Szukając dokładnych informacji o holowaniu na autostradzie, warto zajrzeć do Prawa o ruchu drogowym albo przeczytać nasz tekst, gdzie zawieramy najważniejsze informacje. Znajomość przepisów pozwoli uniknąć mandatu. Warto także mieć wiedzę, jak przygotować się do sytuacji, kiedy potrzebne będzie ściąganie auta z trasy. Sprawdź nasz artykuł. Dowiedz się, co robić w razie awarii samochodu i w jaki sposób holować auto!
Jak holować pojazd zgodnie z prawem?
W razie awarii pojazdu przepychanie go bocznym, awaryjnym pasem jest zabronione. A czy można ściągnąć samochód z trasy z pomocą innego auta przy użyciu linki holowniczej? Co na ten temat mówi prawo?
Dokładne informacje na temat holowania na autostradzie znajdują się w art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
- Holowanie jest zabronione dla wszystkich pojazdów oprócz tych, które zajmują się zawodowo ściąganiem aut z trasy.
- Co więcej, niesprawny samochód powinien być przetransportowany z trasy do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.
Można zatem jasno stwierdzić, że standardowe holowanie – za pomocą linki i z udziałem dwóch kierowców, którzy nie są zajmują takimi czynnościami zawodowo – nie jest legalne. Najczęściej trzeba wezwać lawetę.
Jak działać w razie awarii auta na autostradzie i zachować bezpieczeństwo?
Limit prędkości na autostradzie wynosi 140 km/h. Co robić, aby w razie awarii uniknąć poważniejszego wypadku i nie przeszkadzać pozostałym uczestnikom ruchu w poruszaniu się?
- Najlepiej, żeby auto znalazło się na pasie awaryjnym. Zgodnie z przepisami stojący na pasie awaryjnym powinien włączyć światła awaryjne.
- Kierujący powinien następnie wezwać lawetę lub obsługę autostrady. Można to zrobić, wybierając numer alarmowy 112.
- Kierowca i pasażerowie powinni również pamiętać o założeniu kamizelki odblaskowej.
- Trzeba też postawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 m od auta i oznaczyć obszar wokół auta, właśnie takimi znakami, aby inni uczestnicy ruchu mogli w porę zauważyć awarię i ostrożnie przejechać.
Postępowanie niezgodne z prawem – jaka kara czeka na kierowcę?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, holowanie na autostradzie może przeprowadzić wyłącznie profesjonalna pomoc lub obsługa danego odcinka. Jeżeli ktoś postąpi wbrew zapisom art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, będzie musiał się liczyć z mandatem w wysokości 250 złotych. Warto zauważyć, że kara może zostać nałożona także w przypadku:
- braku trójkąta ostrzegawczego;
- zgaszonych świateł awaryjnych;
- braku kamizelek odblaskowych.
Ile może kosztować wezwanie profesjonalnej pomocy?
Na to, ile trzeba będzie zapłacić za pomoc fachowców, którzy wiedzą, jak holować samochód, wpływa kilka czynników. To przede wszystkim liczba przejechanych kilometrów, a także ewentualna konieczność uiszczenia opłaty za przejazd wybranym odcinkiem trasy – jeżeli jest płatny. Cena za kilometr to najczęściej 1 lub 2 złote, a opłata za całą usługę zamyka się w przedziale od 100 do 200 złotych.
Aby uniknąć wysokich kosztów z jakimi jest związana awaria na autostradzie, warto wybrać ubezpieczenie OC assistance, które zawiera usługę ściągania auta z trasy. Holowanie na autostradzie będzie kosztowało mniej i można będzie otrzymać także pojazd zastępczy. Niezależnie od tego, czy wybierzesz taki pakiet, pamiętaj o przestrzeganiu przepisów z myślą o bezpieczeństwie swoim i innych uczestników ruchu!