają wtryski niezależne od obrotów wału korbowego i rozmieszczenia cylindrów. Paliwo jest transportowane do akumulatora zasilającego na listwie lub szynach (common rail). Utrzymywane jest tam wysokie ciśnienie (nawet do 1600 barów). Sam wtrysk odbywa się w 3 fazach:
- przedwtrysk – podaje się dawkę pilotującą, dzięki której praca samochodu jest miękka i łagodna, po czym inicjowana jest dawka właściwa;
- dawka dopalająca – dzięki niej jednostka napędowa jest ekonomiczna, ponieważ szybko nagrzewa katalizator, dzięki czemu praca filtra cząstek stałych jest bardziej efektywna;
- końcowa faza – olej napędowy ze zbiornika paliwa został dostarczony do cylindrów i w efekcie można cieszyć się wysoką jakością jazdy.
Środek do czyszczenia wtryskiwaczy common rail – sposoby czyszczenia układu wtryskowego
Inwestycja w nowe wtryski common rail może wykraczać poza budżet, ponieważ to rozwiązanie wiąże się z dość wysokimi kosztami. Z tego powodu warto zadbać o wtryski z wyprzedzeniem. Najczęściej spotykane problemy to nieszczelność zaworów sterujących i błędy dawkowania oraz rozpylania. W przypadku drugiej usterki konieczne jest chemiczne czyszczenie. W tym celu warto użyć sprawdzonego środka czyszczącego. Jeśli chcesz wyczyścić wtryski, powinieneś zainwestować w płyn do czyszczenia Liqui Moly Pro-Line lub K2 Diesel Dictum. To sprawdzone środki chemiczne, które mogą poradzić sobie z osadami w układzie.
Czyszczenie wtryskiwaczy za pomocą płynu do czyszczenia Liqui Moly lub K2 Diesel Dictum
Jeśli działanie silnika na biegu jałowym zachowuje się niestabilnie lub dymi na czarno, warto przeprowadzić terapię chemiczną. Regularne czyszczenie układu wtryskiwaczy jest niezbędne, ponieważ dzięki temu silnik pracuje ciszej, bardziej miękko, pali mniej i jest zdecydowanie bardziej dynamiczny. Czyszczenie chemiczne jest bardzo proste, ponieważ wystarczy podłączyć preparat do układu paliwowego lub bezpośrednio do baku. Aplikowanie Liqui Moly lub K2 Diesel Dictum jest skutecznym sposobem na czyszczenie wtryskiwaczy bez konieczności ich demontażu.
Odpowiednie dawkowanie paliwa jest wyjątkowo istotną kwestią w kontekście prawidłowej pracy samochodu. Z tego powodu warto profilaktycznie dbać o wtryskiwacze. Jednym z najlepszych sposobów jest czyszczenie wtrysków za pomocą środków chemicznych, na przykład Liqui Moly Pro-Line.