W Polsce powstaje coraz więcej dróg ekspresowych. To dobra wiadomość, ponieważ pozwalają one na szybrze przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Warto jednak wiedzieć, że pod wieloma względami różnią się one od autostrad. Kiedy twoim oczom ukazuje się droga ekspresowa? Znak ją zwiastujący jest bardzo charakterystyczny.
Droga eksprosowa – znak drogowy. Najważniejsze informacje
Jeśli chodzi o znak, drogę ekspresową zapowiada ten oznaczony symbolem D-7. To znak informacyjny – na prostokątnym niebieskim tle znajduje się samochód osobowy. Oznaczenie takie umieszczane jest przy wjazdach na drogi ekspresowe. W momencie jego przekroczenia w życie wchodzą określone przepisy ruchu drogowego, które znacząco różnią się od tych stosowanych na drogach lokalnych, a nawet autostradach. Warto wiedzieć nie tylko, jak wygląda wspomniany znak, ale również jak zachować się po wjeździe na drogę ekspresową.
Przepisy obowiązujące na drogach ekspresowych
Najważniejsza informacja dla wszystkich kierowców to oczywiście ograniczenie prędkości. W tym wypadku – poruszając się samochodem osobowym – podróżować możesz z prędkością 120 km/h. Jednak pod warunkiem, że poruszasz się po drodze ekspresowej dwujezdniowej. Jeśli po jednojezdniowej, ograniczenie wynosi 100 km/h.
To właśnie fakt, że liczba jezdni nie jest sprecyzowana w przepisach, odróżnia drogę ekspresową od autostrady. W przypadku tych pierwszych możliwe są różne wariacje – na przykład jeden pas w jedną, a dwa w drugą stronę. Liczba pasów może się również zmieniać na przestrzeni kolejnych kilometrów. Dodatkowo na popularnej „ekspresówce” pasy mogą mieć szerokość do 3,5 m, gdy na autostradzie 3,75 m.
Wjeżdżając na nową drogę, zwracaj uwagę na znak. Droga ekspresowa jest zawsze dobrze oznaczona. Wszystko po to, żebyś wiedział, jak musisz dostosować swój styl jazdy. Większe prędkości są oczywiście mile widziane, żeby upłynnić ruch. Najważniejsze jednak, żeby stosować się do przepisów i zachować bezpieczeństwo, bo i na drogach szybkiego ruchu może dojść do kolizji lub wypadków.