Znak droga wewnętrzna nie jest może często spotykany. W miastach występuje na przykład w okolicach sklepów czy drogach prowadzących do zakładów produkcyjnych, czy hurtowni. Choć z pozoru wydaje się znakiem mało istotnym, w rzeczywistości może wprowadzić wiele nieoczywistych zmian w przepisach ruchu drogowego.
Znak droga wewnętrzna – jak wygląda?
Znak droga wewnętrzna, który oznaczony jest symbolem D-46, jest niezwykle prosty. To biała prostokątna płaszczyzna z czarną obwódką oraz czarnym napisem „Droga wewnętrzna” umieszczonym w dwóch rzędach.
Najczęściej pojawia się na krótkich drogach znajdujących się na terenie zakładów produkcyjnych czy w sklepowych alejkach przeznaczonych dla pojazdów rozwożących towar. Ich zastosowanie, choć z pozoru szerokie, nie jest zjawiskiem powszechnym na polskich drogach.
Droga wewnętrzna, czyli… Jaka?
Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale za znakiem droga wewnętrzna zaczynają obowiązywać zupełnie inne przepisy, niż przed nim. Wszystko dlatego, że to właściciel lub zarządca tej drogi wprowadza swoje przepisy dotyczące wszystkich istotnych zmiennych – dozwolonej prędkości, parkowania, używania świateł itp. W przypadku, jeśli na drodze wewnętrznej nie ma konkretnych informacji, panuje zupełna dowolność. Można się po niej poruszać nawet bez prawa jazdy. Co jednak ważne – nigdy pod wpływem alkoholu.
Znak droga wewnętrzna pojawia się stosunkowo rzadko, a jeśli już się pojawia – zwykle skierowany jest do wąskiej grupy kierowców. Na pewno jednak warto wiedzieć, jakimi przepisami jest obwarowany oraz co stanie się, gdy wjedziesz na wspomnianą drogę wewnętrzną.