Naturalnym zjawiskiem dla kierowcy, który od niedawna ma prawo jazdy, jest stres towarzyszący wyjazdom na ulicę. Do zatłoczonych miast, korków i nerwowych kierowców trzeba się jednak przyzwyczaić.
Z niepokojem zaś stopniowo pozwoli uporać się praktyka i przyzwyczajenie do jazdy samochodem. Młodym kierowcom często spędza sen z powiek zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów, które mają ich dotyczyć. Są to jednak zazwyczaj drobne zmiany, które nie wpływają znacząco na poruszanie się po drogach.
Młodzi kierowcy – na co zwrócić uwagę podczas jazdy?
Młode osoby, niedoświadczone w jeździe, powinny zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły, które mają wpływ na prowadzenie pojazdu. Wsiadając do samochodu, świeży kierowca powinien za każdym razem sprawdzić ustawienie lusterek, jeśli z auta korzystają jeszcze inne osoby. Ich dobre ustawienie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo nasze i innych osób na drodze.
Młody kierowca – przepisy, na które trzeba zwracać szczególną uwagę
Najbardziej podstawowe kwestie dla młodocianego kierowcy to:
- sprawdzenie ustawienia lusterek;
- zapięcie pasów.
Dobrze ustawione lusterka pomogą dostrzec kątem oka zbliżające się niebezpiecznie obiekty. Najistotniejszą rzeczą, którą o musisz zadbać, gdy już wsiądziesz do auta, jest zapięcie pasów bezpieczeństwa. Są osoby, które to lekceważą lub zapominają, że trzeba tego dopilnować.
Do stłuczek dochodzi najczęściej w miastach i nawet przy niedużych prędkościach może dojść do poważnego wypadku. Dlatego zapięte pasy bezpieczeństwa to konieczność, a nie tylko uniknięcie mandatu.
Czy młody kierowca może jeździć sam?
Młodociany kierowca to osoba, która dokument prawa jazdy posiada rok. Czas liczony jest od dnia odebrania dokumentu i nie liczy się data zdanego egzaminu. Rok to zbyt mało czasu, aby nabrać wystarczająco dużo doświadczenia, dlatego trzeba stosować się do przepisów, które dotyczą młodych osób zmotoryzowanych.
Osoby, które niedawno otrzymały dokument uprawniający do poruszania się w ruchu drogowym i mają status młodego kierowcy, mogą jeździć same. Trzeba jednak pamiętać, że przepisy znacznie ograniczają możliwości i prędkość jazdy.
Młodzi kierowcy – przepisy ruchu drogowego to podstawa
Ograniczenia dotyczące młodego kierowcy nie wszystkim się spodobają, jednak zostały wprowadzone w życie, aby unikać niebezpiecznych sytuacji na drogach. W terenie zabudowanym jazda samochodem będzie możliwa do 50 km/h.
Inne limity to 80 km/h na obszarze niezabudowanym, a 100 km/h na autostradzie lub drodze ekspresowej. Jeżeli limit prędkości na drodze będzie wynosił 70 km/h, młodociany kierowca nie będzie mógł przekroczyć 50 km/h.
Młodzi kierowcy – nowe przepisy
Osoba, która świeżo odebrała dokument prawa jazdy, powinna poruszać się samochodem z naklejką zielonego listka klonowego. Listek powinien być przyklejony na przednią oraz tylną szybę samochodu i znajdować w prawym górnym rogu.
Naklejka jest informacją dla innych kierowców, że prowadzący auto ma niewielkie doświadczenie w poruszaniu się na drodze. Takie oznaczenie ma ograniczyć liczbę nieprzyjemnych i niebezpiecznych sytuacji.
Młody kierowca – ograniczenia jeszcze nie teraz
Dla młodocianych kierujących wprowadzony został również okres jazdy próbnej. Między czwartym a ósmym miesiącem od wydania prawa jazdy kierowca będzie musiał przystąpić do kursu dokształcającego. Nowe przepisy ruchu drogowego dla młodych kierowców nie weszły jeszcze w życie, ale młodociani kierowcy powinni mieć na uwadze, że kiedyś zostaną wprowadzone i trzeba się będzie do nich stosować.
Na co powinien zwrócić uwagę młody kierowca zawodowy?
Jeśli jesteś osobą bez większego doświadczenia w jeździe, warto przed każdym wyjazdem oraz parkowaniem wyjść z samochodu i się rozejrzeć. Nie jest to czynność czasochłonna, a pomaga w uniknięciu stłuczki. Powinieneś także sprawdzić przymocowanie naczep oraz przeprowadzić generalną inspekcję pojazdu.
Jeżeli jesteś młodocianym kierowcą, który boi się siadać za kierownicą, nie przejmuj się. Wystarczy spokojna jazda i praktyka, abyś zyskał pewność. Najważniejszą zasadą podczas prowadzenia pojazdu jest przestrzeganie przepisów drogowych. Zapięte pasy, odpowiednie ustawienie lusterek oraz odpowiednia prędkość pozwolą na bezpieczną jazdę nie tylko tobie, lecz również innym uczestnikom ruchu drogowego.