Systematyczne serwisowanie pojazdu sprawia, że maleje prawdopodobieństwo awarii samochodu. Jednak nawet przy pełnej ostrożności może pojawić się poważna, niespodziewana usterka mechaniczna, która spowoduje, że trzeba będzie skorzystać z usługi holowania. Ile kosztuje holowanie auta? Odpowiadamy!
Kiedy właściciel pojazdu nie musi wieźć samochodu na lawecie?
Holowanie samochodu przy korzystaniu z usług pomocy drogowej nie zawsze jest konieczne. W pobliżu są często znajomi, którzy mogą bezinteresownie pomóc. Aby przetransportować pojazd wystarczy lina. Kiedy laweta nie jest potrzebna?
Jeśli chcesz holować samochód na lince, musisz spełnić kilka warunków. Takie działanie jest możliwe, gdy auto ma:
- wciąż sprawny układ kierowniczy i hamulcowy;
- działające oświetlenie.
Trzeba także sprawdzić, czy otwierają się drzwi. Pamiętaj, że niesprawne auto może odholować wyłącznie kierowca, którego pojazd ma ważne ubezpieczenie OC.
Sytuacje, w których musi być wezwana pomoc drogowa. Kiedy potrzebna będzie laweta?
Zanim dowiesz się, ile kosztuje holowanie auta, musisz mieć wiedzę, kiedy trzeba wezwać pomoc drogową.
Laweta powinna być wykorzystana wtedy, gdy samochód:
- jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów;
- ma elektryczny lub hybrydowy silnik i zawieszenie hydropneumatyczne.
Nie można transportować aut na lince, jeśli wystąpiła awaria silnika lub nieszczelność poduszki pneumatycznej zawieszenia. Z usług pomocy drogowej, gdzie niezbędna jest laweta, trzeba skorzystać po poważnej kolizji lub awarii na autostradzie.
Ile kosztuje holowanie auta? Najważniejsze informacje
Wielu kierowców zastanawia się, ile kosztuje holowanie auta. Czy taka usługa ma stałą cenę? Ile właściwie wynosi koszt holowania samochodu?
W kwestii ceny będą liczyć się takie czynniki, jak:
- miejsce zdarzenia, na przykład droga miejska, wiejska, czy autostrada;
- odległość, którą musi pokonać usługodawca, żeby dotrzeć do klienta;
- rodzaj usterki/awarii. Jeżeli jest to wypadek, wskutek którego auto znalazło się w trudno dostępnym miejscu i np. potrzebne jest wyciąganie, wówczas trzeba płacić więcej;
- czas, ponieważ w nocy, niedziele i święta cena jest wyższa.
Aby pojazd mógł zostać przyjęty przez najbliższy warsztat, trzeba zapłacić dość sporo. Ceny za transport uszkodzonego pojazdu oscylują wokół kwoty 200 złotych, a nierzadko są wyższe.
Czy cena za holowanie może być niższa?
Jest sposób na to, aby zredukować potencjalną wysoką cenę za transport lawetą – można wybrać ubezpieczenie assistance w wersji podstawowej lub rozszerzonej. Kluczowym kryterium jest limit kilometrów, czyli ustalona z ubezpieczycielem odległość, na której są świadczone usługi. Znaczenie mają także okoliczności zdarzenia.
Jak widzisz, na to, ile kosztuje holowanie auta, wpływa dość dużo czynników. Czasami wezwanie pomocy drogowej nie jest konieczne, Są jednak sytuacje, gdy nie da się tego uniknąć. Warto zatem być przezornym już wcześniej, by koszty były jak najniższe.