Światła postojowe to nie jedyna odmiana, na którą należy zwrócić uwagę. Trzeba też dowiedzieć się więcej o rodzajach takich jak drogowe, mijania, czy awaryjne. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule! Sprawdź sam, co warto wiedzieć na temat świateł postojowych i pozostałych odmian.
Kiedy używać świateł postojowych?
Światła postojowe należy używać w przypadku zatrzymania pojazdu na poboczu drogi lub na pasie awaryjnym. Trzeba je włączyć również podczas holowania, w pojeździe, które nie może jechać samodzielnie.
Światła postojowe powinny być włączane szczególnie w okresie od zmierzchu do świtu lub wtedy, kiedy trudno o dobrą widoczność na jezdni, na przykład ze względu na warunki atmosferyczne. Warto też pamiętać, że światła postojowe powinny być włączone w sytuacji, gdy postój awaryjny ma miejsce w na niedozwolonej lokalizacji, w przypadku, kiedy światła awaryjne nie mogą być włączone. Przypatrzmy się też bliżej innym odmianom świateł, które są montowane w autach.
Jak można je włączyć?
Światła postojowe można włączyć na kilka sposobów – aktywne mogą być zarówno lampy z obu stron pojazdu, jak i tylko z prawej albo lewej. W większości aut, w celu włączenia świateł postojowych trzeba wrzucić lewy bądź prawy kierunkowskaz, kiedy jednostka napędowa pojazdu jest aktywna. Umożliwia to włączenie nie wszystkich lamp od razu, ale pojedynczo, na przykład od środkowej osi jezdni.
Światła pozycyjne – charakterystyka
Następną odmianą, o której powiemy więcej, są światła pozycyjne. Włącza się je po zapadnięciu zmierzchu i to, co ciekawe nie tylko w pojazdach drogowych, ale i szynowych, a także w statkach wodnych i powietrznych. Kierowcy decydują się używać świateł pozycyjnych po to, aby zasygnalizować pozostałym użytkownikom dróg i szlaków własnego położenia. Czym charakteryzuje się się odmiana montowana w autach?
Lampy montowane w autach – co warto wiedzieć
W tym przypadku, podobnie jak przy odmianie postojowej, lampy mają mieć biały lub żółty kolor z przodu i czerwony z tyłu pojazdu. Oprócz tego warto wiedzieć, że pojazdy samochodowe wraz z przyczepami o długości, wraz z opcjonalnym dyszlem, większej niż 6 metrów, muszą mieć dodatkowe żółte światła pozycyjne boczne.
Z kolei te mieszczące się w grupie o długości poniżej 6 metrów mogą, ale nie muszą ich mieć. Ważną kwestią jest to, że lampy pozycyjne muszą być widoczne w nocy, przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości równającej się co najmniej 300 metrów. Jest to uwarunkowane zapisami znajdującymi się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
Jaka jest różnica pomiędzy światłami postojowymi a pozycyjnymi?
Charakterystyka obu odmian jest dość podobna. W takim razie, na czym dokładnie polegają różnice? Dotyczą przede wszystkim tego, że światła postojowe nie stanowią obowiązkowego elementu wyposażenia samochodu. Ta odmiana jest montowana w pojazdach tylko przez niektórych producentów. Trzeba jasno zaznaczyć, że nie może być traktowany jako zamiennik świateł pozycyjnych.
Różnice pojawiają się też w kontekście oznaczeń. O światłach pozycyjnych informuje ikona z dwoma reflektorami, które są zwrócone do siebie tyłem i wysyłają po trzy wiązki światła w antagonistycznych kierunkach. Z kolei w przypadku odmiany postojowej używa się litery „P”, która emituje trzy wiązki światła w jedną stronę. Kierowcy powinni mieć świadomość, że światła postojowe można zastąpić pozycyjnymi, ale nie działa to na odwrót.
Światła drogowe – co warto wiedzieć?
Światła drogowe to następna znana odmiana lamp montowanych w autach, odpowiadających za bezpieczeństwo i komfort w trakcie poruszania się po jezdni. Funkcjonują również pod nazwą „światła szosowe” lub „światła długie”.
Odmiana jest przeznaczona do rozjaśniania trasy znajdującej się naprzeciw auta. W odróżnieniu od innego popularnego rodzaju – świateł mijania, typ drogowy jest symetryczny. Emitowana wiązka światła równomierne oświetla zarówno prawą, jak lewą stronę jezdni.
Warto wiedzieć, że stosowanie świateł drogowych jest dozwolone prawnie tylko w okresie od zmierzchu do świtu i to na nieoświetlonej jezdni. Nie można ich używać wtedy, gdy istnieje prawdopodobieństwo oślepienia pozostałych uczestników ruchu – pieszych i kierowców.
O jakich zasadach należy pamiętać, włączając światła drogowe?
Kierujący powinien wiedzieć, że nie może ich uruchamiać, kiedy nadjeżdża pojazd z naprzeciwka. Światła drogowe powinny być też wyłączone w momencie, kiedy prowadzący auto wie, że istnieje duże prawdopodobieństwo oślepienia akurat wyprzedzanego pojazdu. Ta sama zasada działa w stosunku do maszyn szynowych, czy komunikacji wodnej. Warto mieć to na uwadze, stosując światła drogowe.
Ile kosztują światła postojowe, pozycyjne i drogowe?
Zakupienie pierwszych dwóch odmian nie będzie generować dużych kosztów. Standardowa cena za światła postojowe i pozycyjne, powinna mieścić się w przedziale od nawet 5 zł do 30-50 zł. Oczywiście w zależności od modelu. Z kolei odmiana drogowa, to koszt rzędu od 100 do nawet 500-600 złotych. Stosunkowo niska cena sprawia, że dysponowanie nowymi i działającymi światłami nie powinno stanowić dla nikogo problemu.