Sposobów na poradzenie sobie z przymarzniętymi uszczelkami drzwi jest wiele. Od środków na bazie silikonu przez gadżety, po domowe sposoby. Które z nich wybrać i dlaczego warto działać profilaktycznie? Wszystkiego o zamarzniętym zamku w samochodzie dowiesz się z poniższego artykułu!
Dlaczego drzwi samochodu zamarzają?
Pogoda w okresie zimowym jest dla kierowców sporym utrapieniem. Wilgoć, śnieg, mróz i zalegający lód sprawiają, że poruszanie się samochodem zimą jest problematyczne. Ujemne temperatury mogą doprowadzić do zamarznięcia wrażliwych mechanizmów w aucie, na przykład zamka, klamki lub drzwi. Najczęstszym powodem przymarznięcia tych ostatnich jest śnieg lub nagromadzona zamarznięta woda w gumowych uszczelkach. Zadaniem gumy jest izolacja ciepła, hałasu i zapobieganie dostawania się płynów do wnętrza. Niedrożności w kanałach mogą doprowadzić do zalegania wody, co w efekcie sprzyja zamarzaniu uszczelek.
Co zrobić z przymarzniętymi drzwiami w samochodzie?
Przede wszystkim należy pamiętać, że zamarzniętych drzwi w aucie nie powinno się otwierać siłą. Można w ten sposób zniszczyć klamkę lub uszczelki. Oczyszczanie samochodu ze śniegu i lodu warto więc zacząć od próby otwarcia drzwi po stronie kierowcy. Istnieje na to kilka sposobów. Można skorzystać zarówno z chemicznych rozwiązań w sprayu i specjalnych preparatów do odmrażania, jak i z domowych sposobów, takich jak suszarka lub polanie drzwi ciepłą wodą.
Zamarznięte drzwi w samochodzie – jak rozmrozić?
Centralny zamek drzwi można odmrozić za pomocą ciepłej wody. Nie wolno jednak polewać zamka samochodowego gorącą wodą, ponieważ może doprowadzić to do zablokowania go. Warto skorzystać z termosu lub butelki. Popularne stają się ostatnio podgrzewane kluczyki, które mają za zadanie zamienić śnieg i lód w wodę. Innym sposobem jest podgrzanie kluczyka zapalniczką, jednak jest to rozwiązanie ryzykowne. Można również użyć suszarki do włosów.
Odmrażacz do zamków – czym skutecznie smarować uszczelki?
Zdecydowanie najpopularniejszą metodą odmrażania zamka w aucie jest skorzystanie ze specjalnego preparatu chemicznego. Jednocześnie zapobiega uszkodzeniu uszczelek. Warto jednak aplikować go dokładnie w szczelinę, by jego nadmiar nie uszkodził elementów karoserii i lakieru. W tym celu można użyć środka chemicznego w sprayu K2. Z tym środkiem bez problemu dostaniesz się do samochodu i poradzisz sobie z zamarzniętymi drzwiami.
Jak zapobiec zamarzaniu zamków w drzwiach samochodowych?
Aby zapobiec nieprzyjemnym incydentom, warto nasmarować uszczelki wazeliną odporną na działanie niskich temperatur. Jeśli wybierasz się na myjnie w czasie zimy, powinieneś zabezpieczyć uszczelki taśmą lub odstawić samochód do ciepłego miejsca, by zapobiec przymarzaniu drzwi.
Jeśli w czasie zimy w twoim samochodzie drzwi przymarzły, nie musisz się martwić. Istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Warto skorzystać z powyższych porad, by uniknąć uszkodzenia mechanizmu zamka centralnego. Najlepsze smary i środki chemiczne znajdziesz w dobrych sklepach motoryzacyjnych.